Новини
Родители в Габрово протестираха за по-високи детски и майчинство
Въпреки студеното и мразовито време днес, 10 декември, десетки родители в Габрово се включиха в Националния протест за увеличаване на майчинството и детските надбавки. Протестната акция започна в 11.00 часа и се състоя на площад „Възраждане“ пред сградата на Община Габрово.
Протестиращите майки в областния център излязоха с предложение към българските депутати, което според тях би решило демографската криза в страната. „Нека депутатската заплата да стане 340 лева, а пък майчинството да стане колкото е една депутатска заплата. Така ще решим демографския срив и всички майки ще бъдат мотивирани да раждат деца“, поискаха те къде сериозно, къде на шега.
Според майка децата в България остават на заден план, като заяви, че майчинството е най-пренебрегвано от обществото.
„Децата са най-пренебрегнати от обществото, както тези с увреждания, така и здравите. Не смятам, че нито 2 лева, нито 305 лв. на месец са достатъчни, за да можеш да подсигуриш на детето си нормалните необходими неща за него.
Децата растат всеки месец и се нуждаят от дрехи и обувки. Едно дете не може да изкара цяла зима с един чифт ботушки, защото всеки месец им растат крачетата със сантиметри. Няма как да му купиш обувки с три номера по-големи, тъй като детето се спъва.“
На площада в Габрово се събраха около петдесетина майки, повечето от които с детски колички, които обаче останаха не забелязани от кметската институция.
Родителите бяха категорични, че докато има по думите им „такива протестиращи – само пред лаптопите и на топло“, няма как да бъдат чути и да се подобри ситуацията в България.
„Сякаш българинът свикна да получава всичко на готово. Примирява се със сегашното си положение – да се оплаква и да е много „активен“ на маса и в социалните мрежи, търсещ все някой друг да му реши проблема. Ние майките не сме доволни и ще протестираме докато това се промени“, коментираха те.
Недоволните родители в цялата страна са изложили исканията си в осем точки:
1. Да се намали периодът, на база на който се изчислява обезщетението при бременност и раждане на 18 месеца,така както бе въведен през 2014г. Дори той ощетява майките,намиращи се в началото на тяхната кариера,тъй като те със сигурност имат увеличение на първоначалната си заплата в предходните 2 години.В другия случай – те все още не са натрупали такъв стаж слизайки от студентската скамейка, а им предстои цял живот осигуряване на все по-висока заплата.Тези средства директно се отнемат от осигурените майки без каквото и да е правдободобно основание.
2. ОБВЪРЗВАНЕ на МРЗ с размера на обезщетение,което получават майките в периода между първа и втора година на детето,което да позволи да отглеждат спокойно децата си и да избегнат финансовата принуда за завръщане на работа и оставяне на децата в детски заведения,на възраст в която децата не са изградили своя имунитет и боледуват често
3. Увеличаване на детските добавки до санитарния минимум от 15% -16 % от МРЗ или 60 (при МРЗ от 380лв) и получаването им от всички деца, без обвързването им с доходен критерий, образование или поредност на раждане в семейството.
4. Осигуряване места за всички деца в общински и ведомствени детски ясли и градини,задължаване на общинските власти да изплащат временно компенсации на всички родители, чиито деца, над 2 год. възраст, въпреки подадено заявление, не могат да бъдат приети в общински детски ясли и градини.
5. Осигуряване на обезщетенията за майчинство на студентките, родили до 2 години след дипломиране във ВУЗ.
6. Адекватна здравна грижа за бременни, майки и деца.Осигуряване от страна на държавата на финансиране коригирането на програмите за майчино и детско здравеопазване с поемането на всички необходими и изисквани от докторите изследвания.Подсигуряване на нужното количество ваксини,съобразно данните за раждаемостта в страната, които да са одобрени от ИАЛ,а не внесени и прилагани незаконно върху децата ни без да са тествани.
7. Осъвременяване обезщетенията за деца в неравностйно положение съобразно актуалния размер на МРЗ
8. Поемане от бюджета на цялостния пакет от необходими рехабилитационни грижи при недононосените деца до навършване на 3 години- изследвания, логопед, психолог.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
10 години затвор за габровец, продал на полицаи под прикритие над 16 кила марихуана

С присъда по наказателно дело от общ характер, обявена на 24 февруари 2026 г., състав на Окръжения съд осъди мъж от Габрово на лишаване от свобода и глоба, за престъпления, свързани с разпространение на наркотични вещества.
Съдът призна подсъдимия габровец, с инициали Й.Й. за виновен в това, че от неустановена дата в началото на месец август 2024 г. до 15 август 2024 г. се сговорил с друго лице да върши на територията на област Габрово престъпления, свързани с разпространение на наркотични вещества, за които е предвидено наказание лишаване от свобода повече от три години и чрез които се цели да се набави имотна облага.
Й.Й. бе признат за виновен в това, че в периода от 12 до 15 август 2024 г., при условията на продължавано престъпление, в съучастие като съизвършител с друго лице, разпространил, продавайки на служители под прикритие, и държал с цел разпространение високорискови наркотични вещества в особено големи размери – общо 16 106,58 грама марихуана, на стойност 322 131,60 лева.
За всяко от горепосочените престъпления на Й.Й. бе наложено съответно наказание, като на основание чл. 23, ал. 1 от НК съдът определи на подсъдимия общо наказание в размер на 10 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим.
Към посоченото наказание лишаване от свобода бе присъединено и наказание глоба в размер на 50 000 лева (равностойни на 25 564,60 евро). С оглед доказателствата по делото Й.Й. бе оправдан по обвинението за държане с цел разпространение на още 2 841,26 грама коноп марихуана.
Присъдата подлежи на обжалване и протестиране пред Апелативен съд – В. Търново в 15-дневен срок.
По отношение на другото лице, участвало в престъпния сговор, е одобрено споразумение в отделно съдебно производство.

Икономика
НАП напомня: До 2 март се подават справките за изплатени доходи

До 2 март предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2025 г. доходи на физически лица, включително и от трудови правоотношения, са длъжни да представят по електронен път в НАП справки за изплатените суми. Те се обявяват в левове, предвид че през 2025 г. това е основната валута в България. Според нормативните изисквания справките се подават до 28 февруари, но тъй като е събота, срокът се удължава до първия работен ден – 2 март.
В справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ, освен изплатените през 2025 година облагаеми доходи по трудови правоотношения и удържаните данък и задължителни осигурителни вноски, работодателите трябва да обявят и определени необлагаеми доходи, предоставени от тях. Сред тях са: дадените на служителите ваучери за храна, които са освободени от облагане с данък върху социалните разходи по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане, изплатените обезщетения за първите два дни от болничния, еднократните помощи в размер до 2400 лв./1227,1 евро за раждане или осиновяване на дете, сключване на граждански брак, необлагаемите дневни командировъчни пари, ако изплатената сума на конкретно физическо лице е над 1000 лв./511,29 евро, и др.
В справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ се обявяват изплатените през годината доходи, удържаните данък и задължителни осигурителни вноски на физически лица от извънтрудови правоотношения, упражняване на свободна професия, авторски и лицензионни възнаграждения, наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, доходи от други източници, доходи, подлежащи на облагане с окончателен данък, като например дивиденти и ликвидационни дялове, облагаеми парични и предметни награди от игри, от състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител и др., доходи от прехвърляне на права и имущество, както и необлагаеми доходи, изчерпателно изброени в чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ и в Част ІV от номенклатурата към утвърдения образец.
За да улесни подаването на справките, НАП предоставя на сайта си клиентско приложение. Работодателите могат да видят декларираните от тях данни чрез две електронни услуги, достъпни с персонален идентификационен код /ПИК/ и квалифициран електронен подпис /КЕП/: „Предоставяне на справка за актуално състояние на данните, декларирани със Справката за изплатени през годината доходи по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ и за удържаните данък и задължителни осигурителни вноски“ и „Предоставяне на справка за актуално състояние на данните, декларирани със Справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ за изплатените през годината доходи по трудови правоотношения“.
Получените в НАП данни от предприятията ще могат да бъдат въведени в предварително попълнените данъчни декларации, които ще са достъпни в Портала за електронни услуги през март.
Повече информация за попълването на данните и подаването на справките може да бъде получена на телефоните на Информационния център на НАП: 0700 18 700 или 02/9859 6801, съобразно тарифата на съответния оператор.

Крими
Сгащиха 70-годишно „муле“, участвало в схема за 17 бона и злато от баба в Габрово

Габровските криминалисти задържаха мъж от Стара Загора, съпричастен към телефонна измама.
На 16 февруари в габровската полиция бил получен сигнал от 82-годишена жена, която заявила, че е била въведена в заблуждение по телефона от непознат, представил се за полицейски служител.
От нея било поискано да съдейства за залавяне на телефонни измамници. Жената предала на непознат сумата от 17 000 евро и златни накити.
В резултат от проведените оперативно-издирвателни мероприятия е задържано лицето, получило парите. Това бил 70-годишен жител на Стара Загора.
Сумата, предмет на престъплението, не е възстановена. Работата по случая продължава под надзора на Районна прокуратура – Габрово.

-
Новинипреди 7 дниОбластният свика консултации с партиите за състава на РИК
-
Културапреди 7 дниКулинарен събор „Бабините тефтери“ събира пазители на традициите в Драгановци
-
Културапреди 7 дниИзложба в памет на Атанас Смирнов
-
Икономикапреди 7 дниГаброво се изкачва до 14-о място в страната по брутна работна заплата
-
Новинипреди 7 дниГаброво обсъди ролята на психолозите за задържане на учениците
-
Новинипреди 4 дниПартиите и коалициите в ОбС – Габрово отговориха на ГЕРБ за футбола и спорта
-
Културапреди 4 дни„Известия на Исторически музей – Дряново“ вече са включени в НАЦИД
-
Новинипреди 4 дниМестните политици не постигнаха консенсус за състава на РИК – Габрово









