Свържи се с нас

Новини

Силният отбор на ГЕРБ-Габрово – единственият съставен изцяло от местни кандидати

Published

on

Томислав Дончев
Вицепремиер, евродепутат, министър, кмет, човекът, на когото Габрово и страната дължат реалната възможност за възползване от средствата от Европейския съюз. Човекът, способен да се справя с предизвикателства – от тези в планината до предизвикателствата в политиката.

Човекът, справил се с най-голямото предизвикателство в политиката – да остане здраво стъпил на земята, да постига и успява повече за другите, отколкото за себе си, да израства без да взема, а да дава. Човекът с морал в политиката.

Завършва ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ в Габрово. Придобива магистърска степен специалност „Философия“ с втора специалност „Журналистика“ и магистърска степен „Стопанско управление“, както и допълнителни квалификации в сферата на политическите науки, консултирането, бизнес-менторинг, финансиране на малки и средни предприятия и високотехнологични бизнес инкубатори и паркове.

Томислав Дончев има повече от 10 години опит в подготовката и управлението на европейски проекти в сферите на регионалното и икономическо развитие, образованието и социалната сфера.

Вицепремиер в две правителства, в периода 2014-2021 г., евродепутат през 2014 г., народен представител в последното Народно събрание и през 2013-2014 г., министър по управление на средствата от ЕС през периода 2010-2013г., кмет на Габрово от 2007 до 2010 г. Има журналистически и преподавателски опит.

Невена Минева
Заместник-кмет на Община Габрово, областен управител на Област Габрово в продължение на 4 години, юрист по образование, майка на две деца – Невена Минева доказа, че с присъщата й съпричастност и отдаденост, и придобитите от професионалното й развитие категоричност, отговорност и справедливост успешно работи за обществени каузи.

Придобива магистърска степен по Право във Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий”. Средното си образование завършва в Национална Априловска гимназия – Габрово специалност „Философия, социология, право”. Притежава допълнителни квалификации към Института за политика – Обучение на политически лидери. Владее английски и руски език.

Невена Минева започва кариерата си като адвокат на свободна практика към Габровската адвокатска колегия, оказваща експертна правна помощ в различните клонове на правото. Впоследствие работи 12 години като дознател в Севлиево. Преди да заеме поста на областен управител на Габрово Невена Минева работи като директор на Дирекция „Хуманитарни и социални дейности” в Община Севлиево. Невена Минева беше народен представител в 45-тото Народно събрание.

Дългогодишният й професионален опит спомага както за успешното разрешаване на конкретни казуси, така и за справяне с актуални и значими обществени предизвикателства.

Невена Минева е член на Националния изпълнителен съвет на Жени ГЕРБ.

Николай Сираков
Народен представител, областен управител, председател на Общински съвет, кмет, заместник-кмет – Николай Сираков извървява дълъг път в политиката, като успоредно с него върви по още по-дългия път на духовно израстване и води след себе си и други.

Йога учител за едни, успял политик за други, Николай Сираков е убеден , че животът носи удоволствие, когато действаме, движени от любов, а не от страх.

Завършва Театрален колеж „Любен Гройс“, специалност „Актьор в драматичен театър и съвременен танцов театър“. През годините е водил мотивационни обучения на служители в български представителства на мултинационални корпорации.

През последните 14 години Николай Сираков активно участва в управлението на Габрово, първо като секретар на Община Габрово, след това като зам.-кмет, кмет, председател на Общински съвет, областен управител и народен представител.

В годините назад е бил актьор в габровския сатирично-вариететен театър, в габровския драматичен театър „Рачо Стоянов“. Работил е в частна фирма като регионален мениджър продажби, а след това маркетинг мениджър. Бил е акаунт мениджър в „БТК“ АД.

Атанас Атанасов
Атанас Атанасов е от Севлиево, икономист по образование, завършил Икономика на туризма.

Работи в голяма севлиевска компания като инженер по производствена ефективност и като 5S lean експерт.

През годините назад се е реализирал като производствен управител в севлиевска фирма. Шест години е работил и като технолог по поддръжка и профилактика на хемодиализни апарати в МБАЛ „Д-р Стойчо Христов” ЕООД.

Владее английски език. Баща на едно дете.

Жасмина Лазарова
Жасмина Лазарова е родена на 08.04.1985 г. Притежава магистърска степен по специалността „Инженер по транспорта“ от ВТУ „Тодор Каблешков”, гр. София. Завършва и второ висше образование по специалността „Счетоводство и контрол“ от ВУ“ Св.Св. Кирил и Методий“ – гр. Велико Търново.

