Свържи се с нас

Култура

ДХС се присъединява към отбелязването на 160 години Габрово – град

С огледална зала, музеен магазин и атрактивна програма с изложби Музеят на хумора и сатирата в Габрово отбелязва 160 години от обявяването му за град.

Published

on

Крилатата фраза на Радой Ралин „Светът е оцелял, защото се е смял“ обединява една голяма част от артистичните активности в Габрово, с които Музеят на хумора и сатирата в града се присъединява към отбелязването на 160 години от обявяването му за град.

Директорът на музея Маргарита Доровска и екипът й добавят голямата удивителна в празничните инициативи с откриването на огледалната зала, създадена от художничката Невена Екимова.

В артистичната концепция на авторката е заложена добрата традиция на пародиране на собственото ни отражение, която се появи дори в любимия на всички деца през 70-те и 80-те години „Ну, Погоди“.

Гостите ще се видят в нова светлина в Габровските селфи кабинки, ще се разкрасят почти без пари с Габровската пластична хирургия и ще се загубят и намерят в най-малкия, но много объркващ Габровски огледален лабиринт.

Най-ценният обект в залата е бляскавото яйце Габерже с кранче (зер цяло яйце е много за една манджа!). За него една друга легенда разказва, че наследниците на Александър III са искали да го купят, но спестовните управници на Музея на хумора сметнали, че ще изкарат повече от билетчетата за вход ако го задържат.

Това артистично приключение ще отвори врати на 18-и септември от 18:30 с вдъхновено от темата парти, за което обявеният от организаторите дрескод е комбинация от сребърно, огледално, златно, ламе и пайети.

Екипът на Смешната къща припомня, че носенето на маски е задължително, с добавка по габровски „за да пият по-малко“.

На следващия ден, 19-и септември, номинираният за Националната театрална награда ИКАР 2020 в категорията „Съвременен танц и пърформанс“ проект на Стефан А.Щерев и ЛИГНА Колектив (Германия) НОНУМЕНТ ще се състои отново на 19 септември 2020 на връх Хаджи Димитър (Бузлуджа).

Пърформънсът е под формата на пиеса за слушане, продукция на Информбюро и Музей на хумора и сатирата, и се изиграва от публиката по време на разходка около чинията. Така участниците съпреживяват архитектурата и стават свидетели на сцени от историята на паметника.

Желаещите да се включат е необходимо да се регистрират оттук и да си носят смартфон и слушалки.

За отбелязването на годишнината от обявяването на Габрово за град, Музеят на хумора и сатирата в града отваря врати на сувенирния си магазин, който е единственият музеен проект в страната, който се реализира с изцяло кредитно финансиране в размер на 80 000 лева и срок за изплащане 10 години.

Средствата са осигурени от Фонд за градско развитие- Север. Проектът включва създаване на изцяло нов музеен магазин на площ от 80 квадрата, създаване на нови сувенири, създаване на онлайн музеен магазин.

В каталога на музейния магазин ще се предлагат и оригинални артистични тишърти, значки, магнити и дървени пластики „Мащехата като котка“, създадени специално за проекта от варненския артист Калоян Илиев – Кокимото.

Изложбата му „Антигерой“ се открива отново на 18 септември в рамките на есенния сезон на дома на хумора и сатирата и е един от акцентите в програмата за честването на 160 години Габрово.

Силно и категорично, в своето изкуство Кокимото използва активно световната потребителска култура, а централна роля в нея е отредено на въображаемият му образ. Пародия или не, на границата с кича и култа към идоли, Кокимото поставя себе си под съмнение, а посредством мултиплицирания си типаж, разобличава проблемите на съвременното общество.

На 19-и септември, от 11 часа, е предвидена лекция на Калоян Илиев, а от 13 часа стартира „Оптика и илюзии“ – детско ателие със занимания, свързани с откриващата се Огледална зала – демонстрация, експерименти и тълкуване на физични явления от раздел Оптика.

По случай 160 години Габрово град предстоят редица други събития:

На 17-и септември, от 17:30 ч., на площад Възраждане ще се открие изложба, посветена на 100 години от рождението на арх. Карл Кандулков. Архитект Кандулков е автор на преустройството на бивша кожарска фабрика в Дом на хумора и сатирата. Възпитаникът на академията в Дрезден е автор на по-голяма част от значимите градоустройствени решения в Габрово, както и радетел на идеята за повече скулптури и паметници в града.

80 години от рождението на големия джаз музикант Манол Цоков; 14 септември, 17:30 ч. Експозиция на открито „Габрово – център на знания и просвета”, финансирана по Програма Култура на Община Габрово;

10 октомври, 19:00 ч. Премиера „Под игото – 1894“, посветена на 75 години от създаването на ДТ „Рачо Стоянов“;

14 октомври, 19:00 ч. Концерт на Габровски камерен оркестър, посветен на 70 годишния юбилей на МИНЧО МИНЧЕВ и 160 години от обявяването на Габрово за град;

17 – 18 октомври Празник на духовната музика.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица