Свържи се с нас

Крими

Доверие в държавата

Книжните пари са пари без собствена стойност…

Published

on

Книжните пари са пари без собствена стойност. Те получават стойност по силата на гаранция, която дава, издаващата ги държава. Колкото по-надеждна е държавата, толкова по-силни са книжните и пари. За разлика от при златото, където 1 златен български лев си е равен на 1 златен френски франк, защото и двете представляват еднакви монети с едно и също съдържание.
Но при книжните пари не е така. Те имат стойност по волята на държавата, която казва: „Аз съм държавата, имам армия, полиция, огромен бюджет, активи, земи, петрол, злато, сребро, мед и т.н., и като такава казвам, че това ще са парите, и гарантирам за тях. Гарантирам, че срещу тях ще можете винаги да си купите каквото искате.“Цялата конструкция на книжните пари се крепи на доверието, че срещу тях можеш да купиш нещо, по силата на държавната воля за това. Така всеки е готов да приеме книжни пари, защото знае, че винаги може да ги обърне в каквото си поиска.

Когато обаче започне да се губи доверието в държавата, или в самите книжни пари, те губят стойност. Например доларът десетилетия наред имаше стойност, защото беше гарантиран от САЩ. Но валутата на Зимбабве почти нямаше стойност, защото я гарантира Зимбабве. Ето – две еднакви пари – все книжни, върху хартия и с мастило, а каква разлика. Това е разликата в доверието.Златото не губи стойност, защото е материален актив, който струва нещо сам по себе си. Но книжните пари губят стойност. Те са изключително зависими от фактора „доверие“.

Добри Божилов

Книжните пари всъщност са нищо друго, освен доверие. Държавата, която стои зад еврото е ЕС – съюз от няколко държави. Всички те губят доверие във финансовата си устойчивост. Дори Германия има дефицит и огромен държавен дълг. Но дори да допуснем, че Германия има поне години, в които може да издържи на произволен натиск, то няма друга такава страна. А еврото не е марка. Еврото е 30-40% марка, другото е доверие в останалите страни. А те почти всички са на ръба на фалита, вкл. втората по големина – Франция. Държави, които са на ръба на фалита не могат да бъдат основа за силна валута, крепяща се именно на държавни гаранции.Именно поради тази причина, твърдя че еврото е обречено. Зад него не стои никой с достатъчно доверие. Зад него стоят предимно дългове, съмнителни държавници като Саркози, очевидни тарикати като гърците и цялата палитра от възможности между тези две точки. Тръгнат ли фалитите в ЕС, еврото ще се изпари. Ако не се изпари, ще означава огромни финансови трансфери от тия дето работят към тия дето само консумират. И то трансфери постоянно, а не еднократно. Такива трансфери не са възможни нито политически, нито финансово – няма ги парите. Така логичният край е разпад на евро-зоната и връщане на старите валути. Които ще струват точно толкова, колкото струва доверието в съответната държава.

автор: Добри Божилов

в.Търговски вестник

Крими

Маскирани полицаи, жандармерия и полиция с масирана акция в региона

Published

on

По разпореждане и под ръководството на директора на Областната дирекция МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов днес на територията на община Севлиево се провежда специализирана полицейска операция с акцент върху противодействието на престъпленията, свързани с държането, разпространението и употребата на наркотични вещества, както и противодействието на конвенционалната престъпност.

Операцията започна в ранните часове и ще продължи през целия ден. Към момента се извършват процесуално-следствени действия на различни адреси, при които са установени наркотични вещества и са задържани лица.

Работи се и по установяване на лица, обявени за общодържавно издирване, както и по извършване на проверки по Закона за гражданската регистрация.

Паралелно с предприетите действия по противодействие на престъпността се извършват проверки по линия на пътната безопасност. Полицейските екипи осъществяват засилен контрол за установяване на водачи на МПС, управляващи след употреба на алкохол или наркотични вещества, неправоспособни водачи и други нарушения на Закона за движението по пътищата.

В операцията участват служители на ОДМВР – Габрово, РУ-Севлиево и Дирекция „Жандармерия“. Подробности за проведените действия и резултатите от операцията ще бъдат оповестени след нейното приключване.

Зареди още

Крими

Спазвайте забраната за вдигане на шум следобед и нощем!

Published

on

Ежегодно през летния сезон се увеличава броят на сигналите за нарушаване на обществения ред поради шум в часовете за почивка, най-често причинен от силна музика, събирания на много хора, строително-ремонтни дейности, както и други дейности от битов характер.

Областната дирекция на МВР – Габрово напомни, че всеки гражданин е длъжен да спазва разпоредбите на действащото законодателство и общинските наредби, регламентиращи часовете за нощна тишина и следобедна почивка.

При получаване на сигнали полицейските служители извършват проверки на място. При установяване на нарушения контролните органи предприемат действия съобразно предоставените им от закона правомощия.

При случаи на силна музика, нарушаваща обществения ред и спокойствието на гражданите, озвучителната техника може да бъде иззета, припомниха от полицията.

ОДМВР – Габрово призовава гражданите да бъдат отговорни и съобразителни към околните, като спазват установените правила и допринасят за опазването на обществения ред и спокойствието в населените места.

Зареди още

Крими

Пияна жена с голям джип помете морал и промили посред бял ден

Published

on

Изминалият уикенд в област Габрово не мина спокойно откъм пътни инциденти и криминални деяния. Това става известно от полицейската сводка за днешния 20 юли, оповестена от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

В събота, 18 юли, около 15.40 часа, на улица „Иванка Горова“ автопатрулен екип на тревненската полиция спрял за проверка криволичещ автомобил „Форд F150“, управляван от 40-годишна местна жителка.

„Ароматът“ и външният ѝ вид насочили веднага полицаите, че преди дамата да се метне зад волана е имало употреба. Тестът с техническо средство отчел изумителните 2,44 промила алкохол в количеството издишан въздух, които изобщо не ѝ попречили да седне да кара по улиците на града.

На нарушителката бил издаден талон за медицинско изследване, а в указания срок тя се явила, за да даде кръв за химически анализ. По случая е образувано бързо производство.

По-малко от два часа по-късно, около 17.20 часа, отново в РУ-Трявна постъпил сигнал за пътнотранспортно произшествие на улица „Ангел Кънчев“. На място се установило, че катастрофата е станала между лек автомобил „Фолксваген Поло“, управляван от 24-годишна жена от село Айдемир, и мотопед, управляван от 57-годишен тревненец.

При инцидента водачът на мотопеда получил счупване на фаланга. Пробите за алкохол на участниците са отрицателни, а произшествието е обслужено по административен ред.

Ден по-рано, в петък, 17 юли, около 08.30 часа, в районното управление в Трявна бил получен сигнал за случай на вандализъм, който бил моментално разкрит. Касаело се за 40-годишен мъж, който унищожавал цветни насаждения, около 100 на брой, в парка пред ЖП-гарата, собственост на Община Трявна.

Пристигналият полицейски екип веднага заловил извършителя на деянието. По случая е заведена преписка по член 216 от Наказателния кодекс, който третира унищожаването или повреждането на чуждо имущество.

В Севлиево пък в петъчни следобед, 17 юли, около 14.00 часа, екип на полицията спрял за проверка мотопед „Ямаха“, управляван от 31-годишен местен жител. При справката в информационните масиви на МВР се оказало, че превозното средство не било регистрирано по надлежния ред.

При проверката в мотопеда била открита и иззета суха зелена листна маса, реагирала положително при извършения полеви наркотест за марихуана. По случая също е образувано бързо производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица