Свържи се с нас

Култура

Културен календар за януари

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

6 януари

9.00 ч. Храмов празник на църквата „Свето Богоявление“
АЕК „Етър”

10 януари

11.00 ч. „Принцесата и граховото зрънце“
Държавен куклен театър – Габрово

14 януари

Виртуална витрина 90 години от рождението на цигуларя Васко Абаджиев (1926 – 1978). Седмица с музикални изпълнения на негови записи.
Регионална библиотека „Априлов – Палаузов”

„Габровски фокус“ – изложба графика и скулптура на габровски творци от фонда „Хумор на народите“.
Музей „Дом на хумора и сатирата“

11 януари – 15 февруари

Изложба „Тодор Влайков” – гостува Националният литературен музей.
Национален музей на образованието

15 януари

18.00 ч. „Потъването на Созопол“ – игрален филм – България, в главните роли: Васил Гюров, Деян Донков, Светлана Янчева, Снежина Петрова, Стефан Вълдобрев, Джийсън Брад Люис.
Зала „Възраждане“

16 януари

11.00 ч. „Чудовище в Париж“ – детски анимационен филм – Франция.
Зала „Възраждане“

17 януари

11.00 ч. „Палечка“
Държавен куклен театър – Габрово

19 януари

17.30 ч. Изложба „Бузлуджа – паметта на времето“
Художествена галерия „Христо Цокев“

20 януари

19.00 ч. „Швейк” – с участието на Герасим Георгиев–Геро и Валентин Танев Гостува Театър „Българска армия”
Драматичен театър „Рачо Стоянов“

24 януари

11.00 ч. „Дядовата ръкавичка“
Държавен куклен театър – Габрово

26 януари

19.00 ч. Криминални вариации – интерактивен спектакъл на Невена Митева – премиера
Дом на културата „Ем. Манолов“ – Камерна зала

27 януари

19.00 ч. „Избрано от публиката“ – Концерт на Габровски камерен оркестър с Диригент – Иван Илиев – гост, солист Ростислав Йовчев – пиано. В програмата: Менделсон – Симфония за струнен оркестър № 12 в сол минор, Йозеф Хайдн – Концерт за пиано и оркестър в сол мажор, Брамс – Интермецо оп. 117 №1, Шопен – Два етюда из оп. 25, №1 и 12 Лист – Молитва, Рахманинов – Етюд – картина сол минор оп.33 №5, Скрябин – Два прелюда из оп.11, Хиндемит – „Бостън“ из Сюита (1922), Гранадос- Андалуса, Равел- Токата.
Художествена галерия „Христо Цокев“

31 януари

11.00 ч. „Глупавият вълк“
Държавен куклен театър – Габрово

Още през януари:

Ателие за приложна работа.

Игра-пъзел „Открий съкровището”

Културна ценност за месец януари в РИМ – Габрово – накити от Габрово – колани и пафти

Регионален исторически музей – Габрово

Витрина на РИМ – Габрово в МОЛ – Габрово – Габровската мъжка гимназия в културното наследство на Габрово

Тематични кътове:

„150 години от излизането на книгата „Габровското училище и неговите първи попечители”, 1866 г., П. Р. Славейков”;

„150 години от излизането на брой първи на в-к „Македония”;

„Първи Девически училища в Плевен и Габрово”

Национален музей на образовaнието

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Излезе второто издание на „(Не)Познатият Колю Фичето“

Published

on

От печат излезе второто допълнено издание на книгата „(Не)познатият Колю Фичето(1800 – 1881)“ – труд, който отново насочва вниманието към делото на един от най-значимите строителни майстори в българската история. Изданието е реализирано от Исторически музей – Дряново със собствени средства на институцията и с финансовата подкрепа на Съюза на архитектите в България. Книгата е отпечатана от издателство „Фабер“.

И в двете издания автор е д-р Венелин Бараков, главен уредник в ИМ – Дряново, задълбочен изследовател на живота и делото на Колю Фичето. В новото, допълнено издание, той насочва своята изследователска работа към църквите, построени от родения в Дряново майстор, и представя множество нови данни за тяхната архитектура и строителна специфика.

Книгата проследява в хронологичен ред пътя на храмовете – от най-ранните творби на Колю Фичето, изградени по модела на псевдобазилики, до зрелите му произведения, при които майсторът вече изгражда куполни базилики: по-просторни, светли и монументални църкви, отразяващи неговото усъвършенствано архитектурно мислене и нарастващо майсторство с годините.

Богато илюстрована, книгата представя пред читателите емблематичните строежи на Колю Фичето – църкви, жилищни къщи, камбанарии, мостове, обществени и търговски сгради, представляващи наследство, което и днес будят възхищение с красотата и трайността си.

Изданието не просто напомня за вече известните паметници на строителя, а внася нови, систематизирани знания за конструктивните решения, влиянията, строителните и декоративни техники, използвани от Първомайстора.

За чуждестранните ценители на архитектурното наследство, разширеното издание на книгата предлага и резюме на немски език, за разлика от първото, при който то на английски.

Втората допълнена книга „(Не)Познатият Колю Фичето (1800 – 1881)“ вече е в наличност на касата на Исторически музей – Дряново, а желаещите могат да я поръчат и онлайн през сайта на институцията.

Зареди още

Култура

Мария Алексиева спечели Наградата на Дряново за живопис за 2026 година

Published

on

Мария Алексиева е носителят на Наградата на Дряново за живопис за 2026 година и победител в Петия национален пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“. Отличието ѝ бе присъдено снощи, 5 юли, в Икономовата къща, където бе обявено името на победителя и бе открита изложба с творбите на тазгодишните участници в инициативата.

Наградата, която дава на притежателя си правото да представи самостоятелна изложба през 2027 година, бе връчена на Мария Алексиева от Надя Петрова – една от двете миналогодишни победителки. Творбите на петимата художници, участвали в тазгодишния пленер, бяха оценени от жури в състав Даниела Чулова-Маркова и Никола Енев от Съюзa на българските художници, заместник-кметът на oбщина Дряново Диляна Джеджева и художникът Антон Антонов, уредник в Исторически музей – Дряново. Членовете на журито споделиха, че определянето на победителя се е оказало изключително трудна задача, заради високото качество на всички нарисувани и представени картини.

Домакинът на събитието Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново, приветства присъстващите на откриването на изложбата и поздрави Мария Алексиева с наградата. Той отбеляза, че петото издание на пленера затвърждава мястото му сред най-значимите подобни инициативи в страната. Христов анонсира и намерението на дряновския музей да издаде луксозен каталог, включващ всички творби, наградени през годините и останали във фонда на институцията, дарени от участвалите в пленера художници. Директорът благодари специално на Съюза на българските художници за партньорството и на Община Дряново за организацията на събитието.

С думи на благодарност се обърна и заместник-кметът на Дряново Диляна Джеджева, която подчерта, че всяка година Националният пленер по живопис оставя нещо стойностно за града. По думите ѝ тазгодишната изложба е най-богатата в историята на инициативата, а самото Дряново – градът на майстор Колю Фичето, е предложило на пленеристите творческа обител и вдъхновение, които те са претворили чрез багри и светлосенки, улавяйки неповторимата архитектура и дух на населеното място.

Развълнувана от отличието, Мария Алексиева благодари за наградата и сподели, че е приятно изненадана. „Мисля, че това е един от най-прекрасните пленери! Благодаря за наградата! Благодаря и на всички гости на изложбата, че ни уважиха“, заяви тя.

В продължение на пет дни петимата художници: Ивелина Петрова, Весела Николова, Нели Гашарова, Силвана Илиева и Мария Алексиева, търсиха вдъхновение и пресъздадоха в своите картини красотата на родния град на майстор Колю Фичето. Пленерът по живопис се проведе от 1 до 5 юли и бе организиран от Исторически музей – Дряново и Община Дряново, в партньорство със СБХ.

Зареди още

Култура

Хумористичният спектакъл „Кантора ф селу“ ще бъде представен в Габрово

Published

on

Този петък, 3 юли, в Читалня „Д-р Петър Цончев“ на РБ „Априлов – Палаузов” от 17.15 ч. Рада Цонева и Павлина Йосева ще представят хумористичния спектакъл по техни стихове „КАНТОРА Ф СЕЛУ“, както и подбрани стихове от свои самостоятелни стихосбирки.

Рада Цонева живее в Дрезден, Германия от 10 години, но започва да пише своите стихове едва преди 5 години. Носталгия по родината, липсата на пълноценна и качествена връзка с нейните деца, майка и роднини са част от причините, които я подтикват да хване перото. Бързо добива популярност във Фейсбук с ироничния псевдоним „Поетесата с метлата” и читателите я подтикват да издаде стиховете си в книга.

Към днешна дата Рада Цонева е автор на цели три самостоятелни стихосбирки, а именно: „Тя е всичко“, “ Рецепти за щастие“ и „Тъгата е любов“, както и съавтор в компанията на поетесата Павлина Йосева, в още две хумористични стихосбирки, както следва: „Смехоранки“ и „Кантора ф селу“, по които са правени над 20 представления в България и Германия.

Павлина Йосева е родена на 24 май в град Шумен. Има няколко издадени книги със стихове – „Трудна за сънуване” 2006; „Още тишина” 2011, хумористичната „Еротика по селски” 2011, която е със стихове, написани на североизточен диалект. През 2013 излиза двуезичната “Отвъд тишината“, която е представена в Санкт Петербург, Русия през септември същата година. През 2020 г. издава книгата „И тъмното почва да свети“ – избрано, а през 2021 – мъничката книжка „Свободата е в карантина“.

Книжката за деца „Пуф, Пиф и Паф – трите прасенца, приказка в рими“ става факт през 2023 г., а през март 2025 г. – „Слънцето ме поиска“. Двете с Рада създават хумористичната книга „СмехОранки“, по която правят сценарий и представление, за да веселят своите почитатели.

Павлина е носител на множество национални литературни награди. Член е на съюза на шуменските писатели и на Санктпетербургския писателски съюз. Тя е художник и има участия в общи, международни и благотворителни изложби. Досега е осъществила осем самостоятелни изложби в България и чужбина. Автор е на няколко документални филма като режисьор и оператор. В литературното пространство е популярна с никнейм pin4e.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица