

Култура
Деца вплетоха в своите мартеници най-силното чувство – любовта
Малката Надя от СОУ „Отец Паисий“ в Габрово прави ръчно мартеница за своята майка. Докато сплита червените и бели конци, детето мисли, че иска да я подари за здраве и щастие. Надя не знае, че нейната мартеничка е необикновена. Но тя е! Защото е заредена с най-хубавото чувство – любовта.
Надя и нейните съученици от СОУ „Отец Паисий“ се включиха в творческа работилница „Майсторете ръчички“ за изработване на мартеници в ЕМО „Етър“.
В „Изложбената зала“, облечена в народна носия, Милка Кръстева от мутафчийската работилница на музея предава уменията как се прави автентична мартеница на малчуганите от габровското училище. Тя не забравя да припомни, че е традиция да се ползват бял и червен конец, ако може – вълнен.
„Децата носят гривни и пискюли. Показваме им как да изработят мартеница от гайтан, нещо което е характерно за габровския край. Необходимо е да усетят посоката на гайтана и да спазват лицевата част. Аз им разказвам, че първите мартеници са правени от вълна, която се е вземала направо от каделята. Освен на човек, мартеница се слага на животните – на агънцата, на коня“, разказва Милка Кръстева, чиято усмивка не слиза от лицето, докато наблюдава колко сръчни са малките габровчета.
Учениците са изработили голяма мартеница за участие в Националния конкурс за мартеница, който се провежда в ЕМО „Етър“. Тяхната идея е да покажат Баба Марта от габровско. Тя е жена в народна носия, облечена в бяло и червено. За лицето малките творци и техните по-възрастни помощници са използвали вълна. Около основната фигура са разположени животни, характерни за габровското стопнаство – овца, крава, кон, куче.
Те също са окичени с мартиници. Децата представят една цялостна композиция, която донася добро настроение и усещане за настъпващата пролет.
Вилиана участва за първи път в работилницата. Но тя знае как се прави мартеница, тъй като е научена от баба си и дядо си.
Както често става – момичетата са по-активни. Момчетата са се съсредоточили върху изработване на мартеници за бащите си. Те са по-семпли, както може да се очаква, но в тях също е вложено най-силното човешко чувство – любовта.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Новинипреди 5 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Кримипреди 6 дни
Шестима са заловените пияни или дрогирани в региона по Великден
-
Кримипреди 6 дни
Министър Митов даде положителна оценка за работата на ОДМВР-Габрово
-
Културапреди 2 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 5 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 5 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката