Свържи се с нас

Крими

Конкурентоспособност

Не стреляйте по пианиста, той толкова си може … Браво на Центърът за изследване на демокрацията, който ни показа къде се намираме в класацията по конкурентоспособност …

Published

on

Георги Чернев

„Средноафриканското“ ни ниво на конкурентоспособност се запази и през 2011 г. Пак ни класираха на дъното. От 59 държави, ние сме си на опашката на 55 място. Тази картина със сигурност няма да се промени и през 2012 г. Може и залагания да направим. Става дума за кошница от стотина критерия. По някой критерии ни оценяват по данни от статистиката, по други субективно – на базата на анкети.

Конкурентоспособност е другата дума за качество на живот. Конкурентоспособност е в началото на хранителната верига. След нея е пазара. Ако нашата икономика и фирми са конкурентоспособни ще имаме пазар, ако не – пазарът ще се свива. Последното е свързано с финансовото ни състояние. Ако нямаме пазари, няма да сме в добро финансово състояние. Трудно ще обслужваме кредитите си. Ако финансово сме зле , зле ще е заплащането т.е. потреблението ще куца. Безработицата ще расте и т.н.

По тази верига всеки може да се упражнява и да предлага решения. Нужен е системен подход. Всеки критерий от кошницата трябва да бъде следен ежемесечно. Ние не просто трябва да подобряваме състоянието по отделните критерии. Да не забравяме, че другите страни също работят. Ние трябва да се мобилизираме за да постигнем напредък т.е. да се изкачим в класацията за конкурентоспособност означава да подобрим качеството на живот у нас, означава да спрем емиграцията на младите хора, на лекарите. През последните години всички правителства отчитат успехи, а се оказва, че все сме си на дъното на класацията т.е. нямаме успехи !

Най-интересното е, че напредъкът по много от стотината критерии не изисква финанси, а организационни умения и мениджмънт. В момента не се работи системно по тези критерии. Убеден съм, че отделните министри дори не ги знаят. Медиите не ги знаят, гражданите не ги знаят, бизнес организациите не ги знаят. Вместо това нас ни занимават злободневни теми – убийства, вече по няколко на ден, изнасилванията в Ню Йорк, отсвирването на 13 чиновника, Шенген и т.н. Заливат ни блудкави телевизионни шоу програми. Всичко това гледаме като щрауси със заровена в пясъка глава и мислим, че качеството на живот ще се подобри от само себе си или само с корпоративния данък от 10%. Много е важно правителството да започне системна работа по всички критерии обуславящи конкурентоспособността ни. Да анализира ежемесечно нивото и да взема мерки. Има две прости мерки, които може да помогнат в подобряването на конкурентоспособността ни. Едната е правителството да преброи т.н. работодателски организации, които са представителни. Да елиминира отечественофронтовските т.е. ненужните, паразитиращите, които само смучат от еврофондовете. Европейският модел изисква да имаме една, най-много две национално признати работодателски организации. Някои от тях, които претендират, че имат 51 000 члена , откровено лъжат. Техните членове с право на глас са една кошница т.е. не повече от 200. Те не бива да бъдат закривани. Нека си останат като паметници, срещу които някои събират подписки за премахване. Тези организацийки са от времето след 09.09. 1952 г и са достойни да останат в аналите на стопанската история на България с истинското си лице, а не с маската, която си слагат и си присвояват чужда история. Елиминирането на тези организацийки е без алтернатива.

Бизнесът трябва да остане с една , най -много две национални организации на работодателите, които да защитават истински неговите реални интереси. Това ще е само от полза и за диалога със синдикатите. Трябва да има и една национална търговско-индустриална асоциация от камари и закон за тях. Така правителството и бизнесът ще имат нормален истински диалог за критериите за конкурентоспособност, за взаимна оценка, за проблемите и за решенията. Кога да се направи тази реформа, ако не сега? Отлагането на реформата само ще влошава ситуацията, ще замъглява истинската картина с конкурентоспособността и с качеството на живот.

автор: Георги Чернев

в.Търговски вестник

Крими

Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица

Published

on

Публикувани в социалните мрежи видеоклипове, показващи нерегламентирани автомобилни гонки в района на село Горна Росица, предизвикаха бързата реакция от страна на органите на реда.

Районното управление в Севлиево, под ръководството на Областната дирекция на МВР – Габрово, предприе незабавни действия за установяване на участниците в нарушенията. До момента са идентифицирани 11 лица, взели участие в гонките под различна форма.

Осем от тях са с постоянен адрес в град Габрово, а трима – в град Севлиево. На двама от севлиевските участници вече са съставени протоколи за полицейско предупреждение, с оглед бъдещи санкции по Закона за движение по пътищата (ЗДвП).

От ОДМВР-Габрово съобщават, че работата по случая продължава, като предстои предприемането на допълнителни мерки спрямо останалите установени лица. Органите на реда напомнят, че подобни прояви не само нарушават закона, но и създават сериозна опасност за живота и здравето както на участниците, така и на други граждани.

Зареди още

Крими

Внимание: Горещото време повишава риска от пожари!

Published

on

Във връзка с високите дневни температури и повишената пожарна опасност, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово отправя настойчив апел към гражданите, ръководителите на земеделски кооперации, частни арендатори, ловно-рибарски сдружения и всички юридически лица на територията на община Габрово за стриктно спазване на противопожарните мерки.

Категорично се забранява паленето на стърнища, суха трева, слама и отпадъци по слоговете, крайпътните ивици, междублоковите пространства, дворовете и други тревни площи. Горимите отпадъци като клони, храсти и треви трябва да се събират на безопасни места, без да се изгарят.

Паленето на огън в горите е разрешено само на специално обезопасени и обозначени места. Забранява се използването на открит огън във ветровито време или на необезопасени терени, поради повишения риск от възникване и разпространение на пожари.

От службата подчертават и риска от непогасени угарки от цигари, които могат да причинят пожар в суха и леснозапалима среда.

Как да действаме при горски пожар? Ако забележите дим, мирис на изгоряло или пламъци в гората, е важно бързо да оцените ситуацията – установете откъде идва пожарът, в каква посока се разпространява и с каква скорост. Ако съществува реална опасност, незабавно се отдалечете в посока, обратна на вятъра или покрай водоеми – реки, потоци и езера.

След като сте в безопасност, веднага подайте сигнал на телефон 112 или се свържете с най-близката хижа, лесничейство, туристически пункт или кметство. В случаи на пожари в начален стадий, огънят може да бъде потушен с пръст, пясък или с тупалки от зелени клони.

Изключително важно е да се предпазите от изгаряния – избягвайте запалими дрехи, особено от изкуствени материи, и защитавайте дихателните си пътища с мокри кърпи или маски.

Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово напомня: всяко навременно подадено съобщение може да спаси човешки живот и да предотврати значителни щети.

Зареди още

Крими

13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой

Published

on

Образувано е досъдебно производство по случай с 13-годишното момче, прието в болница в Габрово със счупено ребро.

След проведен координационен механизъм в Дирекция „Закрила на детето“ – Габрово с участието на представител на Районната прокуратура на 30 юни е образувано досъдебното производство за това, че на 29 юни т.г. в Габрово, била причинена лека телесна повреда на 13-годишно момче, изразяваща се във фрактура на 6-то ребро, като същата е нанесена в условията на домашно насилие.

За престъплението е предвидено наказание лишаване от свобода до 3 години. Досъдебното производство се провежда под наблюдението на Районна прокуратура – Габрово.

Детето е освидетелствано. Провеждат се разпити на свидетели, предстои изготвяне на съдебно-медицинска експертиза.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица