Свържи се с нас

Култура

С „Габровски фокус“ ДХС започва новата година

Published

on

снимка: ДХС

снимка: ДХС

По традиция в началото на всяка година Домът на хумора и сатирата представя пред габровци и гости на града подбрана колекция от богатия си художествен фонд „Хумор на народите“.

В първата изложба от тазгодишния културен календар на фокус са габровските творци – графици и скулптори.

Екипът на ДХС цени високо техния талант и приноса им за културния живот в града на хумора.

Настоящата изложба от техни творби е израз на уважение и благодарност за оказваната през годините подкрепа на Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата и за щедрите дарителски жестове, благодарение на които изкуството на габровските майстори на четката и длетото трайно присъства в музейния фонд.

При всяка възможност творбите на габровските художници се включват в общи и тематични пътуващи изложби, с които Веселата къща гостува в различни градове из страната и чужбина.

снимка: ДХС

снимка: ДХС

В изложбата „Габровски фокус“ са представени 58 графики и рисунки на 21 художници и 14 скулптури на 11 автори.

Творбите са постъпвали във фонда след участия в конкурсните раздели на Международното биенале или са дарявани след представяне на самостоятелни изложби в Дома.

В колекцията са включени графики и скулптури на автори от няколко поколения, създавани в различни периоди от творческия им път.

Редом с изящните творби на доайените в графичния жанр като Божидар Ковачев, Тихомир Русинов и Пейчо Тодоров, интересни техники и сюжети представя по-младото поколение в лицето на Момчил Михайлов и Мария Коркинова.

Впечатляваща е колекцията от 16 графики на Десислав Пънчев.

В изложбата могат да се видят ранни творби на графиците от средното поколение по техни любими теми: котките на Йорданка Шиякова и Божидар Мечев, приказките на Богдан Фъртунов, любовните колажи на Иван Узунов, фигуралните композиции на Пламен Пенев, екслибрисите на Пенчо Пенчев, птиците на Роберто Йонков.

снимка: ДХС

снимка: ДХС

Колекцията допълват графични творби на автори, доказали се и в други жанрове – Адриан Новаков, Николай Цветанов, Георги Каралиев, Никола Николов, Боряна Димитрова, Николай Русков.

Със своята творба „Вавилонски градини“ е представен Иван Денчев – лауреат на Наградата за графика и рисунка на Министерството на културата от 18-то Международно биенале през 2007 г.

„Габровски фокус“ включва и 14 пластики на най-известните габровски скулптори, утвърдени творци и носители на многобройни награди.

Сред тях са и трима лауреати на Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата, представени с отличените си творби: „Приказка за стълбата“ на Георги Балабанов – лауреат на Голямата награда „Златният Езоп“ през 2011 г.; „Габровски нрави“ на Драгомила Дойкин – носител на наградата „Млад талант“ на Лайънс клуб – Габрово през 2013 г.; „Двуглави птици“ на Николай Цветанов – лауреат на Наградата на „Скални материали“ АД – Русе за скулптура през 2015 г.

снимка: ДХС

снимка: ДХС

В изложбата са показани и две статуетки, връчвани като награди на емблематични габровски форуми – „Гаскар“ на Митьо Солаков (Награда на град Габрово в Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата) и „Котешки Оскар“ на Адриан Новаков (Награда на Международния фестивал на спектаклите за един актьор BGMOT).

С по една творба са представени скулпторите Никола Винев, Димитринка Грънчарова, Кина Хицова, Иван Кънчев, Ива Хаджиева, Николай Ръждашки.

Изложбата „Габровски фокус“ е аранжирана в зала 7 на Дома на хумора и сатирата и ще остане на разположение на почитателите на изящното изкуство до 15 март т.г.

Автор: Дарина Маринчевска
Музей „Дом на хумора и сатирата“ – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Майстор Боян Минчев е кандидатурата на Габрово за „Живи човешки съкровища“

Published

on

Кандидатурата от област Габрово, която продължава в националната селекция по системата „Живи човешки съкровища – България“ е „Сладкият аромат на наследството. Боян Минчев – майсторът шекерджия“, съобщиха от Областна администрация – Габрово.

Номинацията му бе издигната от РЕМО „Етър“ и представя знания и умения, свързани с традиционното производство на сладкарски деликатеси – шекерджийство.

Оценката на областния кръг бе проведена от петчленна комисия, съставена от представители на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, експерти от музеите в Габрово, Дряново и Трявна и РЕКИЦ „Читалища“.

Боян Минчев е наследник на българските шекерджии, които през втората половина на ХIХ, началото на ХХ век започват да практикуват занаята в Габрово, след като изучават тайните и тънкостите му в Румънско.

По това време захарта е била скъпа, затова сладкарските изделия са се приемали като празнични лакомства и са се внасяли в минимални количества от Цариград и Букурещ. Купували са се за празници по панаири и тържища, в кафенета и сладкарници.

През втората половина на века в Габрово има 5 майстори и шекерджийството се смята за най-модерния и млад занаят. Майстор Боян Минчев започва обучението си в занаята в шекерджийската работилница на музей „Етър“, където работят дядо му и неговия вуйчо.

Той е трето поколение шекерджия. Верен на традициите, Боян Минчев продължава да изработва всички изделия ръчно и да радва малки и големи в празник и делник и да предава занаята на най-любознателните.

Зареди още

Култура

Карикатурен салон 2024 официално бе открит в Дома на хумора и сатирата

Published

on

Вечерта на 24 октомври беше специална за Дома на хумора и сатирата и любителите на карикатурното творчество. Представени бяха изложбите от Карикатурен салон 2024, които са четири и са разположени на втория и четвърти музеен етаж. Те ще могат да бъдат разгледани до края на февруари 2025 г.

На най-високия етаж във Веселата къща е позиционирана самостоятелната изложба „Парченца време” на проф. Анри Кулев. Проф. Кулев е художник, режисьор и продуцент на игрални, документални и анимационни филми. Има над 15 самостоятелни изложби – графика, анимационни ескизи и живопис в Анси, Хирошима, София, Оберхаузен, Краков, Берлин, Москва, Братислава, Пловдив, Варна и др.

След изложбата му в Музея за модерно изкуство МоМА 8 Ню Йорк през 1980 г. анимациите „Гарсониера“ и „Неделя“ влизат в колекцията на музея. Носител е на близо 30 национални и международни награди за филмите си. Малко по-късно в зала „Стефан Фъртунов” бяха открити три изложби в една – селекции от 49-тата Национална изложба на карикатурата, 13-тия Международен конкурс за карикатура „Маслината”, Кирения, Кипър и Първия международен конкурс „Вода, река, хора” в Русе.

На откриването присъстват проф. Анри Кулев, Зия Сенсер – член на Общинския съвет на Кирения и председател на Комисията по култура и изкуство, Зафер Туткулу – член на борда на Асоциацията на кипърските турски карикатуристи и член на Организационния комитет на конкурса „Маслината”, Валери Александров – председател на секция „Карикатура” при СБХ, Ивайло Цветков – носител на наградата „Златен Езоп” от последното Габровско биенале.

Появяват се нови градове, които искат да са част от културните събития за карикатурата, гледайки примера на Габрово – каза Чавдар Николов, карикатурист от издателство ПРАС ПРЕС и с познатото си чувство за хумор засегна една важна тема за карикатуристите, работата, на които е свързана с политическата сатира.

Изправени пред сериозното предизвикателство, резултат от все по-малкото вестници тези майсторите на карикатурата са все по-малко – отбеляза Николов. Той подчерта още доброто сътрудничество на Дома на хумора и сатирата със секция Карикатура при СБХ.

В Карикатурен салон 2024 е първото гостуване на наградените и други избрани творби от конкурса „Вода, река, хора“, организиран от Община Русе, ОП Русе арт и СБХ – секция Карикатура по повод 20 години от подписването на Конвенцията за сътрудничество при опазването и устойчивото използване на река Дунав и 20 години отбелязване на Ден на река Дунав.

В рамките на салона Музеят на хумора и сатирата представя и селекция от 13-тото издание на Международния карикатурен конкурс Маслината, проведен в Кипър през 2024 г. Преди 23 години в община Кирения в Кипър започва да се провежда Фестивал на маслината, целящ да защити маслиновото дърво и продуктите от него, произвеждани от хиляди години. За да привлече вниманието към темата, се ражда карикатурният конкурс Маслината, който има за цел да критикува противоречията и лошите политики по отношение на производството на маслини по начин, разбираем за широката публика.

*Автор: Цветомира Иванова,
Община Габрово.

Зареди още

Култура

Прожектират в НМО – Габрово документалния филм „Тане Войвода“

Published

on

На 1 ноември тази година, от 15.00 часа, в Националния музей на образованието в Габрово ще се състои специална прожекция на документалния филм „Тане Войводата“. Събитието ще включва и среща с авторите на филма, като входът е свободен за всички желаещи.

Филмът „Тане Войводата“ разказва за живота и революционната дейност на Тане Николов – един от малко известните, но значими герои на българската история. През близо 25-годишния си път на борба, Тане Николов участва в ключови събития като Илинденско-Преображенското въстание, Балканските войни и Първата световна война.

Той е водач на Вътрешната тракийска революционна организация, която се бори срещу отстъпването на Беломорска Тракия на Гърция, и играе важна роля в знаменитата битка на връх Ножот през 1907 г., когато 200 четници се изправят срещу трихилядна турска армия. Това сражение се смята за едно от най-епичните в македоно-одринското освободително движение.

Снимките на филма обхващат 35 локации в три различни държави и включват близо 300 реставрирани фотографии от Държавна агенция „Архиви“ и български музеи, както и уникални архивни кадри от Българската национална филмотека.

Музикалното оформление съчетава автентична народна музика, изпълнена от Оркестър „Зорница“, и специално композирана за филма музика, изпълнена от Представителна камерна група към Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив.

Гласът на диктора е на актьора Светозар Кокаланов. Това събитие обещава да бъде важен културен момент, представяйки на публиката неизвестни страници от българската история и отдавайки дължимото на делото на Тане Николов – герой, чийто принос заслужава да бъде запомнен.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица