Общество
Колко бърза е спешна помощ и как да се добереш до нея

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
За абсурдите в здравната система, препятствията през които трябва да премине човек, за да спаси свой близък и кога бюрокрацията е по – силна от човешкия живот, ни разказа наша читателка. Публикуваме следващите редове без редакторска намеса, за да се види къде е нашето здравеопазване в 21 век.
„На 8 април съпругът ми получи инсулт. Беше приет по спешност в нервно отделение на МБАЛ „Д-р Тота Венкова” – Габрово. Подложен бе на лечение. Състоянието му бе стабилизирано и на 19 април той бе изписан в задоволително състояние и поради изтичане срока на „пътеката”.
На 21 април вечерта състоянието му започна да се влошава. От сутринта на 22 започнах цяла одисея, за адекватно внимание от страна на здравната система.
Сутринта се обадих на 112, откъдето ми обясниха ,че личният лекар трябва да даде направление. Личният лекар бе втора смяна. Каза ми,че той (пациента)30 дни след изписването от болницата е в „пътеката” на съответно отделение.
Обадих се в отделението, откъдето медицинският секретар ми каза, че не могат да го приемат просто така и ще пита главния лекар, а за резултата да се обадя след 10 минути. След 10 минути телефонният оператор ми каза ,че абоната (тел. Централа 800 243) няма връзка по технически причини.
Отидох в отделението. Разговарях с дежурния лекар, който склони да го приеме по друга „пътека”, тъй като нямал право да ползва същата (дори заболяването да е същото). Посъветва ме да се обадя на 112, да се позова на този разговор. Със спешна помощ да го закараме и ще го приемат в отделението за „рехабилитация”.
Обадих се на 112. От там ми отговориха,че дежурният лекар трябва да ми даде направление. Предложих заплащане. Отказаха – нямали право.
След кратка консултация с личния лекар го транспортирахме с колата на сина ми, като до нея го занесоха седнал на кухненски стол. Накрая след няколко часа, който не работиха в негова полза ,го приеха в болницата. Останах с впечатление, че все пак по документи го е „докарала линейка”. През цялото време пред приемно отделение стояха 5-6 линейки, които не напуснаха болницата в следващите 2-3 часа.
В болницата го вкараха в интензивното на нервно отделение. Беше оказано медицинско съдействие. Вярвам,че медицинският персонал е постъпи професионално.
На следващия ден по обяд съпруга ми почина. Вероятно след втория инсулт положението е било неспасяемо, но когато загубиш близък по този начин остава съмнението, ако го бяха приели в болницата и му бяха оказали помощ веднага…
Освен мъката ни остава и унижението да молиш медицинската бюрокрация да ти обърне внимание, да получи болният полагащото му се по конституция! Съпругът ми е работил повече от 40 години за държавата. Той имаше право да се отнесат към него с внимание и уважение.
Много хора се оплакват от подобно отношение. Ромите налитат на бой… А нима тази джунгла от клинични пътеки внушава сигурност и доверие в здравната система, че принужда всеки гражданин ще получи необходимата му помощ?!
Най-добре никому да не се случва да опира до т.н. спешна помощ. А на мъртвите – светла им памет!“
Новини
Димитър Маринов ще гостува в Габрово


На 6 юни в Младежки център – Габрово ще се проведе среща с Димитър Маринов – български актьор с утвърдено име както у нас, така и на световната сцена. Познат на публиката от ролята си във филма „Зелената книга“, той остава в историята като първия българин, стъпил на сцената на наградите „Оскар“ като част от екипа на именно тази продукция, спечелила приза за най-добър филм.
Гостуването му в Габрово включва две последователни събития. В 15:00 часа ще се състои семинар, насочен към младежи на възраст между 13 и 29 години. Форматът предвижда споделяне на професионален опит и дискусия, която ще позволи на участниците да се докоснат до реалността на работата в кино и телевизия, отвъд обичайното зрителско възприятие. Входът е свободен, но участието изисква предварително записване чрез онлайн формуляр, който младежите биха могли да открият тук. Но също така и на фейсбук страницата на Младежки център – Габрово.
Втората част на срещата започва в 18:30 часа и е представяне на двете му книги – „Към сцената“ и „Към екрана“. За разлика от семинара, това събитие е отворено за хора от всички възрасти и предоставя възможност за запознаване с един различен прочит на професията актьор – през личната перспектива на човек, преминал пътя от театралната сцена до големия екран. Димитър Маринов започва кариерата си в САЩ през 2009 година, когато подписва с агенцията „Wilhelmina/Aperture“ в Бевърли Хилс.
Още първият му кастинг води до роля във филма „Act of Valor“ (2012), последван от редица участия в сериали, филми и реклами. В годините си партнира с актьори като Кийфър Съдърланд, Матю Пери и Зак Галифианакис, както и с режисьори от ранга на Питър Фарели и Стивън Спилбърг.
Сред по-значимите му участия са рекламни кампании за Nikon, Amazon, Nissan и други. През 2018 година основава собствено актьорско студио в САЩ, а година по- късно открива първата българска академия за екранни изкуства в София, базирана на своя авторска програма. Именно от този преподавателски и практически опит се раждат и двете му книги, които ще бъдат представени в Габрово.
Събитието се организира с подкрепата на Община Габрово и Младежки център – Габрово, като част от усилията за създаване на среда, в която младежите могат да се срещнат с хора от реалната професионална практика. Семинарът и представянето ще се проведат в залите на Младежкия център, с вход свободен за всички желаещи.


Новини
100-годишен юбилей отпразнува дядо Пенчо


100-годишен юбилей отбелязва днес в Габрово Пенчо Недков, родом от с. Бяла река. С бодър дух той прие поздравленията за своя личен празник от заместник – кмета на Габрово арх. Николай Меразчиев.

Двамата говориха много за миналото, за изпитанията в живота, които не са пощадили дядо Пенчо още от ранните му години. Но всичко трудно преодолял с труд и всеотдайност. От дума на дума оказа се двамата имат и много общо помежду си посредством близките си.
Според Пенчо Недков тайната на дълголетието са преодолените трудности, които каляват характера и те правят по-силен по дух. Работата го води в Габрово, тук отглежда децата си, тук са и внуците му.
Обича да прекарва лятото на морето, където допреди две години смайва с умело плуване. Страстен почитател е на футболен клуб „Левски“. Споделя, че не се интересува от политика и не гледа новини, но за сметка на това чете много и всякакви книги. Диета на хранене не спазва, но и не прекалява с нищо.
Арх. Меразчиев му пожела от името на Таня Христова – кмет на Габрово и от свое име да бъде здрав и ведър, мъдростта си да дарява на своите деца, внуци и правнуци, и да имат още много радостни и споделени моменти.


Новини
Честит 24 май! Ден на българската просвета и култура и славянската писменост

Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост е български национален празник, и се чества на 24 май.
На този ден в България се чества българската просвета, култура и създаването на глаголицата от Кирил и Методий, известни още и като „Солунските братя“.
Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен.
За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата.
Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в „Христоматия славянского язъка“ от 1852 г. на Неофит Рилски. През 1857 година денят на „светите братя“ е почетен в българската църква „Св. Стефан“ в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски.
На следващата година, 1858г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата „Света Богородица“, а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий.
Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий.
В Деня на българската просвета и култура, и славянската писменост своя празник честват и Народните читалища.

-
Новинипреди 6 дни
ОФК Янтра заминава за силен турнир в Македония
-
Любопитнопреди 6 дни
Атракционен влак с парен локомотив ще пътува до Трявна от Горна Оряховица
-
Новинипреди 6 дни
Въвежда се контрол в реално време при предписването и отпускането на лекарства
-
Кримипреди 6 дни
Полицията разби оранжерия за марихуана в апартамент в Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Ден за борба със затлъстяването се проведе в парк „Маркотея“
-
Икономикапреди 7 дни
„Теспом“ търси фрезист – универсална фреза
-
Новинипреди 7 дни
Блестящо представяне за СК „Викинг“ на националното за водни спасители
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ излиза за победа в битката за бараж