Новини
Живакът в термометрите падна до – 9,3 °С тази сутрин
Времето в Габрово е ясно и много студено. Духа слаб югоизточен вятър със скорост 1,3 м./сек. Височината на снежната покривка в централната градска част достига 35 см. Температурата на въздуха е минус 9,3 градуса, а влажността – 88%.
Проходът Шипка е проходим при зимни условия. Видимостта е добра. Температурата на въздуха там е минус 8 °С. Височината на снежната покривка е около 80 см. Пътното платно е обработено, почистено и опесъчено. Остава в сила забраната за движение на МПС с обща маса над 12 тона.
Пътят за м. Узана е в добро състояние – почистен и опесъчен. Пътищата за Севлиево, Трявна, Дряново са почистени, на места заледени и са проходими при зимни условия.
Към този час няма потребители лишени от ток. Основните дейности относно транспорт, водоснабдяване, снабдяване на населението с хранителни и други основни стоки сe изпълняват в рамките на нормалната дейност при зимни условия.
От Топлофикация – Габрово” АД уверяват, че топлоподаването е нормално. ОП Благоустрояване ще продължи и през днешния ден да обработва градските улици. Фирма Димас днес ще извършва уширения на пътните участъци в отделни села на територията на общината.
Учениците, подлежащи на задължително обучение и живеещи в населени места, в които няма училища през учебната 2015/2016 година са транспортирани до ОУ „Хр. Ботев“, СОУ „Р. Каролев” и СОУ „Отец Паисий”, ОУ „Цанко Дюстабанов” и водят нормален учебен процес.
Прогнозата за времето днес е, че ще е предимно слънчево. В дунавската равнина и на места в котловинните полета на Западна България ще е мъгливо. Около обяд с появата на слаб до умерен запад-северозападен вятър видимостта ще се подобри. След обяд от североизток ще започне увеличение на облачността. Максималните температури в Северна България ще са минус 6 до минус един градуса, а в Южна – предимно между 0 и 5. Атмосферното налягане е близко до средното за месеца и през ще се повиши.
Информация за възникнали кризисни събития на територията на община Габрово може да съобщавате на тел. 066 80 33 28; 0884 000 141; 066 818 375;
Жълт код за ниски температури е обявен в 7 области на страната. Това сочи справка на сайта на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към Българска академия на науките (БАН).
Кодът е в сила за областите Ловеч, Габрово, Разград, Добрич, София Област, София и Перник. За Ловеч и Габрово: Студено време. Минимални температури от минус 15° до минус 10° и отрицателни максимални температури.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Благотворителен базар и концерт в подкрепа на малкия Ники
Екипът на ДГ „Слънце“ кани на благотворителен базар от 16.00 часа и концерт от 17.30 часа днес, 24 април, в Дома на културата „Емануил Манолов“. Те са в подкрепа на малкия Ники, който е в четвърта група на същото детско заведение.
Шестгодишният малчуган от Габрово води тежка битка с остра лимфобластна Т- клетъчна левкемия. Той преминава през изключително трудно лечение, изпълнено с процедури и изпитания, които никое дете не бива да преживява… но се бори смело.
До него е неговата майка Надежда, която му е опора и сила. Предстоят им още месеци лечение и много разходи, които са непосилни за тях. Ники е дете с големи сини очи и още по-големи мечти, което тази есен трябваше да бъде ученик.
Нека му помогнем да оздравее и отново да се усмихва.
Дарение:
IBAN: BG60 UBBS 8002 1037 9550 50
BIC: UBBSBGSF
Титуляр: Надежда Цветкова
Основание: Дарение за Ники
Всяка помощ е надежда.
Любопитно
Ученици от Габрово премериха знания в „Пролетен празник по география“

Ученици от няколко габровски училища се включиха в „Пролетен празник по география“, който се проведе в Младежкия център в града по инициатива на Асоциацията на професионалните географи и регионалисти (АПГР). Събитието събра общо девет заявени отбора, като в крайна сметка в надпреварата участваха осем.

Състезанието се проведе в две възрастови групи – ученици от 5 до 7 клас и от 8 до 12 клас. Въпросите, подготвени от АПГР в лицето на проф. д-р Марин Русев – председател на Управителния съвет на асоциацията, бяха със средна степен на трудност и обхващаха широк спектър от теми.

Участниците демонстрираха солидни знания не само по география и икономика, но и по история и цивилизации, етнография и краезнание. Представянето на отборите беше оценявано от жури с участието на представители на местната и държавната власт, както и експерти в областта на образованието и географията.

В състава му влязоха Севдалина Ненкова – директор на дирекция „Образование и социални дейности“ към Община Габрово, Ценка Николова – заместник областен управител, Деян Дойнов – старши експерт в РУО – Габрово, Денислав Тодоров – член на УС на АПГР, и географът Христо Кичиков.

В първа възрастова група (5–7 клас) третото място зае ОУ „Неофит Рилски“, второто – ОУ „Иван Вазов“, а победител стана СУ „Райчо Каролев“. При по-големите ученици (8–12 клас) на трето място се класира ПГТ „Пенчо Семов“, второто място зае ПТГ „Д-р Никола Василиади“, а първенец стана ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“.
Събитието се проведе под патронажа на кмета на Габрово Таня Христова, а сред официалните гости беше началникът на Регионалното управление на образованието Георги Маринов. Всички участници получиха грамоти, предметни награди и ваучери, осигурени от Община Габрово, Областна администрация, както и от ОУ „Неофит Рилски“, представено от директора Мая Колева и Анатолий Антов – главен учител по география и икономика и регионален координатор на АПГР.
Организаторите отправиха благодарности към спонсорите „ПАРОС“ ООД и „БЕТА БУС – 11“ ЕООД, както и към дарителите – учителите Иванка Денчева и Евгения Василева от ОУ „Неофит Рилски“, за подкрепата при реализирането на инициативата.

Новини
МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ се включи в кариерен форум за медицински специалисти

МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово взе участие в Кариерния форум „Професионално развитие в медицината“ 2026 г., проведен в Медицински университет – Плевен. Събитието беше официално открито в зала „Амброаз Пере“ от ректора на висшето училище проф. д-р Добромир Димитров.
Форумът събра представители на лечебни заведения от болничната и доболничната помощ, както и лаборатории от цялата страна, предоставяйки възможност за директен контакт между работодатели и бъдещи медицински специалисти.

Габровската областна болница беше представена от изпълнителния директор д-р Минко Михов, главната медицинска сестра Радка Колева, д-р Стилиян Ибовски – специализант в Отделението по урология, и Николета Георгиева – медицинска сестра в операционния блок.
Щандът на лечебното заведение предизвика значителен интерес сред студентите от специалностите „Медицина“, „Медицинска сестра“, „Фармация“ и „Социални дейности в здравеопазването“.
Посетителите получиха информация за възможностите за професионална реализация, като акцент беше поставен върху развитието на млади лекари и медицински сестри – области, в които недостигът на кадри продължава да бъде сериозно предизвикателство.
Екипът на болницата представи дейността си чрез видеофилм, информационни брошури и рекламни материали, които популяризираха както лечебното заведение, така и град Габрово като привлекателно място за професионално развитие.
Сред положителните резултати от участието е заявеното желание на дипломираща се студентка да започне специализация в избрана от нея медицинска област именно в МБАЛ – Габрово.
От лечебното заведение напомнят, че болницата разполага с акредитация, като предстои нейното подновяване, което ще гарантира възможности за специализация по основни медицински направления.
Освен това МБАЛ – Габрово предлага условия за практическо обучение на студенти чрез летни практики и преддипломни стажове по специалностите „Медицинска сестра“, „Акушерка“, „Медицински лаборант“, „Рентгенов лаборант“ и „Рехабилитатор“.

-
Новинипреди 4 дни„Прогресивна България“ печели категорично и в Габрово
-
Икономикапреди 4 дни„Интер Пауър“ изгражда фотоволтаични централи на 7 социални сгради
-
Новинипреди 4 дниНиколай Косев с първи думи след изборната победа на Прогресивна България
-
Икономикапреди 3 дниПредприемаческата програма на РИЦ „Амбициозно Габрово“ премина към менторската фаза
-
Новинипреди 4 дниГЕРБ – Габрово: Приемаме изборния резултат с уважение към волята на избирателите
-
Културапреди 3 дниДида Бочева открива самостоятелна изложба живопис в Дряново
-
Любопитнопреди 2 дниПролетен празник на географията в Габрово
-
Любопитнопреди един ден2 изложби, пърформанс и парти с оптимистична електронна музика за шах на 16 май







