Свържи се с нас

Новини

Малки уроци по толерантност

Published

on

снимка: БЧК - Габрово

снимка: БЧК – Габрово

По повод 21 март – Международен ден за борба с расовата дискриминация, доброволците на БМЧК – Габрово проведоха симулативна игра „Островът” с 40 ученици от 6 клас на ОУ „Неофит Рилски”. Целта на играта бе повишаване на разбирането за начините, по които културата влияе на поведението ни, провеждане на дискусия за това как хората от различни култури комуникират помежду си и за възможните резултати от междукултурните взаимоотношения и изследване на културните табута и ограничената толерантност.

снимка: БЧК - Габрово

снимка: БЧК – Габрово

Учениците бяха разделени на две племена, обитаващи един остров. По регламент двете племена почти не се срещат и не комуникират. Те говорят на различни езици и имат различни култури на хранене. За нещастие бреговете на острова са заляни от приливна вълна. Племе „Б” е принудено да се засели временно по планините и високите части. Там се среща с племе „А“ и заедно с него правят палатков лагер. При организирането на лагера, двете племена трябва да измислят общо меню за хранене, съобразено със специфичните изисквания на племената.

снимка: БЧК - Габрово

снимка: БЧК – Габрово

Играта има два етапа. В първата част племената трябва да опознаят културите си, а във втората двете племена се срещат и се опитват да комуникират на своите езици и да изберат общо меню за хранене.

След играта учениците обсъдиха как симулацията се отнася до ситуации в реалния живот. Трудно ли е овладяването и използването на езиците? Какво се случваше когато избирахте меню? Има ли неща произлезли от други култури, държави и континенти, които използваме в ежедневието си? Важна ли е културата за нас? Защо? Какво не ни позволява да разбираме другите култури? Защо има конфликти между различните култури? Кой печели и кой губи от тези конфликти?

снимка: БЧК - Габрово

снимка: БЧК – Габрово

Играта „Островът” е част от дейностите на Български младежки Червен кръст – Габрово, по проект „Малки уроци по толерантност от младежи към младежи”, финансиран от Младежка банка – Габрово.

Дейностите по проекта продължават с уроци в ОУ „Неофит Рилски” на различни теми, свързани с различията, предразсъдъците, дискриминацията, ксенофобията, толерантността и разрешаването на конфликти.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Здравни работници от Трявна протестираха за по-високи заплати

Published

on

В Трявна служители от Специализираната болница за продължително лечение и рехабилитация на белодробни болести „Царица Йоанна” излязоха на протест. Демонстрацията се проведе вчера, 10 декември, от 11.00 до 12.00 часа пред сградата на лечебното заведение.

Техните основни искания са за достойно заплащане – стартова заплата от 1 550 евро за всички специалисти по здравни грижи, нормални условия на труд и уважение към работата и квалификацията им. Те носиха лентички „Протестирам!” през целия ден.

Медицинските работници от МБАЛ „Теодосий Витанов” в Трявна също се включиха в протеста, като изпълняваха служебните си задължения, носейки лентички „Аз протестирам!”.

По този начин служителите от лечебните заведения в Трявна се присъединиха към проведените в цялата страна акции, организирани от Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи, подкрепени от Конфедерацията на независимите синдикати в България и Федерация на синдикатите в здравеопазването към КНСБ.

На заседанието на НСТС на 8 декември КНСБ не подкрепи новия вариант на проектобюджета на НЗОК, от който отпаднаха първоначално предвидените средства за минимални стартови заплати. На състоялата се на 9 декември в Народното събрание комисия за първо четене на Бюджет 2026, КНСБ отново многократно настоя да се предвидят средства за увеличение на възнагражденията на заетите в сектор „Здравеопазване“.

В края на заседанието финансовият министър Теменужка Петкова се ангажира, че ще бъдат осигурени 100 млн. евро за ръст на заплатите на медицинските специалисти. КНСБ настоява за ясна и последователна политиката за увеличение на възнагражденията в здравния сектор, както и за формирането им чрез механизмите на колективното трудово договаряне.

От април 2024 г. няма съгласие за сключване на нов Отраслов КТД в нарушение на принципите на социалния диалог. ФСЗ многократно алармира, че липсата на колективен трудов договор вече втора година води не само до замразяване на доходите на работещите в някои лечебни заведения, но и до невъзможност да се получават редица социални придобивки. Синдиката апелира за възстановяване на социалния диалог за постигане на достойни възнаграждения в сектора.

Зареди още

Крими

Кола блъсна жена, пресичаща на пешеходна пътека в Габрово

Published

on

Пътен инцидент е станал рано тази сутрин в Габрово, видя репортер на медията. Лек автомобил „Рено“, с габровска регистрация, е блъснал пресичаща на пешеходна пътека жена.

Произшествието е настъпило на ул.“Христо Смирненски“, в района на ОУ „Васил Левски“ (бившето Цанко Дюстабанов).

За инцидента потвърдиха пред „Габрово Нюз“ от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово. По данни на полицията блъсната жена е била откарана в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово, с фрактури.

Пътнотранспортното е станало около 06.45 часа. На местопроизшествието има полицейски екип, който регулира пътното движени, видя още репортерът на „Габрово Нюз“.

Извършва се оглед.

Зареди още

Новини

Габрово излезе на втори протест

Published

on

Габрово излезе за втори път на протест, с искане за оставката на правителството и срещу корупцията във всяка една сфера на обществения живот. Демонстрацията се проведе снощи, 10 декември, на площад Възраждане и премина мирно.

Протестът започна в 18.00 часа, а централният градски площад се изпълни със стотици недоволни от управлението на страната. На инсталирана видеостена на откритата сцена бяха припомнени думи и изказвания на политическите лидери на ДПС – НН Делян Пеевски, ПП ИТН Слави Трифонов и съпартийците му Тошко Йорданов и Станислав Балабанов, както думи на Бойко Борисов.

Недоволните скандираха “Оставка” и “Борисов и Пеевски вън”, носеха национални флагове и пееха песни. Протестиращите реагираха бурно на показаните кадри, изразявайки разочарование от всички участници в политическия живот. Акцията беше охранявана от значителни полицейски сили, както униформени, така и цивилни. На входа на Габрово откъм Севлиево бе изградено КПП, при което се проверяваха всички автомобили влизащи в града.

Протестът от площад Възраждане се пренесе по улиците на Габрово. Шествието традиционно премина по ул. Априловска близо до централата на ГЕРБ – Габрово, ул. Радецка, моста Игото до кръстовището пред Балкан, откъдето протестиращи започнаха да разпръскват.

След 19.00 часа протестната акция завърши. Част от демонстрантите се върнаха обратно на площад Възраждане. Според присъстващи, причината за толкова ранния час митингът да бъде прекратен е опит на представители на ПП – ДБ да политизират протеста, с което гражданите в Габрово също не са съгласни.

Две са били заявленията, подадени за протест в Община Габрово, потвърдиха от администрацията на кмета Таня Христова пред БТА – Габрово. Едното заявление е от политическите партии „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, а второто заявление е от гражданин – Георги Павлов.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица