Свържи се с нас

Култура

Габрово отново е подвластно на комедийните филми

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

От 12 до 19 октомври в Столицата на хумора и шегата отново ще властват комедийните филми, а почитателите на седмото изкуство, ще имат възможност да заситят глада си за стойностно кино със сериозната селекция, която шестото издание на „Смешен филм фест“ ще предложи. Това информира Калина Вагенщайн, която представи пред журналисти поредното издание на филмовия фестивал.

Кулинарната тема е силно застъпена, затова и програмата тази година изглежда като добре балансирано меню – за всеки вкус и възраст. Вместо обичайните до сега 7 дни, имаме ден повече, сервиран като предястие.

31 са филмовите заглавия, разпределени във фокуси: „Кино и кухня“, „Испанско и латиноамериканско кино“, „100 години българско кино“, „Световен екран“, „Златни комедии“, „Детско кино“.

11 са продукциите, включени в конкурсната програма, а носителя на приза Най-смешен филм на Габрово, ще определи тричленно жури в състав: председател – проф. Николай Лазаров – оператор, преподавател в НАТФИЗ (габровската следа във фестивала), членове: доц. Юлия Кънчева – режисьор, преподавател в Нов български университет и Иван Попйорданов – дългогодишен директор на СИФ „Бояна“, на БНТ, член на финансовата комисия на НФЦ.

Публиката също ще има възможност да избере своя фаворит, като гласува с анкетна карата в зала „Възраждане“ или на сайта на „Смешен филм фест“.

100-годишнината на българското кино ще бъде отбелязана с представяне на два нови пълнометражни филма: „Събирач на трупове“ в присъствието на сценариста на филма Марин Дамянов и „Любов и инженерство“, а за малките зрители селекция на най-доброто от българската анимация, създадена специално за фестивала от Надежда Маринчевска.

Децата ще могат да гледат и един от най-награждаваните сръбски филми „Хартиеният принц“. Сценаристката на филма – Владислава Войнович, ще бъде специален гост на фестивала и освен на прожекцията, почитателите на киното и литературата ще могат да се срещнат с нея още веднъж, по време на представянето на едноименната и книга в Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“.

Двете прожекции за детска аудитория ще са в събота и неделя от 11.00 ч.

За Смешен филм фест ще бъде изключителна чест да посрещне грузинската режисьорка Нана Джорджадзе. Тя ще представи филма си „1001 рецепти на влюбения готвач“, носител на редица престижни награди и номиниран за „Оскар”, включен в модул „Златни комедии“.

И тази година фокусът „Златни комеди“ ще премине под формата на филмови лектории с лектор Деян Статулов – Дидо.

В две последователни вечери на 14 и 15 октомври (сряда и четвъртък) от 18.00 ч. зрителите ще могат да се запознаят с творчеството на гостенката ни Нана Джордадзе и гръцкият режисьор Тасос Булметис и ще гледат техните най-награждавени филми – споменатият вече „1001 рецепти на влюбения готвач“ и „Цариградска кухня“ на Булметис. Входът за прожекциите е свободен!

В модула „Страна на фокус” тази година попада Испания – с 5 филма. За първи път в програмата участва филм от Аржентина. За представянето му в последната вечер на фестивала – 19 октомври от 20.00 ч. очакваме в Габрово да пристигне посланикът на Аржентина Н. Пр. Гийермо Асрак.

Поради технически причини филмът «Паметник на Майкъл Джексън» отпадна от програмата. Вместо него на 17 октомври, събота, от 18.00 ч. зрителите ще имат удоволствието да се насладят на филма-шедьовър на братята Тавиани «Чудният Бокачо», който е с безспорни кинематографски качества, с престижни номинации и награди.

Смешнен филм фест никога не е само кино, защото любителите на седмото изкуство по правило са любопитни, интелигентни и интересуващи се хора. Затова и тази година фестивалът ще бъде гарниран със съпътстващи събития, тематично обвързани със седмото изкуство и смеха, които ще направят преживяването по-пълно и очарователно.

„Смешен филм фест“ 6 започна с „Треска за кино”, като препратка към незабравимия филм на Чарли Чаплин, само че в главните роли видяхме и чухме музикантите от оркестър „Габрово“. Вчера (12 октомври, понеделник), от 17 часа на откритата сцена на ул. „Радецка”, с изпълнения на популярни мелодии от филми, музикантите се усмихнаха на габровци и ги настройваха на фестивална вълна.

Музей „Дом на хумора и сатирата” се включи в програмата на „Смешен филм фест” 6 , с домакинството си на изложбата „Свобода на словото: Независимостта на медиите през погледа на белгийски и български карикатуристи”, в рамките на Дните на Белгия в България. Изложбата бе от Посланика на Кралство Белгия Н. Пр. Аник Ван Калстър. Гости на традиционния Весел четвъртък ще бъдат Джеки Стоев и Джони Пенков, които ще представят книгата си „Надали, ама а дано/А дано, ама надали“.

Още две литературни срещи в Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ ще зарадват любителите на киното и книгите. На 14 октомври драматургът Марин Дамянов ще представи книгата си „Самурай от Надежда“, а в последния ден на фестивала 19 октомври сръбската писателка Владислава Войнович ще разкаже как интересът към филма и „Хартиеният принц“ я е провокирал да разгърне историята в книга.

Книжен базар, разположен във фоайето на „Възраждане”, ще даде възможност на зрителите да си тръгнат с приятни преживявания от гледания филм и с интересно четиво.

Съпътстващите събития и прожекциите от модул „Златни комедии“ са с вход свободен. За всички останали прожекции цената е 3 лв.

Българско кино, премиерни световни заглавия, златни ленти, филми за деца и юноши, гости от страната и чужбина, музика, карикатура, литература, това и още приятни изненади очакват публиката на Смешин филм фест 6 .

Пълната програма може да разгледате на страницата на фестивала оттук.

Изберете си филм и не забравяйте – апетитът идва с гледането!

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица