Свържи се с нас

Новини

Габрово да избере обществен посредник, призова омбудсманът

Published

on

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Общинският съвет в Габрово да избере местен обществен посредник. Това призова да бъде направено лично Националният омбудсман на Република България Мая Манолова, който бе специален гост по време на първото работно заседание на местния парламент за мандат 2015 – 2019, състояло се днес.

„Като национален омбудсман в момента представям една моя кампания, свързана с новоизбраните Общински съвети и тя е за избор на местни обществени посредници.

От 4 седмици съм омбудсман и имах възможността да направя няколко изнесени приемни, срещайки се с кметове, общински съветници и областни управители в няколко области на страната. Наистина, както сама се убедих, това е една обществена функция, която е изключително полезна, както за местната власт така и за гражданите.

От количеството жалби, отправени към мен като омбудсман, включително от всички български градове, правя извода че хората имат нужда от подкрепа и посредник, между тях и местната власт, между гражданите и централната власт.

Омбудсманът би могъл да бъде много полезен за въвеждането на едно по-прозрачно управление, в полза на българските граждани. В тази връзка използвам посещението си в Габрово и ви призовавам, ако това е възможно, да предприемете действия за избиране на местен обществен посредник“, заяви Мая Манолова пред габровските общински съветници.

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Тя информира още, че предстои национална среща на Сдружението на Общините, на която ще бъде обсъдена работата на така нар. „местни омбудсмани“.

Пред Общински съвет – Габрово Мая Манолова каза, че е готова да предприеме и законодателни предложения, тъй като има право на косвена законодателна инициатива през Председателя на Парламента или Министър – председателя за промени на Закона за местното самоуправление и местната власт, в посока избора на местни обществени посредници.

В заключение омбудсманът категорично заяви, че е отворена към проблемите на местната власт и гражданите, за които ще търси начини за разрешаване. Мая Манолова обеща да дойде отново в Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

„Домашен арест“ за единия от побойниците, отговорен за мелето на ул.“Митко Палаузов“

Published

on

По искане на Районната прокуратура в Габрово съдът  взе мярка за неотклонение „домашен арест“ на мъжа, обвинен за причиняване на леки телесни повреди на две лица в масово сбиване в града.

С постановление на прокуратурата на 12 май, габровецът с инициали К.М. е привлечен в качеството на обвиняем за това, че на 6 май т.г., около 23.30 часа, в Габрово, причинил по хулигански подбуди леки телесни повреди на повече от едно лице – чрез нанасяне на удари с ръка в областта на лицето причинил на В.А. счупване на хрущяла на носа и чрез нанасяне на удари с крака причинил повърхностна охлузна рана  в областта на главата и комоцио на С.Г.

Престъплението е квалифицирано по чл.131 ал.1 т.4 и т.12, вр. чл.130 ал.1 от НК. Мярка за неотклонение „домашен арест“ по отношение на К.М.  е взета днес, 14 май, от съда по искане на Района прокуратура-Габрово, след като същия беше задържан с постановление на РП-Габрово за срок до 72 часа.

Съдът възприе доводите на Районна прокуратура-Габрово, че е налице обосновано предположение, той да е извършил престъплението, за което е обвинен, както и че съществува реална опасност да се укрие или да извърши и друго престъпление.

Определението на съда подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Габрово в 3-дневен срок.

Зареди още

Новини

Областният управител Кристина Сидорова встъпи в длъжност

Published

on

Днес в Заседателната зала на Областна администрация Габрово официално се проведе церемония по приемственост. Досегашният областен управител Асен Даскалов предаде символа на държавността на новия областен управител Кристина Сидорова, която бе назначена с решение на Министерския съвет от 13 май 2026 г.

В своето обръщение Кристина Сидорова подчерта приемствеността в работата на институцията и необходимостта от продължаване на започнатите инициативи. Тя отбеляза, че още вчера, съвместно с Асен Даскалов, са провели приемен ден, по време на който са обсъдени конкретни проблеми и казуси на граждани.

„Това, което сме започнали с г-н Даскалов, ще продължим заедно и ще го доведем докрай. Добрите идеи и приоритети, които той и екипът му са начертали, ще бъдат реализирани. Надявам се да работим със същия устрем и професионализъм, както и преди три години. Областна администрация – Габрово винаги е била пример за екипност, за хора, които работят и се подкрепят заедно“, заяви Сидорова.

Даскалов благодари на екипа си за добрата съвместна работа през изминалите три месеца.

Зареди още

Новини

Народният представител Николай Косев с първа приемна за гражданите

Published

on

Във връзка с активната работа на 52-рото Народно събрание и ангажимента за постоянен диалог с гражданите, народният представител от „Прогресивна България“ за 7 МИР – Габрово Николай Косев ще проведе първата си приемна с граждани в Габрово.

Тя ще се проведе на 18 май, понеделник, 15.00- 17.00ч., ул. „Софроний Врачански“ 1А, офис на „Прогресивна България“ в града.

Гражданите ще имат възможност да поставят въпроси, да споделят проблеми, идеи и предложения, свързани с развитието на Габрово и региона.

Срещите с хората и прякото обсъждане на проблемите по места бяха сред основните ангажименти, поети по време на кампанията на „Прогресивна България“, а приемната е първа стъпка към тяхното регулярно реализиране.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица