Новини
Битовото общуване с ХИВ-позитивни не носи риск от заразяване
На 14 февруари се празнува Свети Валентин. На този ден обичайно се подаряват цветя и бонбони на любимия човек. Името на празника идва от един от двамата мъченици живели през 3-ти век, който е носел името Валентин. Най-напред празникът е обявен за честване за 14 февруари от папа Геласий около 494г. Денят на влюбените е повод да си напомним, че трябва да се обичаме разумно. Да не забравяме, че така предпазваме не само себе си, но и човека когото обичаме.
По данни на „Националната програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН” към Министерството на здравеопазването от началото на годината до 25 ноември 2015 г. са открити нови 204 ХИВ–серопозитивни лица, с което носителите на ХИВ в страната официално са общо – 2 247 лица.
Запазва се тенденцията броят на новорегистрираните мъже да е над пет пъти по-голям от броя на жените. Регистрирани са 174 мъже и 30 жени.
Близо 90% от новорегистрираните с ХИВ–инфекция в България са инфектирани по сексуален път, от тях 51% – при хомо/бисексуален контакт и 38% при хетеросексуален контакт. Данните показват, че 11% са инфектирани при инжекционна употреба на наркотици. Важно е да се отбележи, че продължава да намалява процентът на ХИВ–позитивните в групата на инжекционно употребяващите наркотици.
Данните по възраст показват, че близо 54% от новорегистрираните са във възрастоват група 30-49 години, а 35% са млади хора на възраст между 20 – 29 години.
Географското разпространение сочи, че по-голямата част от новоинфектираните с ХИВ са концентрирани предимно в големите градски райони като София – 80 лица, областите Пловдив – 26 лица, Варна – 19 лица, Бургас – 9 лица, Пазарджик – 8 лица, Велико Търново – 7 лица, Перник и Плевен –по 5 лица, Добрич, Монтана и Враца – по 4 лица, Благоевград, Габрово, Кърджали, Смолян и Русе – по 3 лица, Видин, Кюстендил, Ловеч, Сливен, София област, Хасково и Търговище – по 2 лица, Ямбол, Шумен, Стара Загора и Силистра –по 1 лице.
Тенденцията сочи, че над 53% от новорегистрираните ХИВ–позитивни лица са открити в 19-те кабинети за безплатно и анонимно консултиране и изследване за ХИВ (КАБКИС) и в 17-те мобилни медицински кабинети, което говори за тяхната ефективност. Над 258 204 души са се изследвали за ХИВ през първите десет месеца на 2015 г. – в КАБКИС и във всички лаборатории и лечебни и здравни заведения на страната.
Министерство на здравеопазването припомня, че СПИН се причинява от вирус, който се съдържа в :
– кръвта;
– семенната течност;
– влагалищния секрет;
– майчината кърма.
Има три начина за предаване на ХИВ:
– полов – при попадане на сперма или вагинален секрет на човек, живеещ с ХИВ, в кръвообращението на сексуалния партньор (най-често при сексуален контакт без презерватив);
– кръвен – при попадане на кръв на човек, живеещ с ХИВ, в кръвообращението на неинфектиран (най-често при използване на замърсени с инфектирана кръв инструменти за инжектиране от инжекционно употребяващите наркотици лица);
– от заразена майка на новородено – по време на бременност, раждане и кърмене.
Начини за предпазване от ХИВ инфекцията:
– Постоянни и верни партньори с проверен ХИВ статус.
– Избягване на случайни сексуални контакти.
– Използване на презерватив при всеки сексуален контакт.
– Въздържание.
– Избягване на употребата на общи игли и спринцовки.
– Профилактика с антиретровирусни медикаменти на ХИВ-позитивни бременни жени за предпазване на новороденото.
Нормалното битово общуване с хора, живеещи с ХИВ, не носи риск от заразяване.
Ако сте били изложени на риск от заразяване с ХИВ, непременно си направете изследване за ХИВ (ХИВ тест) и потърсете навременна медицинска помощ.
В Регионална здравна инспекция – Габрово, ул. «Райчо Каролев» №2 /микробиологична лаборатория/ може да се осъществи безплатно и анонимно изследване, всеки делничен ден от 9.00-12.00 часа.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Икономика
Нова ера при таксуването в обществения транспорт на Габрово

В обществения транспорт на Габрово много скоро ще се въведе нова система за електронно таксуване, която ще направи пътуването по-бързо и по-удобно за пътниците.

Вместо гласене на дребни монети и чакане за билет, таксуването ще става с безконтактна карта, информираха от местната общинска администрация. Методът е познат и лесен – пътникът ще я доближава до устройството при входа на автобуса и таксата ще се отчита веднага, подобно на плащане с банкова карта в магазин.

С въвеждането на това интегрирано цифрово решение ще се подобри ефективността на обществения транспорт, убедени са от Общината. Чрез него ще има по-бързо качване, няма да се образуват опашки и нито ще търси точна сума. Картата за всички пътувания ще бъде една, като по този начин ще се осигури по-съвременно обслужване в билетния център.

Внедряването на решението е по график, след пускането в употреба ще има и тестов период.

По време на прехода досегашните билети и карти ще останат валидни, така че никой пътник да не остане без възможност да си купи билет. Засега за пътниците не се променя нищо, а информация за това откъде и кога ще могат да се сдобият с новите карти предстои да бъде обявена.

Икономика
„Мисия 15“ на Дигитален клуб към ГТПП

Дигиталният клуб при Габровската търговско-промишлена палата (ГТПП) се включва в инициативата „Мисия15″. Идеята е да се помогне на поне 15 души да направят първата крачка към своите дигитални умения.
Целта на „Мисия15″ включва три основни елемента: поне 15 души от региона да се престрашат и да заявят електронен ваучер, да преминат безплатно обучение за дигитални умения и да сертифицират успешно придобитите знания.
В инициативата могат да се включат всички: родители, баби, дядовци, съседи, както и приятели, работещи и безработни хора, които ще могат по-уверено да използват технологии, електронни услуги и дигиталните възможности за връзка помежду си.
Организаторите канят габровци да изпратят своите приятели и познати в Дигиталния клуб, където ще им бъде оказано съдействие за включване в обучения за дигитални умения.
Всеки преминал обучение ще получи сертификат. Обученията са безплатни. Те се финансират по Националния план за възстановяване и устойчивост чрез Агенцията по заетостта.
Дигиталният клуб при Габровската търговско-промишлена палата се намира на ул. „Брянска“ №30 в Габрово (сградата на НТС, партер). Клубът работи всеки ден от 09.00 до 12.00 ч. и от 13.00 до 17.00 ч. Въпроси могат да бъдат зададени на електронна поща office@chamber-gabrovo.com или на място в клуба.

Култура
Монографията „Борис Димовски“ ще бъде представена в Музея на хумора

На 17 юни, в последния ден на ретроспективната изложба „Борис Димовски – 100 години от рождението“, Музеят на хумора и сатирата ще представи монографията „Борис Димовски“, с автор изкуствоведа Красимир Илиев, куратор на експозицията.
Изданието е резултат от съвместната работа на автора и музея и има за цел да съхрани и популяризира творческото наследство на един от най-значимите български художници и карикатуристи.
Монографията проследява живота и творческия път на Борис Димовски и откроява връзката му с Габрово – град, който през 1983 г. го удостоява със званието „Почетен гражданин“.
Книгата съдържа 340 страници и над 600 изображения на карикатури, илюстрации и фотографии. Тя предлага задълбочен поглед към живота, творчеството и обществената роля на Борис Димовски – художник, чието име остава неразривно свързано с нашия град.
Борис Димовски е не само един от най-значимите български карикатуристи, но и сред хората, които заедно със Стефан Фъртунов стоят в основата на превръщането на габровския хумор в културен символ, разпознаваем далеч отвъд пределите на България.
Неговите образи и идеи продължават да живеят в символите на града и в историята на музея. Заповядайте на среща с автора Красимир Илиев – човекът, който посвети година на това да върне Борис Димовски на заслуженото му място в историята на българското изкуство.
Входът е свободен.

-
Кримипреди 6 дни22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета
-
Кримипреди 4 дниНарязаха гумите на БМВ в Габрово, а преди това „положиха с лопата“ мъж в гърба
-
Кримипреди 7 дниБаща и 4-годишната му дъщеря пострадаха при катастрофа с мотор
-
Новинипреди 7 дниГабровският „ХОУП“ с 23 медала от състезание във Варна
-
Икономикапреди 6 дниДигитални треньори ще подпомагат използването на модел за зрялост на МСП за въвеждане на ИИ
-
Новинипреди 7 дниВтора поредна шампионска титла по хандбал за Механото
-
Новинипреди 5 дниЗатварят частично бул. „Могильов“ заради ремонт
-
Икономикапреди 5 дниGabrovo Digital Summit показва технологичното бъдеще на Габрово







