Новини
Ще последва ли Таня Христова примера на кмета на Девин?
Възможно ли е кметът на община Габрово Таня Христова да почерпи опит и да последва примера на колегата са от община Девин, който дава по 3000 лева за първородно дете на всяко семейство? Този въпрос пристигна на редакционната поща на „Габрово Нюз“. Негов автор е млада жена, завърнала се в Габрово след завършване на висшето си образование, работеща и желаеща да създаде тук свое семейство.
В своето писмо, адресирано до габровския градоначалник, младата дама пише:
„Здравейте! Знам, че едва ли ще променя нещо с мейла, който Ви изпращам, но искам да го направя. Скоро чух по новините как кметът на град Перник решил да вдига данъците в общината и хоп нашата кметица реши да направи същото… Миналата вечер както си гледам новините и чувам, че кметът на Девин решил да дава по 3000 лв. на първородно дете на всяко семейство, като условието е поне единият родител да има адресна регистрация в общината от 4 години. Е, искам да попитам нашата г-жа Таня Христова: „Защо не вземете пример от Девин и защо не стимулира малко раждаемостта в този умиращ град? Защо не дадете на нас, тези които искаме да имаме деца, възможност това да се случи и някакъв стимул?
Знаете ли аз съм на 24, скоро завърших висшето си образование и реших да се върна да живея тук заедно със своя приятел. Започнах работа веднага и то добре платена. Приятелят ми също работи. Всяка вечер вкъщи си говорим колко много искаме деца и как трябва да изчакаме тези две години, за да мога да получавам поне през първата една година някакви що-годе прилични пари и да не ги обричам на глад.
Искам да попитам: „Г-жо Христова, Вие минавали ли сте в центъра на града вечер след 21 часа?“ Ще Ви кажа защо питам – аз минах и знаете ли какво?! Няма никого по улиците – единствените преминаващи са летящите коли на някой закъснял отруден мъж, който бърза да се прибере и да занесе едно шоколадово яйце на малкото си дете вкъщи, за което между другото той се е скъсал от работа…“
Каква ще бъде ответната реакция на кметската институция, ще предизвика ли дебат в обществото и ще бъдат ли предприети конкретни мерки предстои да разберем.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Пътищата в региона са проходими при зимни условия

Пътните настилки в община Габрово са проходими при зимни условия. Общественият транспорт в града и по междуградските транспортни линии се движи по график по утвърдените маршрути.
Без електроснабдяване, поради авария по далекопровода, са селата от кметство наместничество Здравковец.
Температурата на връх Шипка е 4⁰C, има мъгла, пътна настилка е мокра, няма нови ограничения на движението.
Агенция „Пътна инфраструктура“ /АПИ/ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване утре и в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, готови за зимни условия.
Необходимо е шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват дистанция, да не предприемат резки маневри и да не изпреварват специализираните машини, които обработват настилките.
Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка и зимното поддържане на републиканската мрежа от интернет страницата на АПИ – www.api.bg, както и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20. В Агенцията целогодишно при 24-часов режим работи Ситуационен център, който събира и обобщава данните за състоянието по републиканските пътища, информират още от АПИ.
Прогнозата на метеоролозите показва, че в Северна България и планинските райони дъждът ще преминава в сняг, с което се увеличават предпоставките за заледяване и хлъзгавост особено рано сутрин, когато и температурите са по-ниски. Очаква се по планинските проходи и в Лудогорието да има условия за снегонавявания, а в северозападните райони – на поледици.

Новини
Честит Ивановден!

Този ден е посветен на Йоан Кръстител, кръстил Исус Христос. Обредното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. Според народното вярване Св. Йоан е покровител на кумството и побратимството.
В югозападна България къпят младоженките и малките момиченца. Окъпването е от следсватбените обичаи, с които се затваря широкият кръг на сватбената обредност. На този ден ергените къпят момите, къпят се и младите мъже и именниците.
Ивановден е най-празнуваният имен ден в България.
У нас обичаите на Ивановден са свързани и с осветената вода. На този ден всеки обръща поглед напред към бъдещето, а очакванията са за добро здраве, плодородие и щастлив живот.
Самият ден е посветен на младото семейство, което е минало под венчилото през миналата година.
Кумът, който е венчал или кръщавал новородените, приготвя дарове и специален обреден хляб (обкичен със захаросани ябълки, сушени плодове, босилек и стръкчета здравец), с които се посреща младото семейство. Младите отиват в дома на кума, но и те носят дарове, хляб, баница и печена кокошка.
Имен ден празнуват: Иван, Ивана, Иванка, Ивайло, Ивайла, Йоан, Йоана, Ваньо, Ваня, Жан, Жана, Калоян, Яна, Ива, Ивона, Иво, Ивелин, Ивелина, Ивет, Ивета, Иванина, Йонко, Йонка, Йото.


Новини
Ученик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово

17-годишният Георги Пенчев, ученик в 11 клас в Национална Априловска гимназия, хвана кръста в Габрово на днешния голям християнски празник Богоявление (Йордановден).
Пред стотици габровци, събрали се в района на моста Игото, за да наблюдават ритуала по потапяне на Богоявленския кръст, близо 30-на бяха смелчаците, пробвали се в борбата. Сред тях обаче възпитаникът на Априловската гимназия бе най-бърз и ловък, и първи стигна до него.

Късметлията, извадил светинята на днешния празник, сподели, че това е третото му поредно участие в ритуала, но за първи път хваща светинята. Той пожела на всички българи здраве и късмет през новата година.
Георги получи подаръци от кмета на Габрово Таня Христова и от областния управител Мария Башева.

Според поверието, щастливецът, извадил кръста на Йордановден, ще бъде здрав през цялата година, носи здраве и късмет на всеки, докоснал се до него.
Кристиян беше поздравен от кмета на Габрово Таня Христова и областния управител Мария Башева. Празникът започна с Велик Богоявленски водосвет, отслужен във всички габровски храмове.
Литийното шествие на габровските свещеници тръгна от православния храм „Успение Богородично“ към площад „Първи май“, където бе отслужен водосвет за Празника. След него се пристъпи към ритуала по потапяне на Светия кръст.
лк
Участие в събитието взе и Младежкият гвардейски отряд към ПТГ „Д-р Никола Василиади“, подреден на моста „Игото“, което придаде още по-голяма тържественост и завършек на ритуала.


-
Новинипреди 3 дниУченик от НАГ извади кръста от водите на „Янтра“ в Габрово
-
Новинипреди 4 дниГаброво ще отбележи Богоявление с ритуал по потапяне на кръста
-
Новинипреди 4 дниМомче е първото родено бебе в Габрово
-
Новинипреди 2 дниЧестит Ивановден!
-
Новинипреди 19 часаПътищата в региона са проходими при зимни условия