Жасмина Лазарова е ръководител на началниците на железопътните гари в района на Регионален център Горна Оряховица. Преди това работи като началник на железопътните гари в Трявна, Плачковци, Дряново и Соколово и като ръководител движение в ДП „НКЖИ”.

Извън професионалната й реализация Жасмина Лазарова се занимава с фотография. Включва се и в обществени, и доброволчески каузи в Трявна. Омъжена е, с две деца.

Д-р Теодора Мъглова
Уважаван детски лекар и общински съветник в Дряново д-р Теодора Мъглова показа как с ангажираност към местната общност човек от гражданската квота към ГЕРБ става успешен политик, на който гражданите разчитат.

Д-р Теодора Мъглова, която е отличена за лекар на годината от дряновска община за област Габрово за 2021 г., е трето поколение лекар и второ – педиатър. Завършва висше образование „Медицина” с отличие към Медицински университет-София, а средното си образование – в Национална Априловска гимназия.

В периода 2015-2019 г. специализира Педиатрия в Института по педиатрия към МУ-София и МБАЛ-Габрово. През месец декември 2019, след отлично представяне на държавния изпит за придобиване на специалност, е призната като лекар специалист-Педиатър и от януари 2020 г. работи като такъв в МБАЛ „ Д-р Тота Венкова” – Габрово и Медицински център в Дряново.

Работила е и като помощник лекар в Специализирана лекарска практика по програма на МОН в София.

В настоящия момент продължава обучението си като от учебната 2021-2022 г. е класирана на първо място по успех и записана като студент по Магистърска програма „Здравен мениджмънт“ към ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“. Д-р Мъглова е на 33 години, семейна, майка на момче и момиче.

Даница Янакиева
Даница Янакиева е най-младият общински съветник в Общински съвет – Габрово, на 24 години.

Завършила е Национална и регионална сигурност в Национален военен университет “Васил Левски” – Велико Търново и Национална Априловска гимназия в Габрово.

Даница Янакиева системно се ангажира с обществени каузи и инициативи. През годините назад беше заместник-председател на фондация „Габрово – преди и сега”, която стана популярна с доброволческата инициатива за изрисуване на електрическите табла в Габрово.

Паралелно с обучението си и доброволческата дейност, Даница Янакиева има вече и две години трудов стаж. Член е на две европейски програми за млади политици – European Local Leaders и Young Elected Politicians Programme към Европейски комитет на регионите.

Завършила е и две студентски практики по програма Еразъм+ в Национален университет по отбрана във Варшава, Полша и Академия по сухопътните сили Никола Балческо, Сибиу, Румъния. Владее английски и гръцки език.

Веселин Данчев
Веселин Данчев е общински съветник, инженер по образование, предприемач.

Завършва висше образование в Технически университет-Габрово, специалност „Индустриален мениджмънт” и магистратура „Мениджмънт на индустриалното предприятие”. Средното си образование придобива в Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади” в Габрово.

Вeселин Данчев развива собствена дейност в качеството си на собственик и управител на фирма в областта на производството на мебели. В годините назад е работил като управител на фирма, специализирана в производството на слънчогледово олио.

Веселин Данчев се реализира и като десен политик и местен лидер на СДС. Женен е, с две деца.

*Публикуваният материал е предоставен от пресцентъра на „ГЕРБ – СДС“, във връзка с изборите за 47 Народно събрание, съгласно сключен договор за рекламно – информационно обслужване. „ГЕРБ – СДС“ е под номер 32 в интегралната бюлетина. Купуването и продаването на гласове е престъпление.*

Новини

Отбелязваме Светли понеделник!

Published

on

Вторият ден на Великден се нарича Светли или „разтурни“ понеделник. Той е свързан с обичая „размятване на яйца“ за предпазване от градушка и за плодородие.

В някои села на Казанлъшко и Габровско на втория ден от Великден младите се събират на някоя поляна, застават едни срещу други и търкалят помежду си червени яйца. Обичаят е за предпазване от градушка и за плодородие. През трите празнични дни има общоселски хорà, чиято основна функция е предпазно магическа.

Великден се празнува три дни. Първият е винаги неделя, когато всички отиват на тържествена църковна служба. Поздравът „Христос Воскресе“ се спазва 40 дни. Седмицата след Великден се нарича Томина неделя. Тя поставя завършека на великденския празничен цикъл. Тази седмица се нарича празна заради забраната да се работи каквото и да е.

Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред учениците му. Когато мълвата за изчезването на тялото на Христос се разпространила, само апостол Тома не повярвал. На осмия ден след възкръсването си сам Исус му се явил и го накарал да се убеди в истината. Оттогава е останал изразът „Тома неверни“, а денят е наречен Томина неделя.

Зареди още

Новини

Великден е! Христос Воскресе!

Published

on

Великден (Възкресение Христово, Пасха) е денят, в който християните празнуват възкресението на сина Божи Иисус Христос.

В християнската религия на Възкресение Христово (Великден) се чества възкръсването на Исус Христос на третия ден, след като е разпънат на кръст и погребан. Празната гробница е видяна от жените мироносици, посетили гроба. Иисус Христос се явява на Мария Магдалена и на апостолите.

Подготовката за честването му започва в седмицата преди Великден, наричана Страстна седмица. Празнува се 3 дни. Вечерта преди полунощ в събота се отслужва тържествено богослужение, всички светлини в храма се изгасяват и малко преди полунощ свещеникът изнася запален трисвещник с думите (пеейки) „Приидите, приимите свет, от невечернаго света и прославите Христа, воскресшаго из мертвих“. Последованието, свързано със запалването на свещите, е заимствано от подобно, което се извършва в Йерусалим, в храма „Св. Възкресение“, при слизането на Благодатния огън. От трисвещника всички присъстващи палят своите свещи (които по традиция носят по домовете си). При пеене на тропара „Воскресение Твое Христе Спасе“ всички излизат от храма. Точно в полунощ и извън храма при биене на камбаните свещеникът обявява Възкресението с думите „Христос Воскресе“. При обявяването на Възкресението се пее празничният тропар и се обикаля кръстопоклонно иконата на Въскресението, положена на специален аналой, след това се чете Евангелие и Апостол. После свещеникът чука на храмовите врата с кръста при думите „Отворете се, адови врата, да влезе Царят на Славата“ на което подучено лице отвръща „Кой е този Цар Слави?“. Хората влизат с песнопения в храма, за да се извърши литургията на празника.

В България традиция е яйцата да се боядисват на Велики четвъртък или Велика събота, като броят им зависи от членовете на семейството. Първото се оцветява винаги в червено от най-възрастната жена. Докато то е още топло и прясно боядисано, тя рисува кръстен знак на челата на децата, за да бъдат здрави.

До появата на изкуствени оцветители са се използвали отвари от билки, ядки и др. С отвара от риган се получавала червена багра, от смрадлика — оранжева, зелено — от коприва, жълто — от орехи и кори от ябълка или отвара от стар кромид лук.

Винаги, когато са се боядисвали яйца, се е приготвяла и отделна кошничка и за кумовете. Яйце се дарявало и на всеки гост, прекрачил прага. За допълнителна украса се ползвали отпечатъците на листенца от магданоз или фигурки, нарисувани с восък или с цветни моливи. Според поверието този, чието яйце остане здраво след чукането, ще е най-здрав през годината.

Зареди още

Новини

Днес е Велика събота!

Published

on

На Велика събота църквата възпоменава телесното погребение на Христос и слизането му в ада. Църковното богослужение започва рано сутринта и продължава непрекъснато до края на деня. Последните съботни песнопения се сливат с възкресните (неделните) и свършват вече при звуците на тържественото “Христос воскресе!”

Днес хората отдават почит на починалите си близки, посещават гробищата, преливат и прекадяват. Обикновено в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове. Велика събота е и последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден.

Празникът е свързан с оплакването и погребението на Исус Христос от майка му Света Богородица и от жени, носещи миро. Гробът му е запечатан и пред него е поставена стража.

По обичая на юдеите Йосиф и Никодим снели пречистото тяло Господне от кръста, обвили ги в пелени с благовония и го положили в нов каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалеч от Голгота. Първосвещениците и фарисеите знаели, че Исус Христос е предрекъл възкресението си. Не вярвайки на предсказаното, а и страхувайки се да не би Апостолите да откраднат тялото, измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самия гроб запечатали.

Църквата прославя Велика събота като “най-благословения седми ден”. Защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете.

Положен вече в гроба, Духът на Исус е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново райските двери. Това ще се случи на другия ден – в Неделята, наречена с най-краткото име – Великден.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица