Свържи се с нас

Новини

„Габровче“ пусна Манифест на децата и младите хора на Габрово във водите на Босфора

Published

on

Добри условия за непрестанно учене, независимо вземане на решение и културно развитие на отделната личност и на социалните групи са основните моменти , на който децата наблягат, съобщават от пресцентъра на оОбластна администрация Габрово. „Този МАНИФЕСТ провъзгласява вярата на децата на Габрово в усилията на властите в България, Европа и целия свят да осигурят достъп и качество на образованието, културата и информацията като съществен фактор за укрепване на мира в духовното благо на хората. Затова НИЕ ДЕЦАТА И МЛАДИТЕ ХОРА НА ГАБРОВО се обръщаме към ръководните органи на национално и местно ниво да подкрепят и активно да работят за развитието на образованието и културата.“ – се казва още в него.
Габровският ансамбъл беше на посещение в Турция по повод 23 Международен детски фестивал „Кочаели“ , посветен на Международния ден за защита на детето, който там се чества на 23 април от 1929 г. насам. Общо 41 държави вземат участие в един от най-хубавите и големи фестивали там. Освен направения пъзел от Манифестите на отделните държави , по време на фестивала първата дама на Турция, заедно с деца от различни държави е посадила дърво с пръст, донесена специално от всички 41 участници във фестивала. Открит е и първият музей на играчките в Измит. В първото изложение на музея са показани традиционни играчки от страните-участнички. Габровската група е занесла Кукла – сънчо, Не се сърди човече и една много стара традиционна играчка за нас, която се нарича карачка.

Крими

Полицията проведе акция за контрол на електрическите тротинетки

Published

on

29 проверени водачи на индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) и 11 констатирани нарушения. Това е резултатът от специализираната полицейска операция, проведена на 9 и 10 юли в Габрово и Севлиево.

Акцията беше насочена към повишаване на безопасността на движението по пътищата и се проведе по разпореждане на директора на Областна дирекция на МВР – Габрово, старши комисар Илиян Иванов, съобщиха от пресцентъра на полицията.

По време на операцията вниманието на органите на реда бе насочено към спазването на Закона за движението по пътищата в частта му, отнасяща се до управлението на електрически тротинетки и други ИЕПС. Проверени бяха няколко съществени аспекта, а именно – възрастта на водачите, използването на задължителните предпазни средства, движението в разрешените за целта зони, а също и техническата изправност на самите превозни средства.

Наред с контролната дейност, служителите проведоха разговори с водачите, в които им бяха разяснени правилата за безопасно управление на ИЕПС. Целта на тези беседи беше да се повиши осведомеността на водачите и да се намали рискът от пътнотранспортни произшествия, произтичащ от неправилното използване на тротинетките.

От установените 11 нарушения се откроиха три основни вида пропуски, сред които управление без защитна каска, движение в зони и управление по площи, предназначени само за пешеходци, и превозване на пътник на тротинетка, при положение че тя е предвидена за един водач.

Именно тези нарушения създават реален риск както за самите водачи, така и за останалите участници в движението.

От ОДМВР – Габрово подчертаха, че проверките върху водачите на ИЕПС няма да бъдат еднократни, а контролът над водачите им ще продължи и в бъдеще, с ясната цел да се ограничат нарушенията и да се гарантира по-висока безопасност за всички, които се движат по пътищата и тротоарите на двата града.

Зареди още

Крими

Три нови патрулки получи Областната дирекция на МВР – Габрово

Published

on

Областната дирекция на МВР -Габрово получи три нови патрулни автомобила „Шкода Кодиак“, чието закупуване е финансирано от Фонда за безопасност на движението.

Автомобилите са оборудвани с лайтбар и необходимата специализирана техника за изпълнение на полицейските функции.

Те са обозначени с отличителните знаци и герба на Министерството на вътрешните работи.

Новите патрулни автомобили ще подпомогнат ежедневната работа на полицейските служители и ще бъдат използвани за патрулно-постова дейност, териториално обслужване и осъществяване на контрол по Закона за движението по пътищата.

С включването им в автопарка на дирекцията ще се повишат мобилността и оперативните възможности на полицейските екипи, както и ще се подобри контролът по пътната безопасност.

Зареди още

Новини

Полагат нов асфалт на още 4 км на пътя за Узана

Published

on

Областният и заместник областният управители Кристина Сидорова и Андрей Николов проведоха работна среща с директора на Областно пътно управление Габрово инж. Деян Георгиев.

По време на срещата бяха обсъдени текущите дейности по поддържането на републиканската пътна инфраструктура в област Габрово.

Георгиев подчерта, че екипите на Областно пътно управление работят по отводняване и подрязване на храсти край пътните пространства. Приоритетно работата се извършва по първостепенните пътища.

Продължава работата по пътя между Габрово и местността Узана, като е предвидено да бъдат асфалтирани още 4 км от трасето.

Почти е завършен ремонтът на пътя Севлиево – Сенник – Градница – Бериево.

На износващ пласт е вече и пътят между Царева ливада и Дряново, като остава да се положи пътна маркировка и да се поставят знаци.

Започват ремонтните дейности по пътя Агатово- Крамолин.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица