Свържи се с нас

Култура

Вечерно меню в „Смешен филм фест 6“

Published

on

Веселият четвъртък в Музей „Дом на хумора и сатирата“ ще ни изненада с представянето на книгата „Надали, ама а дано/А дано, ама надали“ на Джеки Стоев и Джони Пенков. Събитието е част от съпътстващите прояви на „Смешен филм фест 6“ и ще бъде от 16.30 часа в четвъртък, 15 октомври.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Същият ден от 18.00 часа в модула „Златни комедии“ Ви предлагаме да опитате „Цариградска кухня“, макар и само от екрана. Филмът е с продължителност от 108 мин. и е с вход свободен, зала „Възраждане“.

Копродукция на Гърция и Турция от 2003 г. с режисьор и сценарист Тасос Булметис, оператор – Такис Цервулакос, а музиката е на Евантия Ребуцика. В ролите: Жорж Корафейс, Йероклис Михаелидис, Рения Луизиду, Тамер Карадагли.

Фанис е гръцко момче, родено в обикновено гръцко семейство, прекарало цялото си детство в Истанбул под грижите на дядо си, който е не само превъзходен готвач, но и философ. Основният житейски принцип на дядото е, че и животът, като храната, има нужда от малко пикантност. Под неговите наставления момчето израства като първокласен готвач, но съдбата ги разделя и Фанис прекарва зрелите си години в Атина, като се старае по примера на дядо си да бъде не само отличен готвач, но и да „подслажда” живота на заобикалящите го. След повече от три десетилетия той се връща в Истанбул при стария си дядо и при първата си любов и едва тогава разбира, че е пропуснал да придаде поне малко пикантност на собствения си живот…

ТАСОС БУЛМЕТИС е роден през 1957 г. в Истанбул. Учи физика в Атинския университет и режисура в Калифорнийски университет със стипендия от фондация “Онасис”. Снима няколко сериала като режисьор и продуцент за гръцки телевизии. Сценарист, режисьор и копродуцент на “Фабрика за мечти”, който печели 8 награди в Гърция и голямата награда на Хюстънския филмов фестивал. След 1988 г. режисира телевизионни реклами и се специализира в специалните ефекти. Последният му филм “Цариградска кухня”, на който е сценарист, режисьор и копродуцент, се смята за най-големия хит в историята на гръцкото кино (1 500 000 зрители) и е прожектиран в 36 държави. Филмът участва в няколко международни фестивала и печели 6 награди в Гърция, гръцката номинация за “Оскар” за чуждоезичен филм през 2005 г. Тасос Булметис е първият президент на Гръцката филмова академия.

ФЕСТИВАЛИ И НАГРАДИ

Наградата „Махмут Тали Йонгьорен” за Тасос Булметис на Нюрнбергския филмов фестивал “Турция – Германия” 2005; наградата на публиката на Солунския филмов фестивал 2003; наградата за най-добър игрален филм, режисьор, сценарий, оператор, монтаж, художествено оформление, музика, звукооператор на Гръцкия филмов фестивал в категория “Национален филм”; наградата на Гръцкия съюз на филмовите и телевизионни киноспециалисти.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Какво е „Китайски пъзел“ ще разберете в 20.00 часа в зала „Възраждане“. Филмът е от конкурсната програма и цената на билета е 3 лева. Не се препоръчва за лица до 14 години.

Лентата е от 2013 г. и е съвместна продукция на Франция, САЩ, Белгия, с продължителност 117 минути. Режисьор и сценарист е Седрик Клапиш, оператор – Наташа Брайер, по музика на Кристоф Минк. В ролите: Ромен Дюри, Одри Тоту, Сесил де Франс, Кели Райли, Сандрин Холт, Флор Бонавентура.

Филмът с Одри Тоту и Кели Райли е третата част от поредицата комедийни драми на режисьора Седрик Клапиш, озаглавена „Испански апартамент”.

Историята разказва за 40-годишния Ксавие, баща на две деца, който смята, че животът е много по-сложен, отколкото изглежда на пръв поглед. Докато се опитва да намери мястото си в света, жена му заминава за Ню Йорк и взема децата им със себе си. Ксавие осъзнава, че не може да живее без семейството си, изоставя всичко и тръгва след тях. Това приключение ще го промени напълно.

СЕДРИК КЛАПИШ е роден на 4 септември 1961 г. в Ньой сюр Сен, Франция. Завършва философия. Режисьор и сценарист на „Испански апартамент” (2002), „Руски кукли” (2005) и „Париж” (2008).

Пълната програма може да разгледате на страницата на фестивала оттук.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

13 лета кино под звездите: София Филм Фест се завръща в Севлиево

Published

on

Севлиево ще се превърне в сцена на кино под открито небе от 16 до 19 юли 2025 г., посрещайки за тринадесета поредна година „София Филм Фест на път“ – част от най-престижния филмов форум у нас. Събитието ще се проведе на площад „Свобода“, всяка вечер от 21:00 часа, с вход свободен за всички жители и гости на града.

Програма с авторско кино и международни акценти

Първи ден от програмата – 16 юли (сряда) – филмът: „Клопка“ Драматичен българо-германски филм на режисьорката Надежда Косева, вдъхновен от реална история за протест срещу изграждане на ядрено хранилище край Дунав. В ролите: Александър Трифонов, Яница Атанасова, Михаил Стоянов и др. Специален гост на прожекцията ще бъде самата режисьорка, която ще представи филма пред публиката в Севлиево.

Вторият ден от програмата – 17 юли (четвъртък) – филмът ,,Всичко си има край“ Съвместна продукция на Хърватия, България, Сърбия и Черна гора. Режисьор: Райко Гърлич. Политически трилър с романтична нишка и силен обществен коментар. Сред актьорите е и българската звезда Анжела Недялкова.

Третия ден от програмата – 18 юли (петък) – жителите и гостите на Севлиево ще могат да гледат носителя на тазгодишния „Оскар“ за най-добър анимационен филм – „Потоп“ на латвийския режисьор Гинтс Зилбалодис. Анимацията проследява пътешествието на смела котка и още няколко животни, оцеляващи заедно в свят, потънал под вода.

Последният ден от програмата – 19 юли (събота), предлага силен финал с италианската драма – „Завръщането“ на Уберто с участието на Рейф Файнс и Жулиет Бинош. Съвременна адаптация на мита за Одисей и Пенелопа, разказана с дълбочина и човечност.

София Филм Фест на път“ в Севлиево има за цел да направи стойностното кино достъпно и извън столицата. Градът е сред първите участници в инициативата и вече 13 години поддържа активна културна програма. При дъждовно време прожекциите ще се състоят във фоайето на Община Севлиево.

Фестивалът се утвърди като част от културния живот в града, а тазгодишната програма предлага разнообразие от международни заглавия – покана към всички, които ценят доброто кино.

*Автор: Елеонора Александрова,
студент 2 курс в СУ „Св. Климент Охридски”, спец. Журналистика.

Зареди още

Култура

Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси

Published

on

Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.

Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.

Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.

Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.

Зареди още

Култура

Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето

Published

on

С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.

Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица