Новини
Медицински специалисти от Габрово ще подкрепят националния протест
Медицински специалисти – членове на КНСБ от Габрово ще протестират на 7 октомври
Медицински специалисти, членове на КНСБ от Габрово, Севлиево, Дряново и Трявна, ще протестират на 7 октомври – Международния ден за достоен труд, заедно с още над 7 000 техни колеги в София.
Протестът се организира от Федерация на синдикатите в здравеопазването – КНСБ, Конфедерация на независимите синдикати в България и Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи.
Протестният митинг ще се проведе пред Министерски съвет от 11.00 часа до 15.30 часа, информираха от Регионалния съвет на КНСБ в Габрово. Искането на синдикалистите е задължително спазване на отрасловия колективен трудов договор за отрасъл „Здравеопазване” и постигане на договорените минимални възнаграждения за медицинските специалисти.
От КНСБ настояват още за спешни законодателни мерки, болниците да не бъдат търговски дружества, да се постигне политическо съгласие за достойни възнаграждения, добри условия на труд, професионална квалификация и кариерно израстване на здравните работници, както и дългосрочна визия за здравните грижи до 2030 година, с точно определени срокове, финансиране и отговорни институции.
Според Конфедерацията е наложително Здравното министерство да въведе единна методика за разпределение и справедливо съотношение на работните заплати и ДМС за всички държавни и общински болници, чрез която и чрез колективното договаряне в болниците да се достигне постепенно заложеното в отрасловия колективен трудов договор минимално възнаграждение за медицинските специалисти.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Крими
Полицията се самосезира и глоби шофьор на бус след клип в мрежата

По повод видеоклип, публикуван в социалните мрежи, от който са видни извършени нарушения на правилата за движение по пътищата от водач на товарен автомобил, Областната дирекция на МВР – Габрово се самосезира.
В резултат на предприетите действия служители на сектор „Пътна полиция“ установиха, че на 22 юни в село Жълтеш, водач на товарен автомобил „Форд“ е извършил нарушения на Закона за движението по пътищата, с които е създал непосредствена опасност за останалите участници в движението.
След извършената проверка, за констатираните нарушения, са започнати административнонаказателни производства.

Новини
ЖБД „Майчина грижа“ връчи награди на зрелостници от габровски училища







За пета поредна година Женско благотворително дружество „Майчина грижа“ – Габрово отличи зрелостници от гимназиите и средните училища в града. Наградите бяха връчени на 19 и 22 юни.
Тази година четирима от наградените получиха отличие от Фонд „Д-р Тота Венкова – възрожденката“ – фонд с история, захранван от 2022 г. от г-н Иван Несторов от Бостън, САЩ, праплеменник на д-р Тота Венкова.
Наградите са предназначени за зрелостници с отличен успех, ангажираност в благотворителна дейност и лидерски качества, произхождащи от семейства в неравностойно материално положение.
От Националната Априловска гимназия бяха отличени Мартин Емилов Петков и Златко Станиславов Събев. Надежда Стоянова Трифонова от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ получи наградата чрез своята майка и изпрати видеопоздрав с благодарност към Дружеството. Данйьл Преслав Георгиев от ПТГ „Д-р Никола Василиади“ също бе сред отличените. От Фонд „Хаджи Радка Пенчо Семов“, захранван от благотворителните кулинарни базари на Дружеството, награди получиха Ивайло Янко Димитров и Божидара Ивелинова Митева от СУ „Отец Паисий“.
Наградата на всеки зрелостник е в размер на 300 евро. Останалите средства от благотворителния кулинарен базар от май ще бъдат насочени към летни занимания за деца от семейства в затруднено финансово положение.
ЖБД „Майчина грижа“ изказва благодарност на г-н Иван Несторов и на всички, които подкрепят благотворителните инициативи на Дружеството.

Икономика
Дигиталният клуб Габрово при ГТПП ще продължи работата си

Дигиталният клуб при Габровската търговско-промишлена палата е изграден по процедура BG-RRP-1.024 „Изграждане на мрежа от дигитални клубове“ по Инвестиция С1.13 „Предоставяне на обучения за дигитални умения и създаване на платформа за обучение на възрастни“ от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). И след приключване на финансирането от НПВУ работата на клуба ще продължи.
На територията на ГТПП е изградено отделно помещение за Дигиталния клуб, в който са обособени пет работни станции, оборудвани с нови компютърни конфигурации и модерно обзавеждане. Осигурена е високоскоростна интернет връзка, както и достъп до разнообразни електронни образователни ресурси за онлайн обучения и самообучение.
Функциите на клуба включват:
- Оказване на помощ при използването на интернет услуги.
- Насочване към обучения/ресурси спрямо индивидуалните нужди на потребителите за подобряване на уменията и придобиване на квалификация.
- Осигуряване на съдействие при работа с електронни административни услуги;
- Съдействие при онлайн търсене работа: предоставяне на информация за възможностите за ползване на услугите по заетостта;
- Сътрудничество и местни партньорства (Бюро по труда, Областен информационен център (ОИЦ), местен бизнес).
- Консултации с кариерен консултант при поискване.
Клубът се включи активно в кампанията „Дигитален будител“. Тя още е в ход, много хора направиха първата стъпка – подадоха заявление за електронен ваучер и вече поеха своя път към нови дигитални умения. Всички услуги са безплатни и ползвателите се подпомагат от наставник.
Дигиталният клуб е на адрес: гр. Габрово, ул. „Брянска“ 30 (сградата на НТС, партер).
Работно време:
Понеделник до петък: 09.00 часа – 12.00 часа, 13.00 часа – 17.00 часа.
-
Културапреди 6 дниВаля Балканска ще открие Славейковите празници
-
Кримипреди 7 дниМладши съдия Илиева вече е доктор по право
-
Новинипреди 6 дниМотополигон „Горна Росица“ отново ще домакинства еврошампионат
-
Кримипреди 3 дниПрокуратурата образува досъдебно производство заради побоя на пазара
-
Новинипреди 3 дниДФА „Развитие” представи българския фолклор на Международен фестивал
-
Кримипреди 2 дниТежка присъда грози 22-годишен, опитал да ликвидира бившия на майка си
-
Кримипреди един денСлед сбиването в Габрово: МВР предупреждава срещу насаждане на омраза!
-
Културапреди 2 дниПет художници ще потърсят духа на Дряново в пленер по живопис







