Свържи се с нас

Култура

АЕК „Етър“ представи резултатите от фестивал по Програма Култура

Published

on

снимка: АЕК "Етър"

снимка: АЕК „Етър“

На 5 януари се проведе публично представяне на резултатите от изпълнението на програма „Култура” в Ритуалната зала на Община Габрово. За 2015 г. това бяха 11 проекта, сред които един, организиран от Архитектурно-етнографски комплекс „Етър“ – „Балкански фолклорен фестивал „Сватбата – единство и многообразие”.

„Горди сме, че други 4 проекта се реализираха с участието на АЕК „Етър““, споделиха от Музея на открито.

Фестивалът, посветен на сватбения обичай, стартира през 2008 г. като национален с основна цел да представи етническото и етнографско многообразие в България, чрез възстановки на моменти от сватбената обредност.

снимка: АЕК "Етър"

снимка: АЕК „Етър“

През 2015 г. прераства в Балкански, благодарение на финансовата подкрепа на програма „Култура” на Община Габрово. Събитието се проведе на 29-30 август, основно на територията на АЕК „Етър” с изнасяне на фестивала в центъра на Габрово, с шествие и концерт на участниците.

Във фестивала взеха участие 4 състава от България, представящи етнографските групи на шопи, тракийци, хърцои и турлаци и 4 състава от Балканските страни – Сърбия, Македония, Румъния и Турция.

По време на двата фестивални дни бе разработена програма с допълнителни атракции за посетителите. Той бе посетен от 3457 души (в това число и участници) – близо 1000 души повече от 2014 година (2562 души).

снимка: АЕК "Етър"

снимка: АЕК „Етър“

Това издание на фестивала достигна до нови балкански измерения и постигна широко представяне в национален и международен културен аспект, а град Габрово продължи своето утвърждаване като център на културният и фестивален туризъм, като град на толерантност, с грижа към съхраняването и поддържането на културното многообразие.

Още снимки можете да видите оттук.

Видео – тук.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Владо Николов ще дойде в Габрово, за да представи книгата си „Високо“

Published

on

Има хора, които вървят през живота и оставят следи. Пред тях стъпки няма, сами прокарват пътища, по които други да минат. Наричаме ги лидери, но те обикновено не мислят за това – имат пътища да прокарват. Материалното за тях е средство, не цел. Към нея се движат така, че да останат в историята, но не знаят ще се случи ли. Така че и за това не мислят.

Тръгваме по оставените от тях следи. „Следите на…“ е поредица от реални и виртуални срещи в Габрово с личности, които прокарват пътища в живота и са написали книга за това. Освен на живо публиката ще може да се срещне с тях и в подкаст със същото име.

Епизодите от „Следите на…“ ще са толкова, колкото са и срещите. Първата е особено вдъхновяваща – с волейболиста Владимир Николов. Малко е да бъде определен като звезда. Той е вдъхновител.

Неслучайно книгата му се казва „Високо“, защото такава е житейската му цел. Той не само я постига, но достига върха и остава на него със своя пример. Както сам разказва в книгата, родил се е мотивиран.

Срещата с Владимир Николов в Габрово е на 9 април от 17.30 часа в зала „Възраждане“. „Следите на…“ е кауза, която мотивира хората от всяка възраст да бъдат водачи. Защото всеки има нещо уникално, което другите да открият и последват.

„Следите на…“ се реализира от организации и лица, които работят за утвърждаване на културата в Габрово – сайтът Тетрадката.com, онлайн-платформата Култура ON AIR, Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“, Община Габрово. „Следите на…“ се посвещава на 165 години от обявяването на Габрово за град.

Зареди още

Култура

Пласидо Доминго-син в своя шоу-спектакъла „Volver – Anima Tango”

Published

on

Един зрелищен танго-спектакъл, предстои в цялата страна. Пласидо Доминго-син в своето шоу „Volver – Anima Tango”. Едно чувствено съчетание от музика, театър и танц ще завладеят публиката в от 26 март всеки вечер на нова сцена от Пловдив, София, Велико Търново, Габрово, Бургас, Варна и Русе.

Многопластово шоу, което ще потопи зрителя в магията на огненото аржентинското танго и традиции, доставяйки силни емоции и наслада, чрез разказ, танц, музика и песни. Специално за българската публика текстовете са преведени и адаптирани с глас на българската актриса Цветелина Баланова. Volver – Anima Tango” се разпростира далеч отвъд границите на обикновен концерт, застъпвайки силно темата за завръщането.

В емоционална атмосфера, съставена от сенки, цветове и спомени, лиричният глас на Доминго повежда публиката към тайното пътешествие. В него властват изразителната музика, огнените танци и дълбочината на думите. Те се преплитат в невероятна история, а емоцията от тези бурни преживявания дава нов импулс на главния герой. Тангото става екзистенциално значимо и негово постоянно състояние на ума. Той започва да гледа на всичко около себе си през тази нова призма: всичко се трансформира, всичко се превръща в „Танго“ .

Това уникално музикално и човешко пътуване, което преминава от Карлос Гардел до Астор Пиацола, дава нов облик на важни произведения, познати на широката публика. Световната премиера на „Volver – Anima Tango“ е в Рим през 2017 г. Шоуто печели сърцата на зрителите и бързо получава признание и световен отзвук.

Спектакълът идва вече и в България, не пропускайте момента да се докоснете до него и неотразимия Пласидо заедно с Аннализа Бианкофиоре на една сцена. 

Ето и пълната програма по дати:
26.03.2025 г. – Пловдив, Комплекс С.И.Л.А.
27.03.2025 г. – София, Национален дворец на културата
28.03.2025 г. – Велико Търново, Дворец на културата и спорта „Васил Левски”
29.03.2025 г. – Габрово, Спортна зала „Орловец”
30.03.2025 г. – Бургас, Държавна опера
31.03.2025 г. – Варна, Дворец на културата и спорта
01.04.2025 г. – Русе, Зала „Арена”

Билети можете да намерите на касите на залите и в мрежата на Eventim (оттук).

Зареди още

Култура

„… Решихме да извършим един акт на човещина и благотворителност…“

Published

on

На днешния 13 март в Габрово през 1897 г. в семейство на еснафи е родена Марийка Табакова (13 март 1897 – 13 юли 1945). Омъжена е за Марин Петров Табаков (15 дек. 1886 – 6 юли 1952) – занаятчия и търговец обущар.

Двамата са едни от значимите благодетели на Габрово. В летописната книга на Априловска гимназия през март 1937 г. е записано желанието им да дарят на училището сумата от около 200 хил. лв. за построяване на летовище. Любопитен факт е, че няколко дни по-късно Стоянка д-р Петър Цончева (1879-1963) – активна общественичка, заявява своето решение да дари на училището 250 хил. лв. също за построяване на летовище, но от гимназията предлагат да пренасочат дарението й за изграждане на физкултурен салон.

Снимка на Марин Табаков

Семейство Табакови закупуват земя от Соколския манастир в землището на с. Водици, Етърска община и построяват двуетажна сграда със столова, сервизни помещения, спални и стаи за персонала. На 17 юли 1937 г. е тържествено открит почивен дом „Марийка и Марин Табакови” за летуване на ученички и ученици от Априловска гимназия.

По волята на дарителите чрез завещанието си те учредяват фондация „Летен почивен дом „Марийка и Марин Табакови”.

Снимка на Марийка Табакова

„Днес, на 18 февруарий 1939 г. …. ние Маринъ П. Табаковъ, обущаръ, и Марийка М. Табакова, по баща Иванова Баева, двамата жители на гр. Габрово, решихме да извършим един акт на човещина и благотворителност, който да бъде полезен за обществото и за народа ни.

Водени от тия ни мисли и разбирания ние решихме и се съгласихме върху следното:
1. Учредяваме за вечни времена фондация под названието „Летенъ почивенъ домъ Марийка и Марин Табакови” за възпитаниците на Габровската Априловска гимназия.
2. Целта на фондацията е: да поддържа, управлява и използува на вечни времена построения и обзаведен отъ насъ летенъ почивенъ домъ край Габровския Соколски монастиръ…”.

Изрично се подчертава, че почивният дом е предназначен за възпитаниците на Априловска гимназия, като с предимство се ползват бедните ученици.

Летописна книга на Априловската гимназия,  (1911 – септ. 1959 г.)

Управлението на фондацията се възлага на ефория, в което влизат двамата учредители, кмета на Габрово или неговия заместник, Великотърновският митрополит и неговият заместник, директорът на Априловската гимназия и двама учители, един представител на Родителско-учителския комитет при гимназията, габровският околийски лесничей, Христо Захариев – адвокат от Габрово, Иван Немцов – индустриалец, Рашко Негенцов – търговец и д-р Райчо Колев – зъболекар.

След смъртта на горепосочените лица техните места ще се заемат от техните наследници, ако имат такива, или от длъжностните лица габровски околийски съдия, председателят на Габровското занаятчийско сдружение или неговия заместник, Габровският околийски управител или неговия заместник, лице от Габрово, което се е отличило със своята благотворителност.

За увеличаване на активите на ефорията те завещават собствения си дюкян в София на стойност 1 200 000 лв., върху който си запазват правото на ползване до живот. След смъртта им всички приходи от него следва да се използват за нуждите на летовището, като се разпределят по следния начин: 10% за възнаграждение на ръководители и възпитатели на от почивния дом, 40 % се внасят във фонд за поддържане на зданието и 50% за издръжка на бедни летовници.

Копия на снимки на „Летен почивен дом Марийка и Марин Табакови“ в землището  на Соколски манастир в строеж и Марин Табаков с ученици и персонала на колонията, 1937 г.

През 1942 г. към почивния дом се построява вила, за която семейство Табакови дарява 458 108 лв. Издръжката на летовниците се подпомага и от Априловска гимназия, като се правят отчисления от различни фондове към гимназията. Родителско-учителският комитет при нея също заделя средства ежегодно. През цялото това време семейство Табакови влага допълнителни средства за благоустрояването и поддръжката на почивния дом.

„Учредителите правят дарението си на българските деца – ученици, които ще се ползуват отъ него за укрепване на силите и здравето си, за да станат достойни и полезни граждани….”

За този дарителски жест Марийка и Марин Табакови са поздравени от цар Борис III (1894-1943) с писмо и наградени с почетен знак „За насърчение към човеколюбие”. Представените снимки са на Марийка и Марин Табаков, летописна книга на Априловска гимназия, както и снимки на Марин Табаков с ученици и с персонала на колонията през 1937 г. и се съхраняват в Държавен архив – Габрово.

*Автор: Стефка Вуцова, гл. експерт в Държавен архив – Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица