Новини
Представиха пред габровски ученици обучението в НВУ „Васил Левски“

Възможностите за обучение в Националния военен университет „Васил Левски” бяха представени пред ученици от всички училища в региона от 10, 11 и 12 клас.

Преди презентациите учениците и участниците в събитието, което цели кариерно ориентиране, наблюдаваха демонстрация на Младежкия гвардейски отряд при ПТГ „Д-р Никола Василиади“ – Габрово.

Заместник – кметът на Габрово Мария Йозова поздрави организаторите на инициатива. „Радвам се, че днес всички ще имате възможност да се запознаете с специалностите, които предлага НВУ „Васил Левски“ и да сте една стъпка по-напред в професионалното ориентиране – нещо което е изключително важно за всеки на вашата възраст. Но преди военното професионално обучение ми се иска да обръщаме повече внимание на нравствено-патриотичното възпитание. Ще кажете защо? Звучи леко архаично, но истината е, че това е път за формиране на личността, на основата на ценности и идеали, уроци на миналото и вдъхновяващи истории от настоящето.

То трябва да започва първо от семейството после да продължава в училище, защото всички сме отговорни и имаме своята роля в този процес. Затова приветствам днешната инициатива, както и инициативата за създаване на Младежки гвардейски отряд в Габрово, който учреден съвсем скоро вече набира популярност и се вписва в събитийния календар на нашата община.

Надявам се днес тук всеки да открие по нещо за себе си. Дори и да не решите да продължите своето професионално развитие в тази насока, вярвам, че подобен род срещи са полезни и ще си тръгнете в края по-обогатени и с по-голяма доза национално самочувствие“, сподели зам.-кметът.
Националният военен университет „Васил Левски” e сред най-старите висши училища в България. Вече 143 години университетът изгражда своите възпитаници като личности, с качества и характер, приобщава ги към идеалите – дълг към Родината, чест и национална гордост.

През годините в Университета са се обучавали видни български генерали, регенти, държавници, академици и хиляди български офицери, посветили се на тази нелека, но достойна професия.

Приемната кампания на Националния военен университет „Васил Левски“ вече стартира и днес габровските ученици имаха възможността да научат повече за военните специализации в Университета наблюдавайки видеоклипове – дело на техни обучаеми.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Габрово е кандидат за европейска столица на културата през 2032 г

Кметът на Габрово Таня Христова и кметът на Велико Търново Даниел Панов избраха построения мост от майстор Колю Фичето в Дряново, за да обявят кандидатурата на Габрово за европейска столица на културата през 2032 година.
Събитието се проведе днес, 5 август. Двамата градоначалници сложиха подписите си под меморандум за стратегическо партньорство по съвместната подготовка на кандидатурата. Габрово е кандидатът, а Велико Търново е стратегическият му партньор.

Изборът на Дряновския мост – този архитектурен шедьовър на възрожденското ни строителство и майсторство, вечен символ на Дряново, носи дълбоко послание. Мястото, където документът бе подписан, символизира свързаността, сътрудничеството и общото бъдеще, подчерта кметът Таня Христова.
По думите ѝ мостът, построен от Първомайстора през 1861 г. свързва двата града, обединени от общи ценности, доверие и желание да градят заедно. „Днес показваме модел, който дава шанс на истинското партньорство. Във време, когато сякаш е модерно да се разделяме, ние показваме, че два значими за културата, индустрията и обществените инициативи български града могат да вървят заедно“, коментира тя.

„Това не е партньорство, което ще разпределя ресурси. То ще предостави възможност на Централна България да демонстрира своя потенциал и да превърне културата в двигател за развитие, привличане на хора и инвестиции“, допълни още Христова.
Кметът на старата столица Даниел Панов припомни, че партньорството между Габрово и Велико Търново има своите здрави основи, изграждани през годините чрез съвместни проекти и инициативи в различни сфери.
Той отбеляза и подкрепата, която Габрово оказа на Велико Търново при предишната му кандидатура за Европейска столица на културата през 2019 г. По думите му подготовката на новата кандидатура ще бъде резултат от работата на общ екип с равнопоставено участие на двете общини.

Предстои изработването на обща стратегия, културна програма и поредица от съвместни инициативи, които да обединят потенциала на двата града. Подписаният меморандум поставя основите на бъдещото сътрудничество между институциите, културните организации и местните общности в региона.
През идните месеци към подготовката на кандидатурата ще бъдат привлечени представители на културния сектор, образованието, бизнеса и граждански организации.
В края на церемонията по подписване на меморандума, в знак на уважение и съпричастност, кметовете на Габрово и Велико Търново получиха плакети от Община Дряново, посветени на 225-годишнина от рождението на Колю Фичето, които чествания белязаха миналата 2025 година. Връчи им ги заместник – кметът Диляна Джеджева.

Крими
Назначават химическа експертиза по катастрофата със загинал на Шипка моторист

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово се води разследване за пътнотранспортно произшествие, в резултат на което е настъпила смъртта на 61-годишен мотоциклетист.
Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл.343, ал.1, б. В, във вр. с чл.342, ал.1 от НК за това, дали на 01.08.2026 г. около 10.00 часа на път I – 5 км. 161+400 (главен път гр. Габрово –връх Шипка) са нарушени правилата за движение по пътищата, като при управление на мотоциклет „Ямаха“, по непредпазливост е причинена смъртта на водача му Г. Г., на 61 години.
Неотложните следствени действия са извършени от екип на ОД на МВР – Габрово съвместно с автоексперт, като на място са изготвени и снимки.
Извършена е аутопсия на тялото на пострадалия и е назначена съдебномедицинска експертиза. Предстои назначаването на автотехническа експертиза относно причините и механизма на възникналото пътнотранспортно произшествие.
На полицейските органи са възложени оперативно – издирвателни мероприятия, свързани с установяване на предходно преминали по трасето на инкриминираната дата моторни превозни средства, с евентуално последвало компрометиране на пътната настилка.
Във връзка с изясняване на този въпрос предстои назначаване на химическа експертиза на иззети в хода на извършения оглед веществени доказателства.
Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Новини
Как става таксуването в градския транспорт на Габрово?

Новата дигитална система за таксуване в градския транспорт вече работи. Чудите се „Как да валидирам?“ пътуването си? Това е лесно!
Следвайте следващи стъпки и се уверете в това. Първо – качвате се в автобуса. Второ – доближете картата, телефона или часовника до самия валидатор. Трето – на екрана му ще се появява надпис: „Успешна валидация“. Четвърто – пътувайте спокойно и се насладете на този факт.
Важно е да се отбележи, че ако доближите устройството втори път до валидатора, няма да бъде начислена нова сума. При проверка показвате същото устройство, с което сте валидирали. Пътуването е по-лесно, по-бързо и по-удобно за всички.
От 6 август хартиеният билет за обществения транспорт в Габрово става електронен, с което ерата на хартиените билети в приключва. Новата система ще бъде достъпна за всички жители и гости на града, които ще могат да закупуват и валидират превозни документи по модерен и удобен начин.

-
Кримипреди 6 дниОтново конфликт между две групи в Габрово
-
Кримипреди 6 дниФилмиран се помисли за „Транспортера“ и приключи на бул.“Стефан Караджа“
-
Новинипреди 5 дниДве купи и три медала завоюваха шахматистите на ШК „Орловец 1997“
-
Новинипреди 5 дниОт 1 август влизат в сила новите цени на винетките
-
Новинипреди 6 дниОбществено полезен труд и възпитател за участниците в свадата, разиграла се в Габрово
-
Културапреди 3 дни30 участници усвоиха майсторството на традиционните пещи и огнища в Етър-а
-
Новинипреди 3 дниСтартира лятната антиспин кампания
-
Новинипреди 3 дниСилно международно представяне за габровския ХОУП







