

Новини
Младежи и полицаи с акция за безопасно поведение на пътя
Младежи от БЧК и пътни полицаи в съвместна акция за безопасно поведение на пътя
Представители на младежката организация на БЧК в Габрово и служители на пътна полиция проведоха съвместна акция, във връзка със стартиралата национална кампания за пътна безопасност през предстоящия зимен сезон, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
Доброволците и униформените раздаваха информационни брошури и припомняха накратко на водачите на автомобили и на велосипедистите най-актуалните практически препоръки за безопасно шофиране при зимни условия; необходимостта от оборудване на автомобилите с аптечка, обезопасителен триъгълник, пожарогасител и светлооотразителна жилетка, както и с подходящи за сезона гуми, вериги за сняг, зареждане с антифриз, замяна на течността за измиване на стъклата с незамръзващ препарат, добавяне на светлоотразителни елементи към облеклото на велосипедистите и пешеходците и др.
От пътна полиция припомнят, че кампанията тази година ще се проведе в три етапа през ноември. В първия етап – от 1 до 8 ноември, вниманието на пътните полицаи ще е насочено приоритетно към спазване на законовите изисквания от страна на велосипедистите и на водачите на превозни средства с животинска тяга.
От 9 до 22 ноември акцентът е поставен върху правилното поведение на пешеходците на пътя и на водачите на моторни превозни средства спрямо тях.
В рамките на третия етап – от 16 до 30 ноември – кампанията ще бъде фокусирана върху водачите на моторни превозни средства и техническата изправност на автомобилите, както и готовността им за движение в зимни условия.
Данни за пътния травматизъм на територията на Габровска област.
През миналия зимен период /от 01.11.2014 г. до 31.03.2015 г./ в областта са възникнали общо 260 ПТП, 18 от които тежки. При инцидентите са загинали петима, а 23-ма души са ранени. Седем от инцидентите са с велосипедисти.
През периода 01.11.2013 г./31.03.2014 г. са регистрирани 281 ПТП, 16 от тях – тежки. Загинали са двама души, ранени са други 34.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Монтираха два от пилоните с осветление на стадион „Христо Ботев“ (Видео)


Първите два 40-метрови стълба с осветление вече се издигат над стадион „Христо Ботев“ в Габрово. Днес фирма „ВЕМАТ“, изпълнител на проекта, монтира съоръженията в горната част на съоръжението.
Поради ограниченото пространство в района, стълбовете бяха поставени поетапно. Долната им част върху бетонните основи още по-рано, а днес върху тях беше вдигната и горната конструкция с прожекторите.
Другите два пилона, които ще бъдат разположени вдясно и вляво от административната сграда, ще бъдат монтирани с по-голям кран цели, като това е планирано за неделя, ако условията позволят.
Всеки стълб разполага с по 30 LED прожектора, всеки с мощност 1600W. Новата система ще осигури над 1200 лукса хоризонтална и около 900 лукса вертикална осветеност – напълно в съответствие със стандартите за телевизионно излъчване.
За допълнителна сигурност осветлението е обезпечено и с дизелов генератор, способен да възстанови електрозахранването до минута след евентуално прекъсване.
След издигането на всички четири стълба предстои калибриране и пълно тестване на системата.


Култура
Предстои Десетото издание на Международния фестивал „Solo Act“


От 21 до 26 април 2026 г. Габрово ще се превърне в сцена за най-добрите постижения в изкуството на монодрамата. Драматичен театър – Габрово отправя своята отворена покана за кандидатстване за участие в фестивала „Solo Act 2026“, който вече десет години събира едни от най-значимите творци и спектакли от страната и чужбина.
За тазгодишната програма ще бъдат подбрани предложения в две основни направления: Моноспектакли – професионални постановки, реализирани през последните две години и половина, които ще се състезават в конкурсната програма; и Нови монопиеси – непоставяни текстове от български автори, които ще бъдат представени пред театрални специалисти в специален формат за пърформанс-четене.

Желаещите да кандидатстват могат да изпратят своите материали чрез електронната форма, публикувана на сайта на театъра. Срокът за подаване на предложения е 15 октомври 2025 г. Селектираните заглавия ще бъдат обявени през декември.
Фестивалът предоставя уникална възможност за среща между автори, актьори, режисьори и директори на театри от България и чужбина, като за десетото си издание събитието ще надхвърли мащаба на досегашните издания.
Отличените спектакли ще получат признание в шест категории, сред които „Най-добър спектакъл“, „Изкуството на актьора“ и „Изкуството на режисьора“. „Solo Act“ се утвърди като един от важните международни форуми за моноспектакли продължава да отваря пространство за силни индивидуални изяви и нови гласове в театъра.


Новини
Спешно премахват опасните дървета около далекопроводите


Областните управители на Габрово и Велико Търново обединяват усилия за спешно премахване на опасните дървета около далекопроводите. Мария Башева и Юлия Ликоманова-Мутафчиева настояват пред отговорните институции за предприемане на спешни мерки.

По инициатива на Башева и Ликоманова предвид приближаващия зимен сезон и сериозния обществен интерес, на 10 септември бе проведена обща работна среща, която се състоя в Областната администрация във Велико Търново. На нея присъстваха ръководители на Регионалната дирекция по горите /РДГ/, Северно-централно държавно предприятие /СЦДП/, РОЦ-Горна Оряховица и „Електроразпределение-Север“ /ЕРП Север/.

Докладвано беше, че РДГ са създали комисии за извършване на обходи, които са издали общо 416 констативни протокола за премахване на опасните дървета. За Великотърновска област са издадени 268 констативни протокола за 5951 куб.м. пространствена дървесина, а за Габровска област-148 констативни протокола за 7502 куб.м. пространствена дървесина. Маркирани са над 25 400 потенциално опасни дървета извън сервитутите, като 17 300 от тях са в държавен горски фонд.
По време на срещата компетентните институции поеха ангажимента да докладват пред областните управители на Велико Търново и Габрово за напредъка в дейностите.


-
Новинипреди 6 дни
Габрово и Севлиево се изправят на футболния терен за дерби
-
Новинипреди 6 дни
Празнуваме 140 години от Съединението на България!
-
Кримипреди 7 дни
Инцидент с велосипедист край Яворец
-
Икономикапреди 3 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници
-
Културапреди 2 дни
Излезе най-новото издание на Исторически музей – Дряново
-
Любопитнопреди 3 дни
Coca-Cola The Voice Happy Energy Tour завладя Севлиево
-
Икономикапреди 3 дни
Реч за състоянието на Съюза
-
Културапреди 3 дни
Унгарка спечели „Сребърна хлопка“ от Панаира на занаятите