Новини
Анатоли Илиев хвана за трети път свещения кръст на Богоявление в Трявна
26-годишният Анатоли Илиев от Трявна хвана за трети път Свещения кръст на днешния голям християнски празник – Богоявление. В ледените води на р. Тревненска, днес, той смело се хвърли напред, заедно с още осем смелчаци, решили да изпробват късмета си и да се преборят за кръста.

Най-бърз сред тях, обаче, беше Анатоли, който пожела най-вече здраве на себе си, своите близки и на всички тревненци!

“Богоявленският кръст го хващам за трети път и това може само да ме радва! Реших да се хвърля във водите за първи път през 2017 година, за да изпробвам себе си, на какво съм способен и най-вече за здраве! Чувството е невероятно и пожелавам на всички да бъдат благословени, честити и здрави през цялата година!”, сподели Анатоли и добави, че народните поверия са верни и който извади кръста на Йордановден е здрав през цялата година!

Здраве и благоденствие на Анатоли пожелаха също отец Николай, отец Георги и отец Петър, които го поръсиха с китка чемшир и светена вода. Кметът на Община Трявна – г-жа Силвия Кръстева връчи парична награда на първенеца сред младежите и го поздрави за поредния му успех.

“Бъди много здрав, все така уверен в себе си и продължавай в същия дух и занапред! Честит празник!” пожела на късметлията кметът на Община Трявна Силвия Кръстева.

Празникът и ритуалът по хвърляне на Свещения кръст от железния мост до парка зад Народно читалище “Пенчо Славейков 1871” в Трявна и тази година събра десетки жители и гости на града. Всички, те, бяха поръсени от тримата свещеници за здраве, които извършиха богоявленски водосвет преди хвърлянето на кръста в студените води на р. Тревненска.


За днешния Йордановден, още от ранни зори, бяха отслужени утринни богослужения, празнична света литургия и велик водосвет в трите храма в Трявна – църква “Св. Георги”, църква “Св. Архангел Михаил” и параклис “Св. Никола”.

Заедно с десетки миряни, кметът на Община Трявна – г-жа Силвия Кръстева и зам.-кметът на Община Трявна – г-н Марин Маринов запалиха свещички и се помолиха за здраве и благополучие в църквата “Св. Архангел Михаил”.

“На всички нас, християните, пожелавам да си пожелаем вътре в душите си по-малко страх от това, което се случва с всички нас, всички сме боледували, всички са боледували в миналото и всички ще боледуваме сигурно в бъдещето, защото това са изпитания, които ни карат да станем по-силни, да се обичаме повече вследствие на тези изпитания и да си помагаме още повече!”, обърна се към всички вярващи отец Георги и ги поздрави по повод днешния голям християнски празник, след което миряните си наляха светена вода, която отнесоха в домовете си за здраве.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Условна и парична глоба за причинилите мелето на ул.“Митко Палаузов“

Двамата мъже, участвали в масово сбиване, което стана на Гергьовден 6 май тази година, на ул.“Митко Палаузов“ в Габрово бяха признати за виновни и осъдени.
По обвинение на Районната прокуратура 37-годишният К.М. бе признат за виновен за това, че на 6 май, около 23.25 часа, причинил по хулигански подбуди средни телесни повреди на две лица – средна телесна повреда на С.Г. изразяваща се в мозъчно сътресение със загуба на съзнание, довело до разстройство на здравето, временно опасно за живота, и лека телесна повреда на Х.С., която бе с порезна рана на петия пръст на дясната ръка, довела до разстройство на здравето, неопасно за живота.
За извършеното престъпление 37-годишният бе осъден с наложено наказание 1 година и 8 месеца лишаване от свобода, чието изпълнение бб отложено за срок от 4 години и 6 месеца.
Съучастникът му, с инициали А.Н. на 19 години, пък бе признат за виновен за това, че причинил по хулигански подбуди леки телесни повреди на В.А. – разкъсно-контузни рани в теменно-тилната област и в областта на носа, и охлузни рани, довели до разстройство на здравето, неопасно за живота. Престъплението бе класифицирано по чл.131 ал.1 т.12 пр.1, вр. чл.130 ал.1 от НК, като А.Н. е освободен от наказателна отговорност и му е наложено административно наказание по реда на чл.78а ал.1 от НК – глоба в размер на 306,77 евро.
С постановление на Районна прокуратура-Габрово В.А. е бил задържан за срок до 72 часа, а с определение на Районен съд-Габрово спрямо него е взета мярка за неотклонение „домашен арест“.
Съдебният акт е окончателен.

Любопитно
Група Молец пристига за Младежкия фестивал „Тук и сега“

За втора поредна година в Дряново ще се състои фестивалът „Тук и сега“ – едно събития, измислено и организирано от младите хора в града. Планирани са музикален концерт, размяна на книги, куиз вечер, прожекция на филм, групова тренировка и др.

Всички събития ще се проведат в парк „Максим Райкович“, срещу часовниковата кула, с вход свободен. Програмата ще започне на 12 август с концерт на група Молец и талантливите млади изпълнители GoGo, Toria, ZoV & Vakavliev.

На 13 август организаторите са предвидили занимания и за здрав дух, и за здраво тяло. Инструкторката по пилатес и йога Йоанна Петрова от FitLab ще се погрижи за добрия тонус с групова тренировка от 19.00 ч., а след това ще има мозъчна атака с куиз вечер за обща култура. Вечерта ще приключи с прожекция на новия български комедиен филм „Брънч за начинаещи“ – в парка, под звездното дряновско небе.

И двете вечери ще продължи инициативата „Книга за книга“ – всеки може да донесе книга от личната си библиотека и да вземе друга. Целта е обмен на заглавия, впечатления и приятен разговор за литература.

12 АВГУСТ (сряда)
19:00ч. „Книга за книга“ – донеси книга, вземи си друга, обсъди заглавия и автори с други читатели
20:00ч. Концерт на група МОЛЕЦ, GoGo, Zov&Vakavliev, Toria
21:30ч. Коктейли и музика
13 АВГУСТ (четвъртък)
19:00ч Групова тренировка с Йоанна Петрова от FitLab
20:00ч. Куиз вечер за обща култура
21:30ч. Прожекция на филма “Брънч за начинаещи” Ще бъде хубаво – не някога и някъде, а тук и сега!
Фестивалът се организира по случай Международния ден на младежта, който се отбеляава редовно в Дряново от дълги години.

Любопитно
„Персеиди и китари“ събира младежи под звездите за трета поредна година

За трета поредна година Младежки център – Габрово организира инициативата „Персеиди и китари“, която ще се проведе на 12 август от 20.00 ч. в местността Градище. Събитието се организира от Младежки център – Габрово и целта му е да отбележи Международния ден на младежта с преживяване, посветено на природата, музиката и летните нощи, а също така и да напомни колко са важни младежките дейности и политики на местно, национално, европейско и международно ниво – за развитието на младите хора и техните умения.
Вечерта е в пика на метеорния поток „Персеиди“ – едно от най-красивите и очаквани астрономически явления през годината. В продължение на няколко дни Земята преминава през шлейф от частици, оставени от кометата 109P/Swift-Tuttle.
Тези частици изгарят в атмосферата над нас и ние ги виждаме като ярки падащи звезди. На тъмно и високо място могат да бъдат забелязани около 100 падащи звезди на час. На Градище, заради близостта на града, броят им е значително по-малък, но все пак много по- голям, отколкото в обикновена лятна вечер.

Младежкият център кани и всички млади хора, които свират на китара, да се включат – независимо от професионалното им ниво. Събитието е различно – то не е концерт, а споделено преживяване, в което всеки участва по свой начин. Няма сцена или официална програма, няма предварително обявени изпълнители и разделение между публика и артисти. Всеки е добре дошъл да пее, свири или просто да преживее звездопад, изпълнен с музика, падащи звезди и желания.
За да улесни всички желаещи да се включат, Младежки център – Габрово осигурява безплатен транспорт до местността Градище. Електрическият автобус ще тръгне в 19:30 ч. от пл. „Възраждане“, а обратно към града в 00:00 ч. – от паркинга до поляната. Вземете със себе си връхна дреха и одеяло или шалте! За повече информация тел. 0887907075.

-
Културапреди 5 дни30 участници усвоиха майсторството на традиционните пещи и огнища в Етър-а
-
Новинипреди 5 дниСтартира лятната антиспин кампания
-
Новинипреди 5 дниГаброво преминава към електронно таксуване в градския транспорт
-
Новинипреди 5 дниСилно международно представяне за габровския ХОУП
-
Новинипреди 5 дниДенислав Иванов от ШК „Орловец 1997“ стана първи на турнир
-
Новинипреди 4 дниКак става таксуването в градския транспорт на Габрово?
-
Културапреди 3 дниГаброво е кандидат за европейска столица на културата през 2032 г
-
Новинипреди 5 дниСветовна седмица на кърменето от 1 до 7 август






