

Новини
Предколедно издание на Селския мол
Базарът „Забравени традиции, живи вкусове“ ще има свое предколедно издание на 19 декември, събота, от 13 часа в МОЛ Габрово. Базарът, наречен Селски мол, ще предложи фермерски и домашни продукти от селския двор, изделия на местните занаяти, демонстрации и дегустации и др.
Фолклорната сцена ще даде изява на певчески и танцови самодейни състави, народна музика и фолклор.
По инициатива на организаторите, ще предложи възможност на всички, които искат да пробват, да си направят традиционни игнажденски кравайчета, да си ги отнесат вкъщи и да си ги изпекат за празника в неделя.
По традиция читалищата от общината ще черпят с домашни продукти и в касичка за дарения ще набират подкрепа на своите каузи и дейност.
Поканени са местни производители, фермери и занаятчии да направят алъш-вериша и да дадат шанс на гражданите да се докоснат до истинската храна без баркод и „Е“-та.
Селският мол е инициатива, която вече втора година подкрепя местното производство, традициите на региона и екологосъобразния начин на живот. Все повече са участниците, които предлагат създаденото от тях – с личния им труд и труда на тяхното семейство. Освен уникалността на тези изделия, предимството им е, че не са пропътували хиляди километри и не са консервирани, за да издържат, докато чакат купувачите по стелажите на големите търговски вериги. Селският мол в това си издание дава територия и за благотворителност. А клиентите, купувайки подарък за любимите си хора, правят жест в подкрепа на местния бизнес, прохождащите инициативи, децата и възрастните в риск.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Валери Божинов стана спортен директор в Севлиево


*Снимка: Gong.bg
Бившият голмайстор Валери Божинов започна нов етап от кариерата си, като пое ролята на спортен директор в новака във Втора лига – Севлиево.
Той ще работи рамо до рамо със своя втори баща Сашо Ангелов, който е старши треньор на тима, съобщава „Блиц“.
39-годишният Божинов нееднократно е подчертавал желанието си да остане във футбола след края на активната си кариера.
Той вече има опит като помощник-треньор в Септември (София) и Добруджа (Добрич), а сега ще има ключова роля в структурите на Севлиево. Цялата статия можете да прочетете оттук.


Икономика
Фирма „ЕМКБ“ АД набира работници

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.
Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.
За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.
Култура
Музеите и живото наследство – нови пътища за развитие


Музей „Етър“ проведе практически семинар, на тема: „Музеите и живото наследство – нови пътища за развитие.

Опит и вдъхновение от Чешката република“ Лектор на семинара беше д-р Ева Куминкова, главен асистент в катедрата по Европейска Етнология в Масариковия университет в Бърно.

Чрез теоретична част, казуси и групови занимания музейните специалисти преразгледаха традиционната роля на музеите в документирането, опазването и представянето на живото наследство.

Обсъдиха идеята за музеите като културни посредници, свързващи различни публики в областта на културното наследство, и като социални пространства, отговарящи на потребностите на местните общности. Запознаха се с конкретни примери за това как живото наследство е интегрирано в дейността на музеите в Чешката република.

Освен екипа на музей „Етър“, в семинара взеха участие музейни специалисти от РИМ – Габрово, Музей „Дом на хумора и сатирата“, ИМ – Севлиево, ИМ – Дряново, Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна, ИМ – „Искра“ – Казанлък.


-
Новинипреди 7 дни
Празнуваме 140 години от Съединението на България!
-
Новинипреди 7 дни
Габрово и Севлиево се изправят на футболния терен за дерби
-
Икономикапреди 4 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници
-
Икономикапреди 4 дни
Реч за състоянието на Съюза
-
Любопитнопреди 4 дни
Coca-Cola The Voice Happy Energy Tour завладя Севлиево
-
Културапреди 4 дни
„Вечери на изпятата поезия“ в Габрово
-
Културапреди 4 дни
Унгарка спечели „Сребърна хлопка“ от Панаира на занаятите
-
Културапреди 3 дни
Излезе най-новото издание на Исторически музей – Дряново