Новини
Всички празници в един ден – Няма време!
Повече от 30 български празника ще бъдат отбелязани само в един ден – 21 май 2011 година. Ние, габровци, никога нямаме време за нищо, но маите, с техните предсказания за 2012-та година сложиха лимит на световното време. И тъй като мотото на Карнавала е „Няма време”, затова и организаторите решиха всички габровци и гости на града да честват празниците на българския народ по време на карнавалното шествие.
Според главния организатор на фиестата – Слави Бонев, нямаме време да живеем, а в същия момент се създават нови технологии и ние не може да не се съобразим с фактора време.До миналата година зачитахме фактора пари, който беше важен, но като че ли времето заема все повече място в нашето ежедневие. Затова и веселият акцент на Карнавала ще бъдат картини от български празници, които са над 30 – Коледа, Нова година, Ивановден, Гергьовден, Съединението… Така ще покажем на света, че макар да няма време да живеем, имаме време да празнуваме.
Организаторите пазят картините в тайна, но, за да бъде събуден интересът, издадоха, че на Гергьовден, освен овчарите, празнуват и носещите името Георги, а много видни държавници в този ден са именници.
На карнавалното шествие ще бъдат засегнати и социалните проблеми, които винаги са ни съпътствали. Такова е и преброяването. Според Слави Бонев, след като знаем колко хора са останали в България – може да сложим един брояч на митниците и на летищата и той, включен на обратно броене, да отчита хората, които напускат страната. Той ще сбърка с около 10 %, тъй като толкова се връщат. По този начин няма да има нужда да се дават много пари в следващото преброяване. Предстоящите избори също ще намерят място в шествието, както и тото милионерите – единствените останали, тъй като едни са починали, другите са по затворите, а някои са осъдени и за неплатени данъци.
Новини
Гроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!
„Започва работа по тунела под връх Шипка“, съобщи в Габрово вицепремиерът и министър транспорта и съобщенията Гроздан Караджов.
Той нарече обекта „епохален“ и припомни, че договорът за строителството на тунела беше подписан през месец юни 2022 г.
Министърът уточни, че четири години бяха загубени заради екологични процедури, обжалвания и съдебни спорове.
„Сега работата започва. Надявам се, че до края на 2030 г., тунелът ще бъде функциониращ и ще свържем най- после Северна с Южна България“, допълни министър Караджов.
Гроздан Карджов беше в Габрово по повод при откриването на новото болнично вертолетно летище в МБАЛ „Свети Иван Рилски“ – Габрово.

Новини
Народният представител Михаил Митов с приемни дни в област Габрово
Народният представител от ГЕРБ Михаил Митов ще проведе приемни дни за граждани в Габрово, Севлиево и Трявна.
Те ще бъдат следваща седмица, на 19.01.2026 г., понеделник и 20.01.2026 г., вторник при следния график:
Габрово
Дата: 19.01.2026, понеделник
Час: 17:00 часа
Място: Офис на ГЕРБ, ул. „Иван Гюзелев“ 1
Трявна
Дата: 19.01.2026, понеделник
Час: 10:00 ч.
Място: Офис на ГЕРБ, ул. „Ангел Кънчев“ 53
Севлиево
Дата: 20.01.2026, вторник
Час: 17:00 ч.
Място: Офис на ГЕРБ, ул. „Стефан Пешев“ 87
Телефонен номер за записване на час – 0886 245 315.

Култура
НАГ стана асоциирано училище към Софийския университет

Националната Априловска гимназия получи едно от най-високите отличия в системата на българското образование. По решение на Ректорското ръководство на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ училището бе избрано за четвъртото асоциирано училище към най-стария и престижен университет в страната.
Новината беше официално обявена днес – 14 януари, от заместник-ректора по администрацията и информационните дейности на Софийския университет, доц. д-р Първан Първанов, по време на тържественото честване на патронния празник на гимназията пред паметника на Васил Априлов в Габрово.
Асоциираните училища към Софийския университет са част от национална мрежа от образователни институции, които имат официално партньорство с университета. Статутът се присъжда след решение на Ректорското ръководство и одобрение от Министерството на образованието и науката.

Новият статут предоставя редица възможности за учениците и учителите на гимназията – участие в университетски лекции, семинари и научни инициативи, реализация на съвместни проекти с преподаватели от СУ, както и достъп до академични ресурси, лаборатории и иновативни програми.
Учителите ще получават методическа подкрепа и възможности за допълнителна квалификация, а учениците – вдъхновение и реална връзка с академичната общност. Включването на Националната Априловска гимназия в тази престижна група от едва четири училища е признание за високото ниво на обучение, утвърдените традиции и устойчивата работа на училищната общност.
Партньорството със Софийския университет е естествено продължение на мисията, заложена от Васил Априлов – изграждане на модерно и просветено образование, насочено към развитие на таланти, знания и лидерски качества. С този статут гимназията затвърждава своята роля като водещ образователен център, съчетаващ традиция и иновации в подготовката на бъдещите учени, професионалисти и лидери на България.


-
Кримипреди 4 дниДвама души загинаха при пожар в Габрово
-
Кримипреди 4 дниУмишлен палеж е сред версиите за пожара, отнел живота на двама
-
Кримипреди 3 дни32-годишна „се уплаши“ от теста за дрога, за втори път
-
Културапреди 4 дниИдеи и гласове за бъдещето на културния туризъм
-
Културапреди 4 дниТеодора Георгиева гостува с изложба в галерия „Видима“
-
Кримипреди 4 дниМъж с девет присъди подкара кола с фалшиви номера, бягайки от полицаи
-
Новинипреди 14 часаГроздан Караджов в Габрово: Започва работа по тунела под връх Шипка!
-
Културапреди 3 дниИМ-Дряново ще посрещне художничката Ема Вертерова





