Крими
Предават на гръцките власти помагача в убийството на 4-годишната Ани
С решение от днес, 24 февруари, по частно наказателно дело, тричленен състав на Окръжен съд – Габрово, допусна предаването на Н.М.А. от Дряново на властите в Република Гърция, въз основа на издадена по отношение на същия Европейска заповед за арест.
Видно от приложените по делото доказателства на 11 септември 2015 година от Апелативна прокуратура – гр. Атина, Република Гърция, е издадена Европейска заповед за арест за задържане и предаване на българския гражданин Н.М.А. от Дряново.
Заповедта е издадена с цел провеждане на наказателно преследване срещу исканото лице за извършено престъпление на територията на Република Гърция, а именно – умишлено убийство на малолетно дете, извършено в съучастие с друго лице, гавра с починал и незаконно ползване на оръжие.
С оглед данните по делото съдът счете, че издадената Европейската заповед за арест съответства на изискванията на Закона за екстрадицията и европейската заповед за арест и на Рамковото решение на Съвета на Европа от 13 юни 2002 година.
Съдебният състав прецени, че не са налице предвидените в закона основания за отказ да се изпълни получената заповед и отчете предоставените от искащата страна гаранции, осигуряващи необходимата закрила на българския гражданин в случай на присъда в издаващата държава.
Решението на Окръжен съд – Габрово подлежи на обжалване или протест пред Апелативен съд – Велико Търново в 5-дневен срок.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Полицията се самосезира и глоби шофьор на бус след клип в мрежата

По повод видеоклип, публикуван в социалните мрежи, от който са видни извършени нарушения на правилата за движение по пътищата от водач на товарен автомобил, Областната дирекция на МВР – Габрово се самосезира.
В резултат на предприетите действия служители на сектор „Пътна полиция“ установиха, че на 22 юни в село Жълтеш, водач на товарен автомобил „Форд“ е извършил нарушения на Закона за движението по пътищата, с които е създал непосредствена опасност за останалите участници в движението.
След извършената проверка, за констатираните нарушения, са започнати административнонаказателни производства.

Крими
След сбиването в Габрово: МВР предупреждава срещу насаждане на омраза!

Във връзка със създалото се обществено напрежение по повод възникналия конфликт на 19 юни 2026 г. между група мъже, прераснал в сбиване, старши комисар Илиян Иванов – директор на Областна дирекция на МВР- Габрово, изразява категоричната позиция, че проявите на саморазправа, агресия и нарушаване на обществения ред са недопустими.
Недопустимо е и възникнали междуличностни конфликти да бъдат използвани за насаждане на напрежение, противопоставяне или омраза между отделни групи от обществото, включително и такива на етническа основа.
Под ръководството на Районна прокуратура- Габрово, Областната дирекция на МВР продължава да извършва оперативно-издирвателни мероприятия по установяване на свидетели и разпити на очевидци с оглед изясняване на цялостната фактическа обстановка по конкретния случай.
Основен приоритет за служителите на МВР е пълното и обективно изясняване на фактите и обстоятелствата по всеки един случай на противоправни деяния, установяването на извършилите и предприемането на всички предвидени в закона мерки спрямо тях.
ОДМВР- Габрово продължава да изпълнява своите правомощия безпристрастно и в съответствие със закона, с цел гарантиране на обществения ред и сигурността на всички граждани.

Крими
Прокуратурата с още подробности за мелето на пазара и отправи призив

Под ръководството на Районната прокуратура в Габрово продължава разследването по повод сбиването на 19 юни в районна на кооперативния пазар в града.
До момента по делото са извършени множество действия по разследването и са разпитани част от установените свидетели. На Областна дирекция на МВР – Габрово са възложени оперативно-издирвателни мероприятия за установяване самоличността и на други очевидци, като с оглед резултата от тях предстоят разпити и на тези лица.
Приобщени са записи от видеокамери в района на инцидента, като по отношение на тях предстои да бъде назначена видео и аудиотехническа експертиза. Поискана е информация и от ЕЕН 112.
Изясняват се причините за възникналия конфликт, като събраните до момента доказателства не сочат той да е на етническа основа. Изискана е и медицинската документация от прегледите на пострадалите лица и след получаването ѝ предстои назначаване на съдебно-медицинска експертиза за уврежданията, които са получили в резултат на сбиването.
Едно от пострадалите лица продължава да бъде на стационарно лечение в МБАЛ-Габрово.
Усилията на разследващите под ръководството на Районна прокуратура – Габрово са насочени към детайлното изясняване на всички факти и обстоятелства, довели до възникването и ескалацията на конфликта, за да бъдат подведени под наказателна отговорност виновните лица.
Досъдебното производство беше образува за това, че на 19 юни т.г., в Габрово, в района на Централен кооперативен пазар е възникнал конфликт между група мъже – на възраст от 30 до 65 години, който е прераснал в сбиване.
Прокуратурата обръща внимание, че междуличностни конфликти не следва да бъдат използвани за насаждане на напрежение, противопоставяне или омраза между отделни лица и групи от обществото.

-
Културапреди 6 дниВаля Балканска ще открие Славейковите празници
-
Новинипреди 6 дниМотополигон „Горна Росица“ отново ще домакинства еврошампионат
-
Кримипреди 3 дниПрокуратурата образува досъдебно производство заради побоя на пазара
-
Новинипреди 3 дниДФА „Развитие” представи българския фолклор на Международен фестивал
-
Кримипреди 2 дниТежка присъда грози 22-годишен, опитал да ликвидира бившия на майка си
-
Кримипреди един денСлед сбиването в Габрово: МВР предупреждава срещу насаждане на омраза!
-
Културапреди 2 дниПет художници ще потърсят духа на Дряново в пленер по живопис
-
Културапреди 3 дниИсторически музей – Дряново представя биографична книга за Иван Койчев








