Свържи се с нас

Новини

9 март да бъде обявен за Ден на жертвите на комунизма в Габрово

Published

on

© Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

На снимката: Ивелин Стоянов и Пейо Делчев © Copyright 2016 — Gabrovo News. All Rights Reserved

9 март – Православният празник Свети Четиридесет мъченици, да бъде обявен за Ден на жертвите на комунизма в Габрово, а датата да бъде включена в календара на града.

Това предложение бе представено от Ивелин Стоянов, общински съветник от Реформаторския блок и общински председател на ДСБ, и Пейо Делчев от Българския демократически форум (продължител на Български национални легиони от периода преди 9 септември 1944 г.), които дадоха съвместна пресконференция пред местни медии.

Друго тяхна идея е на фасадата на Драматичния театър „Рачо Стоянов“ в Габрово или в близост до него (на възпоменателна могила), да бъде поставена паметна плоча, която да показва на поколенията, че там е било мястото, където са били водени заседанията на Народния съд.

По думите им предложението за решение ще бъде внесено в залата на Общински съвет – Габрово от местния парламентарист Ивелин Стоянов, а според двамата решението дали датата 9 март ще бъде обявена като Ден на жертвите на комунизма в Габрово ще бъде тест за дясната политика от страна на управляващите от ГЕРБ в нашия град.

„Сега управляващите в нашия град ще имат възможността да се докажат. Силно се надяваме решението да бъде подкрепено“, заявиха те.

Тази сряда, 9 март, от 17.30 часа в храма Успение Богородично ще бъде отслужена панихида в памет на жертвите на комунистическите репресии в Габрово, информира Пейо Делчев.

Освен обявяването на 9 март за Ден на жертвите на комунизма в Габрово, амбицията на двете политически формации е да бъдат организирани ежегодни посещения за габровци до лагерите в Ловеч и Белене, където са били затваряни противниците на тоталитарния режим, стана ясно още от думите на двамата председатели.

Делчев призова всички, имащи спомени за периода на репресии след 1944 година, да ги напишат и ако бъдат събрани достатъчно спомени ще бъдат издадени в книга. „Ако пък ли не, то тези спомени ще бъдат запазени в Държавния архив. Все още има хора, който са живи свидетели на историята след 9 септември 1944г. Приемаме спомени, както на привърженици на комунистическия режим, така и на пострадали“, заяви той.

Според Ивелин Стоянов в учебниците по история трябва да заложено изучаването на престъпленията на комунизма, които по думите му сега са много бегло представени.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Започва подготовката за благоустрояване на парк Баждар

Published

on

Във връзка със стартиране дейностите по изграждане на най-големия вътрешноградски парк в Габрово – „Баждар“ започва премахване на дървесна растителност в лошо фитосанитарно състояние, боледуващи дървета от корояди, сухи, паднали и потенциално опасни такива, както и паднала суха дървесна маса, храсти и издънкова малоразмерна растителност на територията на парка.

Проектът включва основен ремонт и модернизация на алейната мрежа, зелената система, паркообразуващите елементи, съоръжения и атракции при минимална намеса в теренните дадености и максимално запазване на съществуващата дървесна растителност.

Условно паркът ще бъде разделен на три основни зони: Зона Юг; Зона Център и Зона Север. Във всяка от тях са заложени дейности за реставрация и преизграждане на съществуващи паркови елементи – алеи, подпорни стени, канавки, водостоци, пешеходни трасета, кътове за отдих, перголи, пейки; създаване на велосипедни алеи, детски площадки, зони за спорт, за пикник, парково обзавеждане.

За цялата територия е проектирано парково осветление, а за ключови композиционни елементи – художествено осветление. Благоустрояването на парка включва също екстремен велопарк – в северната паркова зона и детски полигон (велопарк) на подходящ равен терен.

Ще бъдат изпълнени решения за отводняване на територията на парка, поливането на зелените площи, водоснабдяване и отвеждане на отпадните води на обслужващите сгради и съоръжения.

