Свържи се с нас

Култура

Габровски художници гостуват с изложба във Варшава

Published

on

снимка: ХГ "Христо Цокев"

снимка: ХГ „Христо Цокев“

Художествена галерия „Христо Цокев“ представя 30 съвременни габровски художници с изложба „Изкуство от центъра“ във Варшава, Полша. Изложбата се открива на 3 февруари в Българския културен институт.

Гостуването стана възможно благодарение на това, че през миналата година ХГ „Христо Цокев“ спечели проект по програма „Мобилност“ на Национален фонд „Култура“.

Идеята за изложбата се роди през 2013 г. и е свързана с 50-годишнината на Художествена галерия „Христо Цокев“ и с 155 годишнина на град Габрово.

„Историята на града е тясно свързана с пътищата, минаващи през балкана и именно за това решихме да представим съвременната градска култура и дух чрез пътуваща изложба. Поканихме за участие 30 габровски художника от различни възрастови групи, всеки със собствен характер и маниер на творец, използващ собствен стил в живописта. На всеки автор галерията предостави по две платна с еднакъв размер 50/60. Размерът не бе избран случайно – 50 са годините на галерията, а 60 са платната в изложбата“, споделят организаторите.

„В избора на името, също потърсихме символика – в Габрово е географският център на България. За нас приемствеността между поколенията и стиловете бе водеща при определяне на участниците в изложбата. Сред тях са имена на доказани творци, носители на редица национални и международни награди, преподаватели – в школи, средни и висши учебни заведения, както и млади – смели и амбициозни автори, показващи една нова гледна точка в живописта“, добавят още от Галерията.

Изложбата е начин да бъдат представени авторите пред нова публика, да ги стимулират, чрез аплодисментите, които заслужават. „Убедени, че ще получат. За нас това е жест, който им дължим.“

До момента изложбата е гостувала в Румъния – градовете Търгу Жиу, Крайова и Къртя де Аржеш, а в България това са галериите в Добрич, Ловеч, Плевен, Кюстендил, Севлиево и Габрово.

Опитът показва, че след подобни изяви се постига един изключително ползотворен културен обмен, на който се разчита и сега.

Културният обмен, представянето на съвременни габровски автори, популяризирането на традициите на Габрово в живописта е от изключително значение за екипа на ХГ „Христо Цокев“.

„За нас е важен фактът, че имаме възможност да представим чрез живописта характера на града, културата и духа на габровеца, съхранили се през дългата и не лека история.“

Галерия „Христо Цокев“ има традиции в контакта с полски творци. От 1975г. Галерията е съорганизатор на международен пленер по живопис „Боженци“, в които още от създаването, участие са вземали редица полски автори.

От друга страна част от художниците в пътуващата изложба са имали изяви в изложби и конкурси в Полша. Галина Христова Христова е носител на първа награда на международна изложба в Нови Сач, Янко Тарандов е участник в Международна изложба „Среща с характер и изкуство“. Картини на габровски художници са в частни колекции в Полша.

Гостуването във Варшава с изложба “Изкуство от центъра” e продължение на желанието за формиране на артистична връзка между творци от Полша и България, като се осъществи творческо сътрудничество между тях, което да се развива и в бъдеще.

Целта на гостуването във БКИ в полската столица е да представим собствения си народ, култура, традиции. „Да подновим контакта на габровската публика с полското изкуство от една страна, а от друга да представим съвременните габровски творци пред полска“, информират от габровската галерия.

„Даваме си сметка, че взаимното преоткриване между две славянски култури, а и между нас като народи, е много важно, защото развитието на България и интегрирането ни в Европа е свързано именно с преоткриването на културните ценности. Радваме се, че бихме могли да сме част от този процес.“

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Златен глас: 11-годишната Гала Савчева блести на международен конкурс!

Published

on

Талантът няма възраст – това доказа 11-годишната габровска певица Гала Савчева, която спечели първо място и златен медал в категория „Фолклор“, III възрастова група, на XII Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“ 2025.

Малката изпълнителка развълнува публиката и журито с проникновено изпълнение на песента „Нигде се боляст не чува“ от репертоара на Борис Машалов. Макар да беше най-младата в своята група, Гала се представи с увереност и вокална зрялост, достойни за сцената.

Тя е част от „Сдружение Анна – фолкарт“ в град Дряново и работи под ръководството на вокалния педагог д-р Ана Борисова. Конкурсът, проведен между 16 и 18 май във Велико Търново, събра над 850 участници от България, Европа и дори Азия – представители от Украйна, Молдова, Румъния, Германия, Австрия, Турция, Япония и Китай. Това беше най-мащабното издание досега, а интересът към събитието продължава да расте.

Престижното жури в категория „Вокални изпълнители“ бе оглавено от добре познатия маестро Иван Лечев, с членове Клавдия Василаче, Жени Александрова-Лечева, Стефка Денева, Светла Караджова и Емил Струнджев.

Конкурсът е част от Културния календар на Министерството на културата и се организира с подкрепата на Община Велико Търново. Домакин е Сдружение „Елита“ с арт директор г-жа Петя Василева. Основната му цел е да стимулира развитието на младите таланти и да насърчава музикално-културния обмен между държавите.

Зареди още

Култура

Габрово ще отпразнува 24 май с шествие, молебен и почит към делото на Кирил и Методий

Published

on

С тържествен молебен, литийно шествие и празничен парад на образователните и културни институции, Габрово ще отбележи 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура и славянската книжовност.

Празничната програма започва в 09:30 ч. с тържествен молебен в храм „Успение на Пресвета Богородица“. Веднага след него, от 09:45 ч., ще тръгне литийно шествие до паметника на Васил Априлов, където ще бъдат поднесени цветя в знак на признателност. В 10:00 ч. по централните улици на града ще премине тържественото шествие на детските градини, училищата, Технически университет – Габрово, културни и просветни институции, както и граждани, които ще се включат в празника.

С цел обезпечаване на сигурността по време на честванията се въвежда временна организация на движението в централната градска част. За периода от 09:00 до 13:00 ч. движението на моторни превозни средства ще бъде преустановено по следните улици: ул. „Брянска“ – от кръговото кръстовище при Консултативна поликлиника до мост „Игото“ ул. „Скобелевска“ бул. „Априлов“ – от пресечката с ул. „Възраждане“ до Централна поща ул. „Юрий Венелин“ ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ ул. „Райчо Каролев“ ул. „Лазар Донков“ ул. „Иван Гюзелев“ бул. „Априлов“ – в посока от Шиваров мост до кръговото при бензиностанция OMV.

Промени ще има и в движението на градския транспорт. Автобусите на Общински пътнически транспорт, които се движат по направление север–юг, ще обръщат при Автогара Габрово, а тези по направление юг–север – при Шиваров мост.

Община Габрово призовава всички участници в движението да проявят разбиране, да спазват въведените ограничения и да следват указанията на контролните органи, за да бъде празникът безопасен и спокоен за всички.

Зареди още

Култура

При висок интерес премина „Нощ на музеите“ в Дряново

Published

on

При висок интерес премина тазгодишното издание на „Нощ на музеите“ в Дряново на 16 май, организирано за втори пореден път от Исторически музей – Дряново (ИМ-Дряново). Атрактивната програма включваше изложби, театрална адаптация, рецитал, демонстрация и представяне на книга, като събра жители и гости на града в истински празник на културата.

Събитията стартираха в Икономовата къща, където Националният литературен музей (НЛМ) гостува с изложбата „Изкуството да имаш врагове и приятели“, посветена на 120-годишнината от рождението на писателя Орлин Василев. Румяна Пенчева, завеждащ отдел „Фондове и литературно наследство“ в НЛМ, представи живота и творчеството му. Дряновката Райна Чуховска сподели лични спомени от познанството си с автора и с емоционален жест дари ценни книги от Василев на музея, които ще обогатят фонда му.

Театрална адаптация по „Криворазбраната цивилизация“ оживя на сцената благодарение на учениците от 4А клас на СУ „Максим Райкович“. Под ръководството на Светла Станева – автор на сценария и режисурата, с много хумор и талант, децата вдъхнаха живот на класическата пиеса, обогатена с много дряновски колорит. Малките актьори подариха на публиката пиеса, изпълнена с енергия, искреност и въображение.

В Лафчиевата къща посетителите имаха възможност да разгледат уникалната изложба „Сътворено от Земята“, представяща 270 минерални образеца от близо 80 находища. Колекцията, дарена от дряновеца Венцислав Панев, бе допълнена с демонстрации на явлението флуоресценция. Публиката бе трогната и от рецитала на групата за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1894“, с. Гостилица, изпълнен в неповторимата атмосфера на Лафчиевата къща, който се превърна в истинско пътешествие из българския фолклор и душевност.

Финалът на културната вечер бе в зала „Колю Фичето“ на ИМ – Дряново, където проф. дин Вера Бонева представи своята книга „Въобщественик: Книга за Чудомир“. Диалогът ѝ с публиката бе и среща с една по-малко известна страна на Чудомир – тази на художник. Чрез изложбата с рисувани акварели „Нашенци“ от Димитър Чорбаджийски – Чудомир, публиката се пренесе в света на неговото художествено творчество.

След думите и цветовете прозвуча музика – нежна и искрена, в изпълнение на дует Анна Верховска и Красимир Димитров.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица