Свържи се с нас

Новини

Насърчават социалното включване на хора с увреждания

Предвижда се проектът да продължи 14 месеца и да помогне на хората в участието им в пазара на труда

Published

on

снимка: Община Севлиево, Архив

Община Севлиево и сдружение „Социална подкрепа и информация“ ще си партнират в изпълнението на проект за социално включване в пазара на труда на хора с увреждания.

Проектът „Насърчаване на социалното включване на хора с увреждания в Община Севлиево“ е част от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Неговата стойност е 198 184 лв. като безвъзмездната финансова помощ е 100%.

Основната цел на проекта е насочена към осигуряване на условия за социално включване на пълнолетни хора с увреждания и други уязвими групи от Община Севлиево, чрез разширяване на възможностите им за независим и самостоятелен живот, повишаване на мотивацията и подкрепата за участие в пазара на труда.

По проекта е планирано да се проведат серия от обучения за подобряване на знанията и уменията на хората с увреждания и създаване на възможност за трудова реализация. С изпълнението му се цели да се осигури мотивационна и психологическа подкрепа за хората с увреждания в Общината. Ще бъде подобрено и социалното включване на хората с увреждания и други уязвими групи чрез провеждане на инициативи за активно участие в обществото.

Дейности по проекта включват идентифициране на хората с увреждания за включване в дейности и обучения. След това на тези лица ще бъде осигурена мотивационна, психологическа или друг тип подкрепа според техните собствени потребности.

Предвидени са обучения на хората за придобиване на ключови компетентности, съгласно Европейската квалификационна рамка за учене през целия живот. Допълнително ще се проведат и още инициативи за активното участие в обществото на хората с увреждания, както и на другите уязвими групи.

Чрез изпълнението на проекта ще се подобрят условията за развиване на потенциала на пълнолетни лица с увреждания, както и възможностите за социалната им интеграция в Община Севлиево. На тях и техните семейства ще бъде оказана допълнителна психологическа помощ и подкрепа.

С проведените обучения се очаква хората да придобият ключови компетентности, да придобият нови трудови навици, да работят в екип и така да бъдат по-активни на пазара на труда. Чрез всички тези мерки се очаква да се постигне положителен социален ефект и върху пазара на труда в Община Севлиево.

Целевата група на проекта се състои от пълнолетни лица с увреждания и техните семейства, жители на община Севлиево. Проектните дейности целят да обхванат поне 40 пълнолетни лица с увреждания. Началото на проекта се планира да бъде дадено на 1 юли 2019 г., като той ще продължи 14 месеца.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Любопитно

„Плаша цените, а не гаргите“

Published

on

Регионален етнографски музей на открито „Етър“ дава нестандартен творчески отговор на една от най-чувствителните теми в обществото – ръста на цените. Петото издание на Националния детски конкурс „Бостанско плашило“ през 2026 г. е под мотото „Плаша цените, а не гаргите“.

Идеята е участниците да интерпретират с чувство за хумор и сатира инфлацията, като превърнат традиционното бостанско плашило в символ на обществен коментар. Конкурсът, който се провежда за първи път през 2009 г., насърчава децата и младежите да съчетаят познанията за традицията с актуален поглед към съвремието.

Плашилото – познато от миналото като пазител на реколтата – днес се използва като артистично средство за изразяване на позиция и креативност. В инициативата могат да се включат индивидуални участници и групи на възраст от 5 до 19 години, разпределени в три възрастови категории.

Условието е плашилата да бъдат изработени в човешки ръст и от устойчиви материали, тъй като след оценяването ще бъдат изложени на открито в музейното пространство. Журито ще бъде председателствано от Алфидин Ахмедов, директор на Държавния куклен театър в Габрово, с участие на експерти от областта на занаятите, дизайна и изкуствата.

Крайният срок за изпращане на творбите е 20 април 2026 г., а награждаването на победителите ще се състои на 25 април в музей „Етър“. Отличените участници ще получат предметни награди и грамоти.

Организаторите очакват конкурсът отново да привлече интереса на деца от цялата страна, като им даде възможност не само да творят, но и да изразят своята гледна точка към случващото се в обществото.

Изпратете плашилото си на адрес: Габрово, 5309, ул. „Ген. Дерожински“ № 144, РЕМО „Етър“ – конкурс „Бостанско плашило“. Победителите във всяка категория и възрастова група ще получат предметни награди и отличителен документ.

За повече информация: Росица Бинева, главен уредник отдел „Занаяти“ – +359 884 772 156; Кремена Петрова, главен експерт събития и маркетинг – +359 888 804 252; Миглена Банкова, аниматор – +359 897 654 700.

Зареди още

Крими

Иззеха близо 130 кг риба без документи за произход, продавана в Габрово

Published

on

През изминалата седмица служители от сектор „Рибарство и контрол“ – Велико Търново към ИАРА, съвместно с БАБХ извършиха проверка на търговски обект за предлагане на прясна риба в Габрово.

Инспекторите констатирали близо 130 кг риба без документи за произход и 25 кг риба негодна за консумация. След акцията част от рибата е била предадена на екарисаж. На търговеца са били съставени актове за установяване на административни нарушения от ИАРА и БАБХ.

Близо 130 кг риба е била дарена на Център за настаняване от семеен тип за деца.

В ход на друга проверка по река Росица, в района на град Севлиево, екипите са съставили 1 акт за нарушение.

Зареди още

Крими

Акция срещу купуването на гласове, иззеха тефтери с имена

Published

on

На 1 април на територията на села от общините Севлиево и Габрово беше проведена специализирана полицейска операция, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

Акцията е била насочена към превенция на нарушения, свързани с изборното законодателство и упражняването на политическите права на гражданите, противодействие на конвенционалната престъпност, както и контрол на пътното движение.

В рамките на операцията са били образувани 7 досъдебни производства, свързани с нарушения на изборното законодателство.

При извършени проверки в хранителни магазини в селата Душево, Шумата и Яворец били иззети тетрадки и тефтери, съдържащи списъци с имена и срещу тях изписани парични суми.

Проверяват се съмнения за купуване на гласове чрез опрощаване на натрупани задължения (вересии).

В хода на операцията са били задържани две лица за срок до 24 часа по Закона за МВР. Съставени и връчени са 20 протокола за полицейско предупреждение.

Проверени са били общо 132 моторни превозни средства и 107 лица, като две от тях са от криминалния контингент. За констатираните нарушения по Закона за движението по пътищата са съставени 3 акта и са наложени 19 глоби с фиш.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица