

Култура
Среща с един ловец на образи
Любителите на фотографията ще имат възможност да общуват с интересен творец чрез изложбата му „Фото-щрак”.
Франсиско Пунял Суарес (Испания) е един от многобройните участници в 22. Международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата, който е запленен от постиженията на Дома, от широкия мащаб на дейността му.
Така стига да идеята за самостоятелна изложба на това престижно място. „Харесва ми да се занимавам с пронизващите очи и искрящата усмивка на смешната фотография” – доверява Суарес.
От 17 март т.г. в зала 7 на музея „Дом на хумора и сатирата” г-н Суарес ще покаже 34 свои смешни фотографии. Вярваме му, когато казва: „Една добра смешна фотография ще ни накара да се разсмеем и замислим. А смехът, силен или тих, открит или прикрит, неминуемо избухва, когато хуморът е налице, а това потвърждава, че всичко е възможно.”
Франсиско Пунял Суарес е роден през 1950 г. в Матансас, Куба завършва журналистика в Университета в Хавана (1974 г) и веднага започва филмовата си кариера в Кубинския институт по кинематографично изкуство и индустрия (ICAIC). Режисьор е на документални филми и помощник режисьор на кубински филмови творци. Като продуцент в репортажния отдел на ICAIC създава повече от сто издания с акцент върху критичния репортаж, подсилен с дози хумор и сатира.
Печели първа награда на Фестивала на хумористичната фотография в Бойерос, Хавана (1988 г.). Получава специално поощрение от журито на Фестивала на новото латиноамериканско кино в Хавана за документалния филм „Вечно губещи“, режисиран съвместно със Сантяго Алварес (1991). Пътува до Санта Крус де Тенерифе, Канарските острови, където провежда кино уъркшопове и работи съвместно с продуцентите Луна Лена и Риос ТВ (1996 г.) През 2000 г. се премества в галисийския град Ла Коруня, където живее в момента.
Негови хумористични фотографии са публикувани в местни издания, в испански електронни медии и международни хумористични списания.
Участва в журито на престижния Международен фестивал ПортоКартун, организиран от Националния музей на печатарството в Порто, Португалия (2001 и 2002), в журито на Наградата за графичен хумор Curuxa, във Фене (2001, 2003 и 2004 г). През 2013 г. е член на международното жури на конкурса „Карикатура от световната преса”, провеждан в португалския град Синтра. През същата година излага фотографиите си от изложбата „Фото-щрак“ в Националния музей на печатарството в Порто и в Залата на хумора в Пирасикаба, Бразилия. Оттогава до днес фотографии и статии на Франсиско Пунял могат да се намерят на www.mundiario.com.
Фотографиите, които е избрал за изявата си в Габрово, го разкриват като активен и чувствителен творец. Вълнува го светът на предметите и животните, на човешкия бит, урбанистични сюжети, небивали ситуации или странни стечения на обстоятелства, на неща, които са извън нормата. Току открием познати гледки, родеещи се с нашата действителност – на изоставени безхаберно стари красиви сгради…
Г-н Суарес е подготвил специално видеообръщение към габровската публика, в което между другото казва: „Много благодаря за дадената ми възможност да покажа хумористичните си фотографии. Много съм щастлив, че публиката ще се наслади на творчеството, което съм създал през годините. Фотографиите показват хумористичната страна на живота, която е много важна част за всеки от нас. Когато изляза навън, търся образи, които улавят всички контрасти, преувеличения и двусмислици. Надявам се, че творбите ми ще Ви разсмеят, но и ще Ви накарат да се замислите. Приканвам всички да използват фотоапаратите си в търсене на подобни изображения!”
„Фото-щрак” очаква своята публика до средата на месец април.
Венета Георгиева-Козарева, МДХС
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Историческият музей в Дряново показва най-древните доказателства за Homo sapiens в Европа


До края на месец октомври Исторически музей – Дряново е домакин на впечатляващата изложба „Наследство в камък и кост“. Откриването ѝ се състоя на 14 октомври, Денят на света Петка, като събра археолози и учени от цял свят, както и ценители на историята, за да ни върне към самото начало на човешкото присъствие в Европа.

Изложбата представя уникални находки от пещерата Бачо Киро – едни от най-ранните доказателства за присъствието на Homo sapiens в Европа. Експозицията включва фрагменти от човешки кости, каменни сечива и лични украшения, които разказват за живота и мисленето на първите хора на континента. С приветствени думи към гостите се обърна д-р Венелин Бараков, главен уредник в ИМ – Дряново. Той подчерта, че изложбата е своеобразен мост между миналото и настоящето, пътешествие към зората на Homo sapiens на континента. „Тя ни отвежда в дълбините на времето, в епохата, когато първите съвременни хора започват да стъпват по европейските земи. Това е знание, което дължим на революционните открития в пещера Бачо Киро“, каза той.
Между 2015 и 2021 година там бяха направени находки с глобално значение, включително най-ранните неоспорими доказателства за присъствието на Homo sapiens в Европа. Благодарение на съвременни генетични и изотопни анализи, в комбинация с класическите археологически методи, изложбата разказва за живота, технологиите и света на тези първи модерни хора, заселили югоизточна Европа. „Нашата цел е да представим не само как са изглеждали тези хора, но и как са мислели, оцелявали, препитавали и как са общували със света около тях“, сподели д-р Ценка Цанова от Института „Макс Планк“ в Лайпциг, Германия. Тя е модератор на Конференцията на Комисия 8 на Международния съюз за праисторическа и протохисторическа наука (UISPP), която се провежда от 13 до 17 октомври в Дряново и е посветена на темата „Произходи и развитие на Началния късен палеолит в Евразия“.
Сред експонатите в изложбата посетителите могат да видят автентични фосили – фрагменти от човешки кости и горна челюст, както и каменни сечива, орнаменти и лични украшения, съхранили спомена за хората, които някога са населявали тези земи. Особен интерес предизвикват едни от най-старите лични украшения в Европа, изработени от зъби на пещерни мечки – символ на зараждащото се абстрактно мислене и социална организация.
„Тези находки говорят за раждането на символичното мислене и за желанието на човека да остави следа“, посочи още д-р Цанова. „В същото време те показват и колко иновативни са били тези ранни хора . Те са обработвали и преизползвали своите инструменти с изключително майсторство.“ Чрез интердисциплинарните изследвания, представени в изложбата, научаваме повече за адаптивността, технологичните постижения и взаимодействието с природата на първите Homo sapiens. „Наследство в камък и кост“ е не просто изложба. Тя е разказ за началото на нашата история, за онези първи хора, които споделят света с неандерталците и поставят основите на бъдещия европейски свят.

По-рано през деня, участниците в Конференцията на Комисия 8 на UISPP проведоха изнесено заседание в ИМ-Дряново, където представиха свои доклади на различни теми от Праисторията.



Паралелно с откриването на изложбата, под стария чардак на Лафчиевата къща оживяха ароматите и спомените на отминали времена. Представители на читалищата от Ганчовец, Гостилица, Руня, Гвоздейка и Скалско донесоха свои домашни рецепти – пазени през поколенията и приготвени с обич. Всеки гост можеше да опита от ястията, които носят в себе си духа на българското село – на топлия хляб, на събирането край огнището, на простичкото, но истинско човешко общуване.





Отец Ивелин благослови ястията и отправи молитва за здраве и благоденствие, а заместник-кметът на Дряново Диляна Джеджева приветства участниците и подчерта колко важно е да се пазят живи традициите на родния край. Песните на фолклорната група от село Гостилица, посветени на Колю Фичето, допълниха празничната атмосфера и вплетоха кулинарното събитие в програмата на Националните чествания, по повод 225 години от рождението на майстор Колю Фичето.


Култура
Честит празник, архивисти!


За първи път Международният ден на архивите се чества на 9 юни 2008 г. Решението за отбелязването му е взето на Генералната асамблея Международния съвет на архивите (МСА) в Квебек, Канада през ноември 2007 г. На този ден през 1948 г. в Париж към ЮНЕСКО е основан МСА. Първото отбелязване на Международния ден на архивите съвпада с 60-годишнината на световната професионална организация на архивистите от 190 страни. Решението на МСА и включването на датата 9 юни в календара на ЮНЕСКО като световен ден на архивите и архивистите им предоставя още една добра възможност ежегодно да напомнят за значението на документите и за своята неуморна грижа и отговорност за опазването им.
Габровският архив ще отбележи професионалния празник на българския архивист и своята 66-а годишнина, днес от 15.00 часа в административната сграда на ул. „Чардафон“ № 17.
Архивът, който е пазител на документалното богатство на Габровска област, съхранява документи в обем от 2878 линейни метра, в 2573 архивни фонда в 347 233 архивни единици, 1402 частични постъпления и 1361 спомена. По тези показатели той се нарежда на едно от първите места сред останалите областни архиви в България.
На събитието в петък ще бъдат представени резултатите от дейностите по приоритетните цели през годината: дигитализация и обработка на документи, постъпили в архива от дарения. Дигитализацията през настоящата година е в изключително завишен обем заради показателите по плана за възстановяване и устойчивост, които трябва да бъдат изпълнени. Габровският архив сканира 3710 изображения и изготви 560 описания (метаданни) към тях. Интересът към дигитализираните документи е голям – от началото на годината са регистрирани над 3500 разглеждания на снимки и документи в Информационната ни система. Общо в нея вече са достъпни за разглеждане 16 490 изображения с 5845 описания към тях.

