

Крими
Киберексперти от ГДБОП със съвети за предпазване от фишинг атаки

Фишингът е съвременен феномен в киберпространството, при който хакери разпращат имейли или други съобщения в социални мрежи, чат приложения или чрез sms. Фалшивите съобщения претендират да са изпратени от легитимен източник – държавна или банкова институция, доставчик на битови услуги, онлайн магазин или телекомуникационен доставчик.
Те целят да стресират получателя с твърдение за наложена глоба, блокиран или предстоящ за изтриване профил, заплаха със съдебно преследване или друго тревожно събитие и го подканват да предприеме спешни действия като последва линк или свали и активира файл на компютъра или телефона си.
Възползвайки се от неинформираността и наивността на получателите, хакерите получават потребителски имена или пароли, както и други лични данни. Често компютърна конфигурация се заразява с вирус от свален и активиран файл. Ежедневно киберпрестъпници разпращат хиляди фишинг имейли, включително до широк кръг от български интернет потребители.
От месец октомври МВР уведомява чрез sms, имейл и съобщение във Вайбър гражданите, които имат електронни фишове, за извършени от тях нарушения на Закона за движението по пътищата. В имейлите е посочен линк към Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ) на Министерството на електронното управление (МЕУ) за запознаване с детайлите на извършеното нарушение, както и линк към Портала на МВР за проверка за нарушения, с възможност за заплащане.
За да не бъде това обстоятелство използвано за заблуда и маскиране на фишинг имейли, които привидно изглеждат като изпращаните от МВР, от дирекция „Киберпрестъпност“ в ГДБОП предоставят важни съвети за защита:
- Не отваряйте линкове, ако в текста се внушава спешност и неотложност.
- Проверете детайлно мейла или източника на полученото съобщение.
- Не въвеждайте лични или финансови данни в линкове, които сте отворили в резултат на получен спешен мейл.
- Проверете името на сайта/домейна в адресната лента на браузъра за неточности.
- Използвайте дълги, сложни и различни пароли за различните профили. Използвайте обновени операционни системи и антивирусни програми.

Крими
Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово


76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.
Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.
На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.
Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.
Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

Крими
Полицията с мерки за предстоящите почивни и празнични дни


Във връзка с предстоящите празнични и почивни дни Областна дирекция на МВР-Габрово предприе мерки за охрана на обществения ред и безопасността на движението по пътищата.
От днес – 30 април, до 7 май полицейски екипи ще бъдат позиционирани в рискови участъци, пътни възли, основните входно-изходни артерии на градовете.
На територията на област Габрово ще се проведат специализирани полицейски операции по безопасност на движението. Ще се осъществява активен контрол, насочен към установяване на водачи, нарушаващи Закона за движение по пътищата, водачи, управляващи МПС след употреба на алкохол, наркотици, както и интензивен контрол на скоростните режими.
От Пътна полиция призовават всички участници в движението да спазват стриктно Закона за движение по пътищата, водачите на МПС да шофират внимателно и отговорно.
С цел недопускане на инциденти, нарушаване на обществения ред и повишаване сигурността на гражданите ще бъде засилено полицейското присъствие на местата, където ще се организират обществени мероприятия.

Крими
Четирима се озоваха в ареста след сбиване в Габрово


Четирима мъже бяха задържани след сбиване в Габрово, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Екшънът се разиграл в събота, в района на ул.“Капитан Дядо Никола“ в областния град. Тогава в полицията бил получен сигнал, че в частен имот е възникнал скандал, прераснал в сбиване.

На място незабавно били изпратени полицейски екипи, които преустановили мелето и задържали четирима мъже.
Заведена е преписка за престъпление по чл.325 ал.1 от Наказателния кодекс. За случая е уведомена Районна прокуратура – Габрово.

-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Кримипреди 3 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“