

Култура
„Гледни точки“ отварят среща за разговор тази вечер
Съвместната изложба „Гледни точки“ на Петринел Гочев, Рин Ямамура и Росина Пенчева ще бъде открита тази вечер, 13 ноември, от 18:00 ч. в Художествена галерия „Христо Цокев“ в Габрово. Ден по-късно, на 14 ноември от 17:00 ч. отново в галерията ще се проведе среща-разговор с Петринел Гочев на тема „Художественият образ – основа на родова, гражданска и национална памет в света на изчезващите граници“.
Събитията са част от проекта „Памет – минало, памет – настояще, памет – бъдеще“, осъществен от НЧ „Христо Смирненски 1949“ с финансовата подкрепа на Програма Култура 2015 на Община Габрово и партньорството на Драматичен театър „Рачо Стоянов“, Художествена галерия „Христо Цокев“ и Държавен архив – Габрово.
Изложбата „Гледни точки“ е вдъхновена от съвместната работа на тримата автори по постановката на габровския театър „Жана д‘Арк“. „Целта ни е да разкрием многообразието от възможни интерпретации по една тема, както и различните прочити на същата творческа тема“, допълват те.
В експозицията са включени работни макети на неконвенционалните костюми на героите, автор на които е Рин Ямамура. Когато за първи път ги вижда, актрисата Гергана Змийчарова (в ролята на Жана) емоционално споделя: “Част от екипа днес видя скиците и макетите за костюмите и сценографията на Рин. Да! Костюмите имат макети – обличат се, събличат се и са достойни за изложба! Вдъхновяващо и респектиращо преживяване! Завиждаме благородно на бъдещата ни публика!”.
Втората част на изложбата е посветена на оригиналните живописни платна на режисьора на спектакъла Петринел Гочев. Това е неговият дебют в Габрово като художник. Някои от сюжетите му са вдъхновени от образа на Жана д’Арк. Част от картините са с внушителните размери 200 х 260 см.
Третата гледна точка е на фотографа Росина Пенчева. В серия от снимки тя проследява целия процес по подготовката на спектакъла – актьорите във и извън образ, сцената преди и след, костюмите преди и по време на представлението и т.н. Рамките са изградени на базата на паралели и позволяват на зрителя да види две гледни точки в едно пространство.
Откриването ще бъде съпроводено от авторската музика на „Жана д‘Арк“ на композитора Ян Руменин.
На следващия ден от 17:00 ч. отново в галерията Петринел Гочев ви кани на среща-разговор на тема „Художественият образ – основа на родова, гражданска и национална памет в света на изчезващите граници“. „Образците, на които се основава дискусията, са от областта на архитектурата, скулптурата, живописта и сценичните изкуства, създадени на територията на града. Габрово е място, в което историческите пластове се вплитат един в друг чрез изкуството на архитектурата и скулптурата. Всяко време дава своя естетически отпечатък в градската среда. Тази специфична атмосфера изисква от нас да бъде съхранена и обогатена по един високохудожествен обмислен начин. Отговорността е наша и на децата ни“, споделя Петринел Гочев.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


Култура
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“


На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.
Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.
Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.
Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици и жители от кв.“Бичкиня“ обединяват сили за пролетно почистване
-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Кафе – терасата на „Pump Gym“ отново отвори врати
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“