Свържи се с нас

Култура

Културен календар за месец ноември

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

1 ноември

11.00 ч. „Облачна приказка“

Държавен куклен театър – Габрово

2 ноември

Витрина по повод 130 години (2 ноември 1885) от Сръбско-българската война и участието на габровци в нея. Фоайе. Заемна за възрастни.

Витрина по повод 80 г. от рождението на Георги Мишев (3 ноември 1935), български белетрист. Заемна за възрастни.

Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

4 ноември

17.30 ч. Демонстрации по калиграфия с японския майстор-калиграф Кихачиро Нишиура

Художествена галерия „Христо Цокев”

19.00 ч. „Един Джаксън повече“ – премиера

Драматичен театър „Рачо Стоянов“

5 ноември

16.00 ч. Представяне на в. „За буквите“ и среща с главния редактор Илия Пехливанов

Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

6 ноември

14.00 ч. Изложба „Централен Балкан – с очите на младостта“ – творби на участниците в Националния конкурс 2015, в категориите – изобразително изкуство, приложно изкуство и сувенири. Награждаване на победителите в конкурса.

Художествена галерия „Христо Цокев”

20.30 ч. Концерт „Легендите” – песните, които всички обичаме

Спортна зала „Орловец”

7 ноември

10.30 ч. VIII Регионален музикално-фолклорен конкурс “Златен славей”

Зала „Възраждане”

8 ноември

11.00 ч. „Хензел и Гретел“

Държавен куклен театър – Габрово

9 ноември

Витрина по повод 135 г. от рождението на Йордан Йовков. Заемна за възрастни.

Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, Детски отдел

10 ноември

14.00 ч. „Йордан Йовков – учителят по житейска мъдрост“ – презентация с литературно четене на откъси от Йовковото творчество по повод 135 г. от рождението на писателя (1880–1937 г.) с ученици от ОУ „Ран Босилек“

Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, Детски отдел

19.00 ч. „Юбилей“ по А. П. Чехов, моноспектакъл на Мариус Куркински

Зала „Възраждане“

11 ноември

11.11 ч. Откриване на Карнавалния сезон

Представяне на изложбите:

Габровският карнавал – 50 години не стигат – изложба плакат и фотография от фонда „Хумор на народите“, посветена на 50-годишнината от Първата седмица на хумора и сатирата в Габрово (1965 г.)
Най-доброто от Кукерландия – гостуваща изложба фотография от ХГ „Жорж Папазов” – Ямбол
Багри от Карнавален Уругвай – фотоизложба, организирана със съдействието на Посолството на Уругвай и почетния консул на страната в София д-р Й. Каламарис

Музей „Дом на хумора и сатирата”

13 ноември

18.00 ч. Съвместна изложба „ГЛЕДНИ ТОЧКИ“: живопис – Петринел Гочев, макети на костюми – Рин Ямамура, фотография – Росина Пенчева (по проект “Памет – минало, памет – настояще, памет – бъдеще” на НЧ “Христо Смирненски 1949”, финасиран по програма Култура на Община Габрово)

Художествена галерия „Христо Цокев“

19.00 ч. – „МаксиМално“ – премиера

Драматичен театър „Рачо Стоянов“

14 ноември

Преглед на художествената самодейност на читалищата от община Габрово

зала „Възраждане”

17.00 ч. Среща-разговор с Петринел Гочев „Художественият образ – основа на родова, гражданска и национална памет в света на изчезващите граници“

Художествена галерия „Христо Цокев”

15 ноември

11.00 ч. „Червената шапчица“

Държавен куклен театър – Габрово

16 ноември

17.30 ч. Изложба „Светлината в детските очи“ – посветена на Международната година на светлината, организатори: габровският клон на Съюза на физиците в България, Европейски център за образование наука и иновации, Художествена галерия „Христо Цокев”, Целодневна детска градина „Радост”, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов”

Художествена галерия „Христо Цокев”

17 ноември

Изложба “Реставрирани и консервирани културни ценности в РИМ – Габрово”

Регионалин исторически музей – Габрово

17.30 ч. Втори международен фотосалон Пловдив „Избрано“

Художествена галерия „Христо Цокев”

18 ноември

19.00 ч. Концерт на Габровски камерен оркестър. Диригент – Мария Бикова, солист: Галина Апостолова – пиано. В програмата: Иржи Бенда, Концерт за пиано и оркестър, Сен–Санс – „Сватбена торта“ за пиано и оркестър, Астор Пиацола – Пиеса за пиано и оркестър, Николай Мясковски – Симфониета

Художествена галерия „Христо Цокев”

19 ноември

17.30 ч. „Раждане на светлината“ – изложба живопис и оригинална музика на Валентин Атанасов (България), посветена на Международната година на светлината (съвместно със Съюза на физиците – Габрово)

Музей „Дом на хумора и сатирата“

20 ноември

Изложба „Как оживява дървото. Непознати мотиви в художественото дървообработване от Троянско” – гостува МНХЗПИ Троян – Изложбена зала /до средата на м. февруари 2016 г./

АЕК „Етър“

19.00 Концерт на Габровски камерен оркестър по авторска музика на Илко Илиев, посветен на 70-годишнината на музиканта

Художествена галерия „Христо Цокев”

21 ноември

11.00 ч. Съботно детско утро с Габровски камерен оркестър, с участието на деца – пианисти от Музикален клуб „Весела“ с преподавател Весела Пенева

Художествена галерия „Христо Цокев”

22 ноември

11.00 ч. „Принцесата и граховото зрънце“

Държавен куклен театър – Габрово

23 ноември

19.00 ч. „Класиката среща Куин“ – Държавна опера Русе

Драматичен театър „Рачо Стоянов“

27 ноември

20.00 ч. Концерт на група „Кайно Йесно Слонце“

Зала „Възраждане“

29 ноември

11.00 ч. „Красавицата и звярът“

Държавен куклен театър – Габрово

30 ноември

11.30 ч. Андреевден – Андреевденска обредност

АЕК „Етър”

Витрина по повод 180 години от рождението на Марк Твен (30 ноември 1835 – 21 април 1910), американски писател, журналист и хуморист.

„Веселите приключения на Том Сойер и Хъкълбери Фин“ – презентация с прожекция на филма и дискусия по повод 180 г. от рождението на Марк Твен (1835–1910 г.) Посещение на ученици от НУ „Васил Левски”.

Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, Детски отдел

Още през ноември :

Ателие за приложна работа.

Игра-пъзел „Открий съкровището”

Културна ценност за месец ноември – план-проект на църквата „Св. Троица” от майстор Генчо Новаков /послучай 135 години от полагане на основния й камък/

Регионален исторически музей

Майстор Генчо Новаков и неговият план-проект на църквата „Св. Троица”

Витрина на РИМ-Габрово в МОЛ-Габрово

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Апология на сетивността“ от Калоян Христов с представяне в Габрово

Published

on

На 4 април, четвъртък, от 17.30 часа в изложбената зала на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще бъде представена новата стихосбирка на поета Калоян Христов „Апология на сетивността“, издание на издателство „Знаци”.

Модератор и водещ на поетичната среща ще бъде Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново.

В представянето ще вземат участие Музикантите Цветомир Цанков и Огнян Тюлюмбаков. Ще участват също актьорите Виктория Василева и Павел Кинчев.

За книгата ще говори Елвира Христова, директор на Националната Априловска гимназия.

Калоян Христов завършва средното си образование в Националната Априловска гимназия (Габрово). Завършва и специалност „Българска филология“ в СУ „Св. Климент Охридски“, както и магистратура към Факултета по педагогика на СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Образователен мениджмънт“. Той е един от създателите и редакторите на литературния сайт Tetradkata.com, както и на издателство „Тетрадката“. Преподвател е по български език и литература в гимназиален етап в Частна немска езикова гимназия „Ерих Кестнер“, гр. София. Води ежегоден курс по творческо писане за ученици.

Литературни изследвания на Калоян Христов са публикувани в сп. „Литературата“ и др. Негови научни разработки са: „Геометрия на пространствата в декоративния роман на Чавдар Мутафов „Дилетант“; „Мегданът и кабинетът като топоси на селото и града“; “Културна биография на Васил Априлов и Габровското училище през погледа на Петко Славейков и Светослав Миларов” и др. През 2018 г. излиза първата му книга с поезия – „Съвпадения“. Негови стихове са публикувани във в. „Литературен вестник“, сп. „Нова асоциална поезия“, сп. „Литературен свят“, сп. „Пламък“, алм. „Зорница“, LiterNet, антологията „Поезия срещу войната“ и др. Участва в международния поетичен пленер „Софийските метафори“ през 2020, 2021, 2022, 2023 г.

По покана на музикантите от група „SoulBmoll“ пише текста на песента „Нова посока“, която става част от първия албум на групата. През 2020 г. се появява втората му стихосбирка – „Солени молекули“ (изд. „Знаци“). Носител е на: Първа награда за поезия в Националния конкурс „Никола Вапцаров“ (2019), Голямата награда за поезия на Националния литературен конкурс „Море“ (2020), Априловска награда за книга на годината в категория „Млад автор“ (2021), два пъти е финалист в международния поетичен конкурс „Мили Дуели“ (2019, 2021), номинация в разширения списък за Националната литературна награда „Перото“ (2021), почетна грамота от Националния литературен конкурс „Владимир Башев“ (2021). Негови стихове са преведени на английски, арабски, сръбски и испански.

Зареди още

Култура

Фотографска изложба показва Габровския карнавал от последните 10 години

Published

on

В деня на шегата, 1 април, от 17.00 часа в Дома на хумора и сатирата ще бъде открита фотографска изложба, посветена на Карнавала в Габрово. Новината оповестиха от местната общинска администрация.

Габровският карнавал? Всеки, който поне веднъж е участвал или присъствал, го свързва със смях и добро настроение, споделени емоции, и, по нашенски – закачливо-заядлива политическа сатира, без която това всенародно веселие не бива. Традицията се заражда в края на 19-ти век, след това празничната Олелийня по Сирни Заговезни се преобразява в Карнавал – и така, вече 101 години, без значение кой е на власт и какъв е политическият режим. Само два пъти габровци пропускат това зрелище – през Втората световна война и в началото на Прехода (1990-1998).

През 21 век Карнавалът, вече част от световното карнавално семейство, е любимо събитие и на гостите на града – десетки хиляди почитатели от страната и чужбина прииждат през третата събота на май.

Воден от своята генетична карнавална пристрастеност, Музеят на хумора и сатирата призова местните фотографи, запечатали моменти от Габровския карнавал през последните 10 години, да се включат в изложбата “10% Карнавал”.

Обръщаме глава назад към усмихнатите лица и темите на Габровския карнавал от 2014 насам: 2014 – „О, времена! О, нрави!“, 2015 – „Габровец и котка по гръб не падат“, 2016 – „Няма такава държава, има такъв град“, 2017 – „Да изкукуригаме от смях“, 2018 – „Габрово, мой малък Брюксел“, 2019 – „Маски горе!“, 2020 – „Между изтока и запада“, 2021 – „Следвай котката“, 2022 – „Кот доди, гад доди!”, 2023 – „Има – няма 100 години” … и се подготвяме за Карнавал 2024, водени от мотото „Make КАРНАВАЛ, not war“.

В изложбата участват фотографите Драгомир Минков, Виктор Маринов, Милчо Милев, Пламен Иларионов и Цветомира Иванова. Фотографската изложба се реализира по идея на Пламен Иларионов.

Зареди още

Култура

Веселина Кожухарова представя творчеството си в Габрово

Published

on

Писателят Веселина Кожухарова ще запознае габровци с творчеството. Домакин на събитието ще бъде Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“, което ще се проведе на 20 март, от 17.15 часа в читалнята „Д-р Петър Цончев“.

Акцентът ще бъде поставен върху най-новия роман „До четвърто коляно“, появил се през пролетта на 2023 година. Книгата запознава читателя с четири поколения жени, белязани от необикновени способности.

Действието се развива преди Освобождението на България и малко след това, а темите засягат човешките добродетели – прошката и обичта, но и омразата, алчността, сребролюбието, греховете.

Веселина Кожухарова е родена и живее в Горна Оряховица, пише стихове и проза. Цялата си кариера тя посвещава на музиката като вокален педагог, ръководител на хорове, вокални групи, основател на частно музикално училище.

Творчеството ѝ включва текстове и музика на песни, пиеси и мюзикъли. Има издадени пет книги: „Жених за царкинята“ (приказки за деца), „Погледни през рамо“, „Между звездите и зората“, „Въглени“ и „До четвърто коляно“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица