Новини
Нов пункт за събиране на подписи за референдума на „Шоуто но Слави”
Нов пункт за събиране на подписи в подкрепа на референдума на „Шоуто но Слави” е открит в Габрово. Той се намира в търговския център на бул.“Могильов“ в областния град и ще остане позициониран там до края на месец януари 2016 година.
Новооткритият пункт в търговския комплекс ще събира подписи всеки ден без неделя, с работно време от 10.00 до 18.00 часа, информира Анатолий Антов – областен координатор на ГД „ДНЕС“ – Габрово и упълномощен представител на Инициативния комитет.
Подписи в Габрово се събират още и в приемната на Гражданско движение „ДНЕС” (площад „Първи май“ № 1в, ет. 1) между 10.00 и 20.00 ч., както и на пешеходната ул. „Радецка“ до ТД на НАП – Габрово между 11.00 и 17.00 ч. Освен на тези две места, постоянни пунктове за подписи са разкрити и в два магазина за електроматериали, съответно на: ул. „Неофит Рилски“ 3 и ул. „Цанко Дюстабанов“ 22 в областния град.
В Дряново има два пункта за подписи – на пешеходната зона пред РПУ на МВР (площада) и на ул. “Шипка” 115 (сервиз за компютри) – от 09:00 до 19:00, събота от 09:00 до 13:00 ч.
След последните поправки в закона за референдумите „Шоуто на Слави“ трябва да събере 400 000 подписа, за да принуди властта да насрочи дата за допитването.
Въпросите са шест:
1. Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
2. Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120?
3. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?
4. Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?
5. Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?
6. Подкрепяте ли директорите на областните дирекции на Министерството на вътрешните работи и началниците на районните управления в областните дирекции на Министерството на вътрешните работи да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
Честита Нова 2026 година, скъпи читатели!
От сърце ви благодарим, че и през изминалата година бяхте с нас — споделяхте, четяхте, коментирахте и ни давахте сила да продължим да разказваме историите на нашия град, нашите хора и нашето време.
Нека 2026 година ви донесе здраве, защото то е началото на всичко. Нека има късмет, за да намирате път.
Нека в сърцата ви винаги гори топлина, която да стопля вас и близките ви. Нека ви водят доброта и красота — в думите, в делата, в света около вас.
И нека всеки ден ви носи добри новини, които да вдъхновяват и да ни напомнят, че хубавото е тук — стига да го видим.
Нека 2026 година бъде светла, мирна и пълна с човечност!

Крими
Жестоко убийство в севлиевското село Младен в навечерието на нова година

Под ръководството на Окръжната прокуратура в Габрово се провежда разследване за убийството на 75-годишен мъж, извършено от сина му по особено мъчителен начин и с жестокост. Тежкото криминално деяние е било извършено вчера, 29 декември, около 15.15 часа в севлиевското село Младен.
„Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл. 116 ал.1 т.3 и т. 6, във вр. с чл. 115 от НК за това, че на 29.12.2025г. около 15.15 часа в с. Младен общ. Севлиево, в дома му, по особено мъчителен начин и с особена жестокост, умишлено е умъртвен К.Г., на 75 години, чрез нанасяне на множество удари с нож в областта на гръдния кош, причинявайки му прободни наранявания“, посочват от прокуратурата.
Извършителят на убийството е установен. Това е 33-годишен мъж, син на убития, с когото са живеели в едно домакинство.
Предстои Окръжна прокуратура-Габрово да го привлече като обвиняем и да внесе искане в Окръжен съд-Габрово за вземане по отношение на него на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Неотложните следствени действия са извършени от екип на РУ-Севлиево. Предстои провеждане на разпити на свидетели и назначаване на съдебно-медицинска експертиза за установяване на механизма на настъпване на смъртта на пострадалия.
Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Крими
Тежка катастрофа със загинал на пътя между Габрово и Севлиево

83-годишен мъж загина при тежка катастрофа, станала на 26 декември на пътя между Габрово и Севлиево.
Произшествието е настъпило около 15.35 часа в района на разклона за село Новаковци, оповестиха днес от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
На място е били установено, че инцидентът е възникнал между “Ауди А4“, движещо се в посока към Габрово, управлявано от 24-годишен, и насрещно движещо се “Рено Туинго“, управлявано от 83-годишния мъж.
При катастрофата пострадали още водачът и пътниците в “Ауди“-то, които са без опасност за живота.
Причините за пътнотранспортното произшествие са в процес на изясняване. Работата по случая продължава под надзора на Окръжна прокуратура Габрово.

-
Кримипреди 3 дниТежка катастрофа със загинал на пътя между Габрово и Севлиево
-
Кримипреди един денЖестоко убийство в севлиевското село Младен в навечерието на нова година
-
Любопитнопреди 3 дниГаброво изпраща отминаващата 2025 година на 30 декември!
-
Новинипреди 6 дниДнес е вторият ден от Коледа – Денят на бащата
-
Новинипреди 7 дниЧестито Рождество Христово!
-
Културапреди 3 дниТри златни медала за Музикален клуб „Весела“ от клавирния конкурс „Орион“
-
Новинипреди 5 дниОтбелязваме Стефановден!
-
Кримипреди 3 дниНатоварени празници за огнеборците и спасителите в региона