Следващата приоритетна цел е обработката на документи, дарени от личности, т. нар. лични фондове. Дълъг процес, който изисква много време, професионални познания и умения, добро познаване на спецификата в сферите, в които е работила и творила личността, дарила свои документи. Обработените лични фондове през годината са на журналиста и публицист Илия Пехливанов и на писателя и пощенски служител Георги Парасков. Така в научен оборот ще бъдат още два лични фонда към общо над 200 лични фондове, съхранявани при нас.
„Другият акцент в празничната програма е изложбата с оригинали „Изкуството в архива“. Архивът не е само пазител на документалното наследство, но и място, където историята оживява чрез образи, жестове и багри. Сред писмата, протоколите, плановете, отчетите, докладите, снимките в хартиен и дигитален вид има и художествени произведения – акварели, графики, шаржове, които също разказват история – по поетичен, личен и визуален начин. Те са художествени свидетелства на времето – произведения, които носят духа на епохата, личния почерк на твореца и неповторимата връзка между изкуство и история. Съхраняват се в личните фондове и постъпления на Богомил Даскалов, Иван Начев, Цаньо Антонов, Пенчо Кулеков, Николай Попов, Ботьо Ботев, Веселин Василев и Илия Пехливанов. Голяма част от подбраните творби са дело на самите личности, а други са постъпили в техните фондове като дарения. Основната цел, която си поставяме с реализирането на тази изложба, е да представим Архива като хранилище не само на факти, но и на изкуство и вдъхновение.

С благодарност към дарителите, които чрез своето доверие към архивите правят възможно това съкровище да бъде достъпно за обществото. Изкуството в архива е свидетелство за живата памет на нацията – памет, която не избледнява, а се преоткрива“, споделят от ДА – Габрово.
Изложбата може да бъде разгледана от деня на нейното откриване, 10 октомври, до 20 октомври всеки работен ден от 9.00 до 17.30 часа.


Култура
Историческият музей в Дряново представя две нови книги в един ден

На 9 октомври, четвъртък, Исторически музей – Дряново ще подари на публиката не един, а два повода за гордост и вдъхновение. В рамките на един следобед ще бъдат представени две нови книги, чиито издания по различен, но допълващ се начин разказват за сътворяването, съхраняването и предаването на българското културно наследство.
Първата премиера ще се състои от 14.30 часа в неповторимата атмосфера на постоянната експозиция „Колю Фичето – живот и творчество“. Там публиката ще се запознае с двуезичното, луксозно и богато илюстровано издание с твърди корици „Колю Фичето. Българският строителен гений“. Негови автори са главният уредник на музея д-р Венелин Бараков и колегата му Стилияна Топалова-Марчовска – музейни специалисти, които чрез работата си разкриват нови страници от живота и творчеството на Първомайстора. Книгата представя Колю Фичето в по-малко познатата му светлина на архитект, скулптор и резбар, надхвърлящ времето си със своя усет към формата, детайла и красотата. Текстовете са дело на музейните специалисти, част от снимковия материал е подбран от архива на Исторически музей – Дряново, а останалите фотографии са заснети специално за изданието от екипа на „Дестинация Дряново“. Книгата е реализирана в партньорство с вестник „Строител“ и с финансовата подкрепа на Камарата на строителите в България.
Часове по-късно, от 17.30 часа, в залата за временни изложби на музея ще се състои втората премиера за деня – тази на сборника „Творческо наследство“ от историка Димитър Минчев Димитров. Книгата е издадена от Исторически музей – Дряново, с финансовата подкрепа на Община Дряново и Платформата АГОРА – още един пример за успешното сътрудничество между културните институции и местната общност. Редактор на „Творческо наследство“ е Иван Христов, директор на музея, а коректор – Бояна Пенчева, журналист и редактор на печатния ежедневник „100 Вести“. Предпечатната подготовка е дело на ИК „Колонел“ – Габрово, а печатът е осъществен от издателство „Фабер“ – Велико Търново.
В сборника са събрани авторски материали, публикувани в научни издания, годишници и периодичен печат, които представят различни аспекти от музейното дело в Дряново и региона. Те осветяват многопосочната работа на Историческия музей по опазване и популяризиране на културното наследство, както и изследователската отдаденост на Димитър Минчев Димитров, дългогодишен изследовател на родния край.


-
Новинипреди 6 дни
Силно представяне на габровци на републиканското по билярд
-
Икономикапреди 5 дни
Преизбраха Пламен Петров за председател на ОП на КСБ – Габрово
-
Икономикапреди 6 дни
НАП с нова функционалност за подаване на справки-декларации за ДДС
-
Новинипреди 5 дни
Откриват хеликоптерната площадка на болницата в Габрово
-
Културапреди 5 дни
Честит празник, архивисти!
-
Новинипреди 5 дни
В Габрово отбелязват 130 години от първата българска ТПК „Напредък“
-
Кримипреди 5 дни
Оставиха в ареста габровец, хванат с кокаин, пико и марихуана
-
Новинипреди 2 дни
Откриха барелеф и паметна плоча на Йосиф Шнитер (Видео и снимки)