Новини
На 31 януари изтича валидността на годишните винетки за 2015 г.
На 31 януари 2016 г. – неделя, изтича валидността на годишните винетки за 2015 г. Шофьорите, които не са закупили стикер за тази година, могат да го направят от дистрибуторската мрежа – бензиностанции, пощи, големи търговски вериги, областните пътни управления, гранично контролно-пропускателните пунктове и др.
Цената на годишната винетка за леки автомобили е 97 лв., месечната – 30 лв., а седмичната – 15 лв.
Цените на винетните такси през 2016 г. в лева са:
|
Категория 1 |
Категория 2 |
Категория 3 |
|||
|
Евро 0, І, ІІ |
Евро ІІІ, ІV, V, ЕЕV и по-висока |
Евро 0, І, ІІ |
Евро ІІІ, ІV, V, ЕЕV и по-висока | ||
|
Цени на винетна такса в левове |
|
||||
| Дневна |
21 |
21 |
21 |
21 |
0 |
| Седмична |
87 |
67 |
53 |
40 |
15 |
| Месечна |
174 |
134 |
105 |
80 |
30 |
| Годишна |
1 743 |
1 340 |
1 050 |
808 |
97 |
В категория 3 са леките автомобили и МПС до 3,5 т, а в категория 1 и 2 – тежкотоварните камиони и автобусите.
До 22 януари т. г. начислените приходи са 45 142 180 лв. от продажбата на 485 246 бр. винетни стикери от всички видове и категории превозни средства, включително 343 676 бр. годишни винетки за леки автомобили. Запазва се тенденцията в продажбата на различните видове стикери през януари, каквато се наблюдава през последните години.
През 2015 г. са продадени над 6,5 млн. бр. винетки от всички видове и категории. Начислените приходи са над 232 млн. лв.
Агенция „Пътна инфраструктура“ е предоставила на дирекциите „Социално подпомогане“ 154 625 бр. безплатни годишни винетки за 2016 г. на стойност 14 998 625 лв. Според нормативната уредба хората с увреждания получават безплатно годишен винетен стикер за автомобили. В Наредба №Н-19 от 2008 г. е посочено, че това право имат гражданите с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност или вид и степен на увреждане, както и семействата, отглеждащи деца с трайни увреждания до 18-годишна възраст и до завършване на средното им образование.
През 2015 г. на дирекциите „Социално подпомагане“ са предоставени безплатно 189 275 бр. годишни винетки за 12 681 425 лв.
От 22 декември 2015 г., съгласно приетите изменения и допълнения в чл. 10а, ал. 4 от Закона за пътища, винетната такса се заплаща от собственика или ползвателя на пътното превозно средство след деклариране на регистрационния му номер.
Агенция „Пътна инфраструктура“ препоръчва на шофьорите да закупуват винетки само от официално определените за това места. Това са големите бензиностанции и търговски вериги, офисите на „Български пощи“, областните пътни управления и ГКПП. Винетки се продават в над 3300 разпространителски пункта. Пълният списък на дистрибуторската мрежа е публикуван на интернет страницата на АПИ.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Хартиените бюлетини за изборите са в Габрово

При строги мерки за сигурност вчера, 8 април, бяха доставени 88 хиляди бюлетини за предстоящите парламентарни избори на 19 април.
Бюлетините бяха ескортирани от полиция и жандармерия до Областна администрация Габрово, където бяха посрещнати от областния управител Асен Даскалов, заместниците му и представители на РИК- Габрово.

Още през вчерашния ден те бяха надлежно предадени на представителите на общинските администрации. На територията на област Габрово са разкрити 223 секции и 3 подвижни секции. В 67 секции гласуването ще се извършва само с бюлетини.

Крими
Румънски „амбулантен търговец“ на кухненски съдове удари греда в Габрово

Установен и задържан е 38-годишен румънски гражданин, съпричастен с извършена кражба от жилище в Габрово.
По първоначални данни, в обедните часове на 31 март, възрастна жена от областния град била въведена в заблуждение от непознат, който ѝ предложил кухненски съдове.
Той успял да влезе в дома ѝ под предлог за демонстрация на стоката и поискал символично възнаграждение.
Впоследствие извършителят напуснал, а малко по-късно жената установила липсата на златни накити, с тегло над 20 грама.
В резултат от проведени оперативно-издирвателни действия бил установен и задържан 38-годишен румънски гражданин, съпричастен към посегателството.
Част от златните накити били възстановени на жертвата. По случая е образувано досъдебно производство.
Областната дирекция на МВР – Габрово отправя апел към гражданите да бъдат особено бдителни и да не се доверяват на непознати лица, предлагащи стоки или услуги в домовете им.
Подобни „търговски“ посещения често са прикритие за извършване на измами и кражби на вещи. Как да се предпазите? Елементарно! Не допускайте непознати в дома си, независимо от повода! Не давайте пари или ценности на непознати лица! Внимавайте с „изгодни оферти“ и демонстрации по домовете! Не се предоверявайте! Информирайте възрастните си близки и родни за подобни схеми, тъй като те често са обект на този тип престъпления.
При съмнение или извършено престъпление – сигнализирайте незабавно на телефон 112!

Крими
Засилени мерки за сигурност по Великден в региона

Полиция и пожарна с мерки за гарантиране сигурността на гражданите, обществения ред, пожарната безопасност и безопасността на движението по време на Великденските празници.
Във връзка с тях двете дирекции предприеха комплекс от мерки за гарантиране сигурността на гражданите, обществения ред, пожарната безопасност и безопасността на движението.
В периода от 9 до 13 април ще се проведат специализирани полицейски операции, насочени към контрол на пътното движение. Акцент ще бъде поставен върху недопускане на управление на моторни превозни средства след употреба на алкохол и/или наркотични вещества, проверка на правоспособността на водачите, както и спазването на скоростните режими.
В дните с очакван интензивен трафик полицейски екипи ще подпомагат движението и ще осъществяват засилен контрол по основните пътни артерии. Създадена е организация за опазване на обществения ред в районите на автогарите, железопътните гари и местата с масово струпване на хора.
Засилено полицейско присъствие ще има и в районите на храмовете по време на празничните богослужения. Предприети са и мерки за противодействие на престъпленията против собствеността.
В районите на търговските обекти ще се осъществява контрол от униформени и цивилни служители с цел предотвратяване на кражби и други престъпления. Засилен ще бъде контролът върху паркирани моторни превозни средства, както и наблюдението на лица със съмнително поведение.
Проведени са срещи с представители на частни охранителни фирми и търговски обекти за повишаване на бдителността. Ще бъде осигурено полицейско присъствие в района на РЕМО „Етър“, МАИР „Боженци“, Соколския манастир и Дряновския манастир, както и на територията на гр. Севлиево.
Полицейските служители ще подпомагат движението чрез регулиране и насочване на трафика и паркирането.
На 10 април, петък, от 08.00 ч. до 18.00 ч. в Севлиево се въвежда следната организация на движение:
– в участъка на ул. „Росица” от ул. „Стефан Пешев” до ул. „Опълченска” се въвежда забрана за преминаване на МПС;
– в участъка на ул. „П Р. Славейков” от ул. „Стара планина” до ул. „Росица” се въвежда забрана за преминаване на МПС;
– в участъка на ул. „Д-р Иван Филипов” до входа на общинския паркинг се въвежда забрана за преминаване на МПС.
От ОДМВР – Габрово призовават всички граждани да спазват стриктно указанията на контролните органи и да проявяват отговорност като участници в движението. Служители на РДПБЗН – Габрово са извършили 24 проверки за спазване на правилата за пожарна безопасност в църковни обекти и 13 проверки в места за настаняване.
Огнеборците напомнят: бъдете внимателни при боравене със свещи както в храмовете, така и в домовете. Не оставяйте запалени свещи без надзор, тъй като съществува реален риск от възникване на пожар. При инцидент незабавно подавайте сигнал на телефон 112.
Криминалистите напомнят: при напускане на жилището за по-дълъг период не съобщавайте това на широк кръг от хора, не съхранявайте големи суми пари и ценности у дома и бъдете особено внимателни на оживени места като пазари, базари и търговски обекти. Не се доверявайте на телефонни обаждания с искане на пари – това често са опити за измама.
Ръководството и служителите на Областна дирекция на МВР-Габрово и Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“- Габрово ви пожелават светли празници! Бъдете здрави!

-
Новинипреди 7 дниПроф. Цонков: Служебното правителство ни въвлече в руско – украинската война!
-
Любопитнопреди 7 дни„Плаша цените, а не гаргите“
-
Културапреди 6 дниЛазаровден е!
-
Културапреди 5 дниПразнуваме Цветница! Честит празник на всички
-
Новинипреди 4 дниДжудистите ни с 9 медала от турнир в Перник
-
Културапреди 7 дниИсторически музей – Дряново е носител на националната награда „Наследство“
-
Новинипреди 4 дниМихаил Митов: Само за година стартирахме отново работата по приоритетите на областта
-
Новинипреди 4 дниАндрей Николов: Габрово има нужда от решения, не от обещания!