Зареди още

Любопитно

Търсят кмет и заместник – кмет на Габрово за един ден

Published

on

За поредна година Община Габрово ще бъде част инициативата за кариерно ориентиране „Мениджър за един ден“ и ще посрещне любопитни, мотивирани и пълни с идеи младежи, които имат желание да участват пряко в работата на институцията и да видят как минава един динамичен ден. 

Към кмета Таня Христова тази година се присъединяват и заместник ‐ кметът по „Образование, социални дейности, култура и туризъм“ Невена Минева и заместник ‐ кметът по „Строителство, инфраструктура и екология“ Деян Дончев. 

Желаещите да заемат за ден техните позиции могат да кандидатстват, като първо се регистрират в сайта на „Мениджър за един ден“ и подадат кандидатурата си: 

– за позицията Кмет на Община Габрово – Кмет на Община Габрово – Мениджър за един ден | JA Bulgaria 

-за позицията Заместник‐кмет „Образование, социални дейности, култура и туризъм“ – Заместник‐кмет ОСДКиТ – Мениджър за един ден | JA Bulgaria 

-за позицията Заместник‐кмет „Строителство, инфраструктура и екология“ – Заместник – кмет по строителство, инфраструктура и екология – Мениджър за един ден | JA Bulgaria 

Ако искаш да станеш част от екипа на Общината, макар и само за един ден, кандидатствай! 

Един ден не е достатъчен да научиш всичко, но е достатъчен, да провокира интерес, за да можеш натрупаните впечатления по-късно да развиеш в умения.  

Инициативата е организирана от Джуниър Ачийвмънт България и е достъпна за младежи, ученици и студенти на възраст 16-23 от цялата страна. Посланието на кампанията е „Започни от тук!“. 

Зареди още

Култура

Поредна фестивална селекция за Куклен театър – Габрово

Published

on

Превърнал се във визитна картичка на кукления театър, спектакъла – „Главатарят, който искал да плени месечината“, след седмично турне в град Кюстендил, ще вземе участие в 7- то издание на Международния фестивал на изкуствата – „Магията на вятъра“ – 2025, който се провежда в Сливен.

След завръщането си екипа на Главатаря, няма миг спокойствие, между репетициите на новото премиерно заглавие „Макс и Морис“, за втори път поема към фестивална дестинация. Само преди два месеца трупата се завърна от XII-ТИ Международен куклен фестивал на открито – „Дни на куклите“ – 2025, провел се в Бургас, където бе покорена в два дена публиката с представлението – „Бременските музиканти“ под режисурата на Мая и Митко Димитрови.

Престижното събитие селектирало участието на габровския куклен театър, се е  утвърдило като сцена, отворена към различни публики – деца, тийнейджъри, възрастни, жители и гости на Сливен. Фестивалът е с многостранно послание и за това няма състезателен характер – за почитателите на кукления театър и за всички, които търсят живо и разнообразно културно преживяване.  

Спектакълът – „Главатарят, който искал да плени Месечината“ с участието на Алекса Манчева, Виктория Василева, Янна Генчева, Павел Кинчев, Петър Гайдаров е драматизация по турска народна приказка, но в процеса на работа целенасочено екипът се стремеше да надскочи националния характер на произведението.

Въз основа на тази трактовка представлението придоби по-мащабен – извън битов и глобален лик. Сценография и кукли – Елена Цонкова, художественото осветление – Ивайло Марков, авторска музика – Станимир Иванов Програмата включва внимателно подбрани, награждавани спектакли, които представят най-доброто от сцената на България и света.

Във фестивала ще участват театри от Бургас, Ямбол, Габрово, Плевен и София, както и международни гости, сред които Турция и унгарската трупа „Малко театро“ от Будапеща – дългогодишен партньор на селекционера. Събитията ще реализира в  различни локации и пространства. Основната сцена на Кукления театър, читалище „Зора“, където ще се състои габровският спектакъл и Националната художествена гимназия – „Димитър Добрович“.

Освен театралните заглавия, програмата включва уъркшопи, изложби, стрийм шоу и открити събития на площада пред театъра и пред общината. Мисията е да достигне всичко до възможно най-много хора – дори случайни минувачи. Да се изненадат и да се потопят в магията на изкуството.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица