Новини
Чакането свърши: Янтра записа първа победа (видео)
Отборът на „Янтра“ постигна така чаканата първа победа за сезона. В двубой от 10-я кръг на първенството габровският отбор надигра на стадион „Ангел Кънчев“ в Трявна състава на Нефтохимик и се изкачи с две позиции по-нагоре в класирането.
Макар и без контузения Християн Кожухаров и наказаните Даниел Гаджев и Ивайло Иванов, „Янтра“ доминираше изцяло в мача и напълно заслужено спечели трите точки в дебюта пред габровска публика на старши треньора Сашо Ангелов.
Отборът ни стигна до победата с два гола от дузпи, реализирани от капитана Петър Казаков. И двата 11-метрови наказателни удара бяха изработени от изигралия много добър мач Тони Иванов. В 27-та минута реферът Ивайло Ненков посочи бялата точка за нарушение на Делян Иванов срещу крилото на Янтра. При ситуацията играчът на Нефтохимик се получи сериозно комоцио и беше откаран с линейка в местната болница.
Втората дузпа беше отсъдена за игра с ръка в наказателното поле на Даниел Андреев след центриране на Иванов. И при двете изпълнения на наказателните удари Казаков беше безпощаден и не остави шансове на вратаря Марин Орлинов.
Габровският тим имаше пълно превъзходство през първото полувреме и можеше да се оттегли с още по-голям аванс на почивката. Добри положения пропуснаха Преслав Петров и Георги Върбанов, удари от дистанция отправиха Казаков и Георги Недков. Девет минути след почивката гостите бяха близо до това да върнат един гол.
Жеан Пиер Да Силва центрира от пряк свободен удар и Петьо Иванов засече, но топката се отби в страничната греда на габровската врата. „Янтра“ продължи да доминира и през втората част, но постепенно намали оборотите. В 69-та минута Орлинов се оказа последно препятствие пред гола след поредния пробив отдясно на Тони Иванов.
В края на срещата стражът на Нефтохимик изби и удар от воле на Иван Петков. С актив от 6 точки Янтра вече е на 18-та позиция и изпревари съперника си от Бургас. В 11-я кръг отборът ни ще гостува на „Струмска слава“ в Радомир. Мачът е следващата неделя от 17 часа.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Пияна жена с голям джип помете морал и промили посред бял ден

Изминалият уикенд в област Габрово не мина спокойно откъм пътни инциденти и криминални деяния. Това става известно от полицейската сводка за днешния 20 юли, оповестена от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
В събота, 18 юли, около 15.40 часа, на улица „Иванка Горова“ автопатрулен екип на тревненската полиция спрял за проверка криволичещ автомобил „Форд F150“, управляван от 40-годишна местна жителка.
„Ароматът“ и външният ѝ вид насочили веднага полицаите, че преди дамата да се метне зад волана е имало употреба. Тестът с техническо средство отчел изумителните 2,44 промила алкохол в количеството издишан въздух, които изобщо не ѝ попречили да седне да кара по улиците на града.
На нарушителката бил издаден талон за медицинско изследване, а в указания срок тя се явила, за да даде кръв за химически анализ. По случая е образувано бързо производство.
По-малко от два часа по-късно, около 17.20 часа, отново в РУ-Трявна постъпил сигнал за пътнотранспортно произшествие на улица „Ангел Кънчев“. На място се установило, че катастрофата е станала между лек автомобил „Фолксваген Поло“, управляван от 24-годишна жена от село Айдемир, и мотопед, управляван от 57-годишен тревненец.
При инцидента водачът на мотопеда получил счупване на фаланга. Пробите за алкохол на участниците са отрицателни, а произшествието е обслужено по административен ред.
Ден по-рано, в петък, 17 юли, около 08.30 часа, в районното управление в Трявна бил получен сигнал за случай на вандализъм, който бил моментално разкрит. Касаело се за 40-годишен мъж, който унищожавал цветни насаждения, около 100 на брой, в парка пред ЖП-гарата, собственост на Община Трявна.
Пристигналият полицейски екип веднага заловил извършителя на деянието. По случая е заведена преписка по член 216 от Наказателния кодекс, който третира унищожаването или повреждането на чуждо имущество.
В Севлиево пък в петъчни следобед, 17 юли, около 14.00 часа, екип на полицията спрял за проверка мотопед „Ямаха“, управляван от 31-годишен местен жител. При справката в информационните масиви на МВР се оказало, че превозното средство не било регистрирано по надлежния ред.
При проверката в мотопеда била открита и иззета суха зелена листна маса, реагирала положително при извършения полеви наркотест за марихуана. По случая също е образувано бързо производство.

Новини
С купа и медали се завърнаха шахматистите на ШК „Орловец 1997“

Купа, два златни и един бронзов медал спечелиха шахматистите на ШК „Орловец 1997“ – Габрово Йоан Велчев, Кристиян Василев и Стефан Тотев в шахматния турнир „Купа Световен ден на шаха“, който се проведе в Казанлък.
14-годишният Йоан Велчев, който постигна 6,5 точки от 7 възможни се нареди първи в целия турнир и заслужено грабна купата и златния медал.



12-годишният Кристиян Василев, който постигна 4,5 точки, се нареди първи във възрастовата група на 13-годишните и пети в генералното класиране и спечели златен медал.
13-годишният Стефан Тотев също постигна 4,5 точки, което го нареди трети във възрастовата му група и шести в генералното класиране и му отреди бронзов медал.




Достойно се представи и 7-годишният Стелян Пелеев от ШК „Орловец 1997“, който участва в Б турнира за деца до 9 години.
С 3 точки Стелян се нареди пети във възрастовата група „Детска градина“ с равен брой точки с третия и получи предметна награда, каквато организаторите бяха осигурили, освен за призьорите, и за всички деца от най-малката възрастова група.

Новини
Правителството ще отпусне средства за ремонт на Паметника на свободата

Министерският съвет одобри финансиране в размер на 3 151 475 евро за реставрация на Паметника на свободата.
Средствата ще бъдат отпуснати на Министерството на културата за обезпечаване на сключен договор за изпълнение на реставрационни и консервационни дейности и строително-монтажни работи по всички части на работен проект за обект: „Реставрация и консервация на фасадите на Паметника на свободата на връх „Шипка“ в ПИ с идентификатор 83199.1.1, землището на гр. Шипка, община Казанлък, област Стара Загора“.
Предоставянето на средствата ще осигури необходимата финансова обезпеченост за започване изпълнението на проекта. Паметникът на свободата на връх Шипка е един от най-разпознаваемите символи на българската държавност, свободата и националната памет.
Обектът е недвижима културна ценност с национално значение и представлява културно- историческо наследство с изключителна обществена значимост. Неговото опазване е задължение на държавата, произтичащо както от Закона за културното наследство, така и от обществения интерес за съхраняване на националната историческа памет.

-
Любопитнопреди 6 дниОсигурен е транспорт за посетителите на Узана Поляна Фест
-
Културапреди 6 дниМеждународно признание за школата Wild Sound на Зора Колева
-
Икономикапреди 5 дниОбновена е фасадата на помощна сграда в двора на Лафчиевата къща
-
Културапреди 5 дниБългарският фолклор завладява Испания с ФА „Развитие“
-
Новинипреди 4 дниЯнтра пусна абонаментни карти за новия сезон
-
Кримипреди 5 дниМащабна полицейска акция обхвана целия габровски регион
-
Любопитнопреди 4 дниУзана Поляна Фест ви очаква този уикенд
-
Кримипреди 4 дниАвтоджамбаз „разкова дрегера“ след удар в електрически стълб





