Свържи се с нас

Новини

Пепа Сомлева възмутена от работата в Общински съвет

Published

on

снимка: "Будно Габрово"

снимка: „Будно Габрово“

Пепа Сомлева, общински съветник от политическата формация „Будно Габрово“, остро осъди и се възмути от работата в последното заседание на Общински съвет – Габрово. Това тя направи чрез писмо, изпратено до „Габрово Нюз“. Публикуваме без редакторска намеса позицията на местния парламентарист, в която пише:

„Изминаха три редовни и една извънредна сесии на ОбС. Умишлено отлагах споделяне на впечатления, исках да натрупам повече. От работата си в постоянните комисии, останах приятно изненадана от това, колко добре подготвени специалисти има в общинската администрация. В комисиите също има дух на колегиалност и конструктивизъм, между представителите на различните групи и формации.

Първите две сесии преминаха според представите и очакванията ми – дебат, на моменти остър, но градивен. Имаше чуваемост и нормален диалог с вносителите.

За съжаление, последните две сесии, напълно промениха впечатленията ми. Основната тема на сесията от 23 декември’15 беше повишението на данък сгради, а на последната – обсъждането на общинския бюджет. Тук искам да отбележа, че много добро впечатление ми направи онзи момент от словото на кмета, при встъпването й в длъжност, в който призова, всички заедно, независимо от политическите си пристрастия, да работим за благото на общината. Изборните страсти отминаха, дойде време да се работи. И това съм правила до момента – съвсем добронамерено и с желание. Това съм очаквала и от кмета.

На декемврийската сесия не побързах да правя заключения. Казах си: „Всеки има лоши дни.“ Но си тръгнах с огорчение и неудовлетворение.

На последната, обаче, вече стана съвсем наясно, че не става въпрос за моментно състояние, а за тенденциозно поведение. Ситуацията от предходната сесия се повтори. Почти всички въпроси и становища на опозицията бяха или иронизирани или преиначавани.

Оказва се, че възпалени реакции предизвикват въпроси, свързани с изискването на липсващи основни данни, и такива, които предлагат варианти различни от предложените. Често, въпросите дори не бяха изслушвани, а натрапчиво се искаше думата за светкавично изказване, с което се изливаха данни и факти, които никой не е искал. Това се правеше с подчертана нелюбезност, а в други моменти дори с насмешка. Дебатът беше профанизиран, а за конструктивност и градивност, не можеше да става дума. Нито едно от предложенията на опозицията в зала не бяха приети, нито дори уважени, с намерение за разглеждане в бъдеще. Отказах се да питам, редно ли е да се намаляват разходите за образование и здраве, а да се увеличават за озеленяване.

Редно ли е средствата за озеленяване да са два пъти и половина по-големи от тези за текущ ремонт на улиците? Редно ли е, след като предишния ден, на общественото обсъждане на бюджета, жител на кв. Негенци е казал, че нямат и 1 см. тротоар, а децата им отдавна са пораснали, да остане намерението за детска площадка там? О още и още. И естествено си задавам въпроса: Онова слово, лицемерно ли е било и или става дума за амнезия?

Винаги съм подхождала с уважение към опонентите си, независимо колко сме различни във вижданията си за проблема, който обсъждаме. За съжаление, не видях същото отношение, в последните две заседания на ОбС. Напротив, видях самодостатъчност (по моите стандарти, поднесена с невъзпитаност).

Не виждам нищо срамно да не се знае нещо, но е срамно да няма воля да се научи за него. Явно средата, обкръжението и нормите ми на поведение са различни, за това съм толкова впечатлена от тази последна сесия, но съм категорична, че не бих ги променила за нищо на света и че най-вероятно, тези, които са ми гласували доверието да съм там, са го направили именно заради тези ми качества.

На читателите на „Gabrovo news“ ще спестя разказа си за някои реакции, които преценявам като не етични и недопустими.

Официално заявих, че намирам случващото се за обидно и непристойно за заседание на ОбС, че дебатът е провален и опорочен, и в знак на протест напускам заседанието.

Много ми се иска да се окаже, че всичко, което се случи е просто лошо стечение на обстоятелствата.

И че диалог и конструктивност, все пак ще има.

Нали някои казват, че най-доброто предстои.“

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Майстор Боян Минчев е кандидатурата на Габрово за „Живи човешки съкровища“

Published

on

Кандидатурата от област Габрово, която продължава в националната селекция по системата „Живи човешки съкровища – България“ е „Сладкият аромат на наследството. Боян Минчев – майсторът шекерджия“, съобщиха от Областна администрация – Габрово.

Номинацията му бе издигната от РЕМО „Етър“ и представя знания и умения, свързани с традиционното производство на сладкарски деликатеси – шекерджийство.

Оценката на областния кръг бе проведена от петчленна комисия, съставена от представители на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, експерти от музеите в Габрово, Дряново и Трявна и РЕКИЦ „Читалища“.

Боян Минчев е наследник на българските шекерджии, които през втората половина на ХIХ, началото на ХХ век започват да практикуват занаята в Габрово, след като изучават тайните и тънкостите му в Румънско.

По това време захарта е била скъпа, затова сладкарските изделия са се приемали като празнични лакомства и са се внасяли в минимални количества от Цариград и Букурещ. Купували са се за празници по панаири и тържища, в кафенета и сладкарници.

През втората половина на века в Габрово има 5 майстори и шекерджийството се смята за най-модерния и млад занаят. Майстор Боян Минчев започва обучението си в занаята в шекерджийската работилница на музей „Етър“, където работят дядо му и неговия вуйчо.

Той е трето поколение шекерджия. Верен на традициите, Боян Минчев продължава да изработва всички изделия ръчно и да радва малки и големи в празник и делник и да предава занаята на най-любознателните.

Зареди още

Култура

Карикатурен салон 2024 официално бе открит в Дома на хумора и сатирата

Published

on

Вечерта на 24 октомври беше специална за Дома на хумора и сатирата и любителите на карикатурното творчество. Представени бяха изложбите от Карикатурен салон 2024, които са четири и са разположени на втория и четвърти музеен етаж. Те ще могат да бъдат разгледани до края на февруари 2025 г.

На най-високия етаж във Веселата къща е позиционирана самостоятелната изложба „Парченца време” на проф. Анри Кулев. Проф. Кулев е художник, режисьор и продуцент на игрални, документални и анимационни филми. Има над 15 самостоятелни изложби – графика, анимационни ескизи и живопис в Анси, Хирошима, София, Оберхаузен, Краков, Берлин, Москва, Братислава, Пловдив, Варна и др.

След изложбата му в Музея за модерно изкуство МоМА 8 Ню Йорк през 1980 г. анимациите „Гарсониера“ и „Неделя“ влизат в колекцията на музея. Носител е на близо 30 национални и международни награди за филмите си. Малко по-късно в зала „Стефан Фъртунов” бяха открити три изложби в една – селекции от 49-тата Национална изложба на карикатурата, 13-тия Международен конкурс за карикатура „Маслината”, Кирения, Кипър и Първия международен конкурс „Вода, река, хора” в Русе.

На откриването присъстват проф. Анри Кулев, Зия Сенсер – член на Общинския съвет на Кирения и председател на Комисията по култура и изкуство, Зафер Туткулу – член на борда на Асоциацията на кипърските турски карикатуристи и член на Организационния комитет на конкурса „Маслината”, Валери Александров – председател на секция „Карикатура” при СБХ, Ивайло Цветков – носител на наградата „Златен Езоп” от последното Габровско биенале.

Появяват се нови градове, които искат да са част от културните събития за карикатурата, гледайки примера на Габрово – каза Чавдар Николов, карикатурист от издателство ПРАС ПРЕС и с познатото си чувство за хумор засегна една важна тема за карикатуристите, работата, на които е свързана с политическата сатира.

Изправени пред сериозното предизвикателство, резултат от все по-малкото вестници тези майсторите на карикатурата са все по-малко – отбеляза Николов. Той подчерта още доброто сътрудничество на Дома на хумора и сатирата със секция Карикатура при СБХ.

В Карикатурен салон 2024 е първото гостуване на наградените и други избрани творби от конкурса „Вода, река, хора“, организиран от Община Русе, ОП Русе арт и СБХ – секция Карикатура по повод 20 години от подписването на Конвенцията за сътрудничество при опазването и устойчивото използване на река Дунав и 20 години отбелязване на Ден на река Дунав.

В рамките на салона Музеят на хумора и сатирата представя и селекция от 13-тото издание на Международния карикатурен конкурс Маслината, проведен в Кипър през 2024 г. Преди 23 години в община Кирения в Кипър започва да се провежда Фестивал на маслината, целящ да защити маслиновото дърво и продуктите от него, произвеждани от хиляди години. За да привлече вниманието към темата, се ражда карикатурният конкурс Маслината, който има за цел да критикува противоречията и лошите политики по отношение на производството на маслини по начин, разбираем за широката публика.

*Автор: Цветомира Иванова,
Община Габрово.

Зареди още

Новини

Пътна помощ от ВАИКАР – сигурност, спокойствие и професионализъм!

Published

on

Попаднали сте в аварийна ситуация на пътя? С ВАИКАР помощта е само на едно обаждане разстояние!

Нашата денонощна пътна помощ е готова да реагира незабавно, като ви осигури бързо репатриране на леки автомобили и тежкотоварни превозни средства до 10 тона.

С екип от опитни професионалисти и модерно оборудване, ВАИКАР гарантира сигурност и надеждност при всяка ситуация на пътя.

Освен това фирмата предлага и удобни допълнителни услуги – изкупуване на бракувани и стари автомобили, както и коли под наем.

Не оставяйте непредвидените ситуации да развалят плановете ви. Обадете се на +359 999 009 008 и оставете ВАИКАР да се погрижи за всичко – бързо, професионално и на достъпни цени!

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица