Новини
ГЕРБ-Габрово регистрира листата си за депутати с водач Томислав Дончев
Областният координатор на ГЕРБ-Габрово Цветомир Михов и общинският ръководител Добромир Проданов регистрираха пълна листа с кандидати за народни представители от ГЕРБ-СДС. Неин водач е Томислав Дончев, който през годините е бил вицепремиер, евродепутат, министър, народен представител, кмет.
„Габрово, Севлиево, Трявна и Дряново заслужават още много във всяка сфера. Държавата е длъжник на областта, особено последните 3 години, когато инвестициите тук спряха. Ще работя, както и досега, да завършим големите инфраструктурни проекти и да започнем нови. От огромно значение е изграждането на нова индустриална зона, повишаване на стандарта на живот и развитие на професионалното образование в региона”, коментира Томислав Дончев.
Второто място в листата заема ново лице, представител на гражданската квота – спортният мениджър Михаил Митов, който е изпълнителен директор на Футболен клуб „Янтра Габрово” и който днес присъства на регистрацията на листата.
Областният координатор Цветомир Михов отбеляза, че ГЕРБ в област Габрово винаги са били отворени към гражданското общество и в листите си са включвали непартийни кандидати.

„Досега представители на гражданската квота в нашите листи са били лекари, общественици, този път включваме млад и мотивиран човек от спортните среди с международно признато образование и професионален опит в чужбина, които прилага в Габрово”, каза Цветомир Михов.
Михаил Митов завършва Университета Solent в Саутхемптън, Англия и академичната програма на УЕФА за футболен мениджмънт към Университета по публична администрация в Лозана, Швейцария. По време на престоя си в Англия работи за Футболен клуб „Саутхемптън” и Английската Футболна Асоциация.

„Вярвам, че младите хора трябва активно да участваме в управлението на страната, за да я превръщаме в успешно развиваща се и желана за реализация и живот от все повече млади хора”, каза Михаил Митов след регистрацията му като част от листата.
Трети в листата е общинският съветник Атанас Атанасов от Севлиево, икономист по образование, работи в голяма севлиевска компания, реализира спортни успехи в областта на бадминтона.
Четвърта е общинският ръководител на ГЕРБ-Трявна Мария Пенева, икономист по образование, общински съветник, развива собствен бизнес, бивш заместник-кмет на Трявна и бивш заместник областен управител.
Пети е общинският ръководител на ГЕРБ-Дряново и общински съветник Иван Марев, магистър фармацевт с дългогодишен опит в управлението на аптеки, който се завърна в родния си град и разкрива аптека за нуждите на гражданите.
Шести в листата е най-младият общинският съветник, на 22 години, Максим Садинов – студент по „Финанси”, член на Академичния съвет на УНСС, като едновременно с това работи като старши одит асистент в международна компания, участва в младежки обмени по Еразъм+.
Седма е общинският съветник Милена Кръстева, инженер-химик, икономист, консултант по проекти по оперативните програми, насочени към бизнеса и индустрията.
Осми е десният политик от квотата на СДС Веселин Данчев – общински съветник, инженер по образование, предприемач.

Новини
До 4 841 евро подкрепа за пострадалите от наводненията в Габрово

Жителите на община Габрово, чието имущество пострада след обилните валежи, могат да се възползват от три форми на финансова подкрепа. Две от тях се отпускат чрез Агенцията за социално подпомагане (АСП), а третата — чрез самата Община.
Първата мярка е еднократна помощ за инцидентно възникнали жизненоважни потребности, която може да достигне до трикратния размер на линията на бедност, или около 1 171 евро.
Втората помощ е насочена към възстановяване на нанесените щети и е в размер до 1 550 евро.
В допълнение, чрез Община Габрово гражданите могат да кандидатстват и за средства от фонд „Социална закрила“ към Министерството на труда и социалната политика – до 1 300 евро, предназначени за закупуване на унищожени домакински уреди и обзавеждане.
Важно условие за получаване на подкрепа е пострадалият имот да представлява основното жилище на домакинството и да е законно построен.
За повече информация гражданите могат да се обърнат към Дирекция „Социално подпомагане“ — Габрово на телефон 066 807 247, както и към Община Габрово на телефони 066 818 390 и 818 399.

Култура
Габровски захарни декоратори представят България чрез ядливо изкуство

Габровските захарни декоратори шеф Мария Озтюрк, Албена Божидарова, Ваня Гавазова-Митева, Диана Петракиева и Надежда Аврамова представят своя талант и майсторство в националната захарна асамблея „Моята България“ – изложба, която обединява български творци от страната и чужбина в общ културен разказ за България.
Тяхното участие поставя Габрово сред активните центрове на съвременното захарно и арт декораторско изкуство у нас. Чрез изцяло ръчно изработени композиции от ядливи материали габровските автори показват, че сладкарството може да надхвърли познатите си граници и да се превърне в изящна форма на скулптура, живопис и културно послание.
Произведенията на габровските захарни декоратори са създадени с висока прецизност, художествен усет и сложни техники за моделиране. Всеки детайл е изработен на ръка, а всяка композиция носи емоционален разказ, вдъхновен от българската история, традиции, духовност и национална памет.
„За нас това участие е не само професионално признание, но и възможност да покажем, че захарното изкуство може да разказва истории, да съхранява памет и да носи силно българско послание. Вярваме, че когато едно произведение е създадено с вдъхновение и майсторство, то говори на универсален език“, споделят габровските захарни декоратори.
Особено значимо е, че всички експонати са изработени изцяло от ядливи материали, но не са предназначени за консумация. Те представляват висок клас захарно и арт декораторско изкуство, в което захарта се превръща в материал за създаване на скулптурни произведения с културна и емоционална стойност.

Захарната асамблея „Моята България“ е създадена от шеф Мария Озтюрк – утвърден захарен артист, международен съдия и многократно отличаван творец в престижни международни конкурси. Началото на проекта е поставено през 2017 година, а през годините асамблеята се превръща в едно от най- разпознаваемите български събития в света на захарното изкуство.

Юбилейното издание през 2026 година е под надслов „Разкажи България“ и събира творби на 44 участници: българи, живеещи както в България, така и в Англия, Уелс, Ирландия, Белгия, Италия и Турция. Участниците са представители на 19 български града и населени места, което подчертава националния и международния обхват на проекта. Изложбата представя теми от българската история, духовност, фолклор, архитектура и култура.
Сред сюжетите оживяват образи и символи, свързани с българската държавност, православна традиция, народни обичаи, емблематични личности и културни забележителности. Тазгодишното издание ще се проведе в рамките на третия Фестивал на захарните изкуства в България – събитие, което все по-уверено се утвърждава като една от най-значимите сцени за захарно и арт декораторско изкуство у нас.
С участието си габровските захарни декоратори доказват, че България има творци, способни да създават произведения, които впечатляват не само със своята красота, но и със сложността на изпълнението, силата на посланието и уважението към културното наследство.

Любопитно
Габрово с мащабен празник за Деня на детето (Програма)

Община Габрово организира мащабен празник по повод Международния ден на детето – 1 юни, който ще събере най-малките жители на града и техните семейства в следобедните часове на площад „Възраждане“ и в парк „Градинката с мечето“. Събитието ще предложи музика, игри, артателиета, спортни занимания, танци и още много активности на открито, информира Миглена Въгленова,“Протокол и връзки с обществеността“.
Началото ще бъде поставено в 16.30 часа на сцената на площад „Възраждане“ със спектакъла на детските градини „Градът на мечтите“. От 18.00 часа отново там публиката ще може да се наслади и на концерт на Фолклорен ансамбъл „Габровче“, а при лошо време той ще се проведе в Дома на културата „Емануил Манолов“.

Паралелно с концертите в любимия на габровци парк „Градинката с мечето“ от 17.30 часа ще започне артистична програма с игри и забавления. Предвидени са творчески дейности, изработване на хвърчила, рисуване, игри за памет и координация, както и различни спортни предизвикателства, сред които крикет, футболен слалом, баскетбол, мини щафети и семейни игри.
Специални гости на празника ще бъдат любими приказни герои, които ще посрещат децата за снимки и весело настроение. За всички участници са подготвени изненади, награди, 360- градусова атракция и положителни емоции.
В организацията и провеждането на събитието се включват Регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, детският отдел на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, аниматори от център „Весели патиланци“, денс клуб „Олимпея“, вокални и фолклорни формации, социални услуги и детски градини.

-
Кримипреди един денСгащиха непълнолетен, посегнал на кутия с дарения в Габрово
-
Новинипреди един денВодата под контрол: РЗИ – Габрово следи качеството ѝ след наводненията!
-
Новинипреди един денДнес ще излязат резултатите на водата от засегнатите при наводненията райони
-
Новинипреди един ден„Янтра“ излиза за исторически шанс срещу „Септември“
-
Любопитнопреди 10 часаГаброво с мащабен празник за Деня на детето (Програма)
-
Кримипреди един денЗадържаха рецидивист на място, намъкнал се в апартамент да краде
-
Кримипреди един денПроверяват пръчка на Държавната психиатрична болница в Севлиево
-
Любопитнопреди един денКакви обувки ще бъдат модерни този сезон?













