Свържи се с нас

Новини

Честита Баба Марта!

Published

on

На 1-ви март празнуваме уникалния за България празник Баба Марта. На него се подаряват мартеници за здраве и късмет. Останал от древен езически обичай, празникът е запазен единствено от българите и отбелязва началото на пролетта.

Според традицията мартениците се носят или до 9 март – църковния празник Свети 40 мъченици, или до 25 март – църковния празник Благовещение. Закичената на този ден мартеница може да се свали и при виждането и на щъркел или лястовица, или на цъфнало плодно дръвче.

В народните представи пролетта идва с пристигането на Баба Марта. Месец март е месецът на зачатието на пролетта и земята, която ще роди лятото и плодородието. Негов знак е мартеницата, изплетена от бели и червени конци.

Белият цвят първоначално символизира мъжкото начало и силата. Червеното е женското начало, здравето – знак на кръвта, на зачеването и раждането. На 1-ви март българите слагат мартеници на дрехите или китките си и си пожелават здраве и щастие с думите „Честита Баба Марта“.

Баба Марта е митичен персонаж в българския фолклор. В народните вярвания, представени в пословици и приказки, името ѝ е свързано с името на месец “март”. Три са месеците, които са персонифицирани в българските митични представи – януари, февруари и март. Януари и февруари са представени като братя с лют характер – Голям Сечко и Малък Сечко. Баба Марта се смята за тяхна сестра, която ту е усмихната и добронамерена, ту непредвидимо зла.

С Баба Марта и месец март се свързват много обичаи и празници, посветени на идващата пролет. Най-известният обичай, свързан с Баба Марта, е закичването на жени, моми, деца и млади животни с Мартеница (усукани бяла и червена нишка) на 1 март – деня на пристигането на Баба Марта.

През целия месец се извършват обреди за гонене на змии и гущери, както и гадания, свързани с някои прелетни птици. От моето сърце ще взема червеното, от твоето лице ще взема бялото и ще нарека нашата мартеница за здраве, късмет и любов!

Честита баба Марта!

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Крими

Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово

Published

on

76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.

Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.

На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.

Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.

Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

Зареди още

Новини

Общинският съвет в Севлиево ще гласува Бюджет 2025

Published

on

На днешното си редовно заседание Общински съвет – Севлиево ще разгледа 32 точки в дневния ред, като първа точка е приемането на Бюджет 2025 г. по приходите и разходите на община Севлиево и актуализирана бюджетна прогноза за периода 2025-2028 г.

Ще бъдат актуализирани и индивидуалните основни месечни работни заплати на кметовете на кметства в Община Севлиево, считано от 01.01.2025 г. и ще бъдат подложени на гласуване поемането на краткосрочен общински дълг и на дълг за мостово финансиране, направено по реда на Закона за общинския дълг за изпълнение на проект: „Екологосъобразна мобилност в община Габрово и община Севлиево чрез мерки за развитие на екологични, безопасни, функционални и енергийно ефективни транспортни системи“.

Сред дискутираните теми ще бъде и допълване на Програмата за управление и разпореждане с общинска собственост през 2025 г., и откриване на процедура за избор на оператор на язовирна стена за възлагане стопанисването, поддръжката и експлоатацията на язовирите: „Душевска градина“, „Зелево перо“ в с. Хирево, „Неновци“ в с. Столът и на язовира в с.Кръвеник. Ще бъдат подложени на гласуване пазарни оценки и ще бъдат определени наемните цени.

Общинските съветници ще гласуват и по точка за приемане на отчетите за осъществените дейности и за изразходената държавна субсидия през 2024 г. от читалищата на територията на община Севлиево, а също и по Стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците в община Севлиево за периода 2025-2026 г.

Сред точките в дневния ред е и издигане на паметник на ген. Стефан Нерезов, поставяне на паметен знак до родната къща на генералите Стефан и Христо Нерезов, и преместване на паметника на Минчо Михайлов в новообособено пространство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица