Свържи се с нас

Новини

Общината събори незаконно къща в „Маркотея“

Published

on

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Община Габрово, погазвайки всякакви правила и наредби, събори напълно незаконно до основи къща в новостроящия се по европроект парк „Маркотея“ в Габрово. Това твърдение направи пред „Габрово Нюз“ Иван Атанасов, собственик на имота, попаднал в епицентъра на строителните дейности по обновяване на парка.

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Според наличната в Община Габрово документация, съборената вече къща е общинска собственост, но по думите на Иван Атанасов това изобщо не е така, тъй като липсва документ, удостоверяващ каквото и да е обезщетение или компенсация за извършеното отчуждаване. На всичкото отгоре там е бил домът на неговите родители и през годините са били плащани редовно всички местни данъци и такси.

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved

„Твърдят, че имотът бил заплатен, което изобщо не отговаря на истината“, категоричен бе пред „Габрово Нюз“ собственикът на имота.  Историята на Иван датира от 18 февруари 2015 г., броени дни след като строителните работи в „Маркотея“ започнаха. Днес тухлената сграда вече я няма.

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved , Архив

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved , Архив

Без никакво уведомление и заповед на кмета, при посещение на къщата си той заварил работници на две фирми, които вече били започнали разрушаване на оградата на имота. На място установил, че са разбити още вратите на избеното помещение и входа на сградата, а намиращите се в мазето лични вещи – изнесени на двора.

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved , Архив

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved , Архив

Пред него работниците споделили, че действали по инструкции на инж. Соня Корназова – директор Дирекция „Устройство на територията“ в Община Габрово, която наредила опразването на къщата и подготвянето й за събаряне, по заповед на кмета Таня Христова.

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved , Архив

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved , Архив

По данни на Община Габрово съгласно наличните документи, процедурата по отчуждаване на имота е  извършена в периода 1950 – 1953 г.

Според институцията до средата на 90-те години на двадесети век пък, сградата е била използвана за съхранение на инвентар по поддръжка на парка от служителите на „Благоустрояване и комунално стопанство“, което твърдение Иван Атанасов категорично отрече. „Това изобщо не е така. Имам и свидетели, които могат да го потвърдят и ще го докажа“, заяви той.

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved , Архив

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved , Архив

Собственикът ни разказа, че „сагата“ с имота му започнала още през 2009 г., когато Общината  изискала от него да изпрати заявление за собствеността, което той направил, заедно с копие от нотариалния акт и удостоверение за наследство.

Назначена била комисия по случая. В отговор на институцията, в лицето на сегашния вицепремиер Томислав Дончев и тогавашен градоначалник, било заявено, че имотът е „заплатен в брой“ на собственика.

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved , Архив

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved , Архив

От кореспонденцията ни с местната общинска администрация става ясно още, че претенцията от страна на наследниците на бившия собственик на имота за възстановяване на собствеността върху него им е известна, за която през 2009 г. наследниците са получили обоснован отказ.

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved , Архив

© Copyright 2015 — Gabrovo News. All Rights Reserved , Архив

На въпрос на „Габрово Нюз“ до Община Габрово дали е било изплатено обезщетение на собственика при извършване на отчуждаващите процедури получихме следния отговор:

„На тогавашния собственик е определено парично обезщетение, тъй като е притежавал в собственост и други имоти. В съставения към онзи момент Акт за завземане на недвижим имот за държавен е отбелязано, че не са постъпили възражения от бившия собственик. В този смисъл считаме, че претенциите на наследниците на бившия собственик на сградата са необосновани и недоказани.“

Собственикът на имота Иван Атанасов сподели, че се чувства изключително огорчен от случилото се и ще си търси правата на по-висша съдебна инстанция, тъй като на местно ниво Прокуратурата е отказала да образува наказателно производство.

„Чувствам се притеснен най-вече заради здравословното състояние на майка ми, защото още в  началото на 2009 г., когато започнаха проблемите с имота ни и кметът тогава Томислав Дончев започна да ни притиска, тя се разболя от рак и претърпя операции. На фона на всичките притеснения й откриха и диабет.

Това е безобразие спрямо обикновените български граждани, плащащи си всички задължения, за разлика от малцинствата! Не прилича на една европейска Община да действа по този начин. Това е потъпкване на правата ни“, каза в заключение Иван Атанасов.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Вътрешният министър, заместникът му и главния секретар на МВР посетиха Габрово

Published

on

Министърът на вътрешните работи Емил Дечев, заместник-министърът Калоян Милтенов и изпълняващият длъжността главен секретар на МВР, главен комисар Георги Кандев, проведоха работна среща с ръководния състав на Областната дирекция на МВР – Габрово.

В рамките на срещата министър Дечев подчерта, че основният приоритет на Министерството е подготовката и провеждането на честни, демократични и законосъобразни избори.

Той акцентира върху необходимостта от еднакво и безпристрастно прилагане на закона спрямо всички извършители на нарушения и престъпления, без допускане на двойни стандарти, както и върху нуждата от бързи и решителни действия от страна на полицейските служители.

Като ключов елемент в работата на структурите на МВР бе откроено и повишаването на качеството на досъдебните производства, както и ефективността на разследванията.

Акцент бе поставен и върху работата със сигнали, постъпващи от представители на неправителствени организации, граждански активисти и разследващи журналисти. Министър Дечев подчерта, че те са важен партньор на институциите, тъй като често разполагат с ценна информация, която може да подпомогне разкриването на престъпления.

Главен комисар Кандев представи анализ на резултатите от полицейската дейност в контекста на предстоящите избори, като направи съпоставка с данните от изборния период през 2024 г.

По думите му, 20 дни преди изборите през настоящата година служителите на ОДМВР – Габрово са работили по 20 сигнала, при 2 сигнала за същия период през 2024 г. До момента са образувани три досъдебни производства, при липса на такива през 2024 г.

Изготвени и връчени са 22 предупредителни протокола, при един за 2024 г. „Зад тези резултати стои сериозният труд и ангажираност на всички служители“, отбеляза той, като увери, че ще продължи да се оказва пълна подкрепа за проактивните действия на полицейските органи.

„Работете уверено и в рамките на закона“, заяви още главен комисар Кандев. Заместник-министър Милтенов също призова служителите да изпълняват служебните с задължения при стриктно спазване на законовите разпоредби.

Зареди още

Култура

„Габровски гласчета“ с отличия от национален конкурс

Published

on

На 27 март „Габровски гласчета“ участваха в XXXI Национален детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“ в град Варна, организиран от Министерство на образованието, Община Варна и Общински детски комплекс.

Младите изпълнители се завърнаха с първо място в раздел народни хорове, трето място и стипендия за Кристина Топалова, а диплом за отлично представяне получиха Йоана Ненова и Виктория Дангова.

Това високо отличие е гордост за диригента на „Габровски гласчета“ Стефка Стоева, защото по думитея й в този конкурс с участие на деца от цяла България регламентът на конкурса изисква да има отличени само с едно първо, едно второ и едно трето място за раздел и възрастова група.

“Габровски гласчета“ отново представиха отлично град Габрово пред авторитетно жури с председател доцент Димитър Христов, който е диригент на оркестъра на БНР и преподавател в Национална музикална академия „Професор Панчо Владигеров“.

Зареди още

Култура

Лазаровден оживява в музей „Етър“ с песни, танци и млади лазарки

Published

on

На 4 април в музей „Етър“, Габрово ще бъде пресъздаден един от най-красивите български пролетни обичаи – Лазаровден. Събитието предлага на посетителите атмосфера, изпълнена с традиция, цвят и празнично настроение.

Възстановката на обичая лазаруване ще бъде представена от момичета от „Училище за лазарки“ – традиционна образователна програма на музея, която има за цел да съхранява и предава българските обичаи на младото поколение. Тази година групите са две. Габровските девойки ще лазаруват в „Етър“ от 11:30, а тревненските от 13:30 часа.

С песни, танци и обредни наричания лазарките ще пресъздадат характерните елементи на празника, свързан с настъпването на пролетта и пожеланията за здраве и благополучие. Събитието дава възможност на посетителите да се докоснат до живата традиция в автентичната възрожденска среда на музея.

Лазаровден в музей „Етър“ е част от усилията на институцията да съхранява и популяризира нематериалното културно наследство, като го представя по достъпен и въздействащ начин пред широка аудитория. Лазаруването е обред за посвещаване. След преминаване през него момичетата вече могат публично да се момеят, имат право да се гиздят, да обличат везани ризи и да бъдат поискани за жени.

Специалистите от музей „Етър“ изтъкват необходимостта да се запази традицията жива и да не се насърчават деца да бъдат лазарки. Целта на образователната програма „Училище за лазарки“ е запознаване с обичая лазаруване и преживяване на автентичността на празника.

Младите момичета се въвеждат в символиката на Лазаровден, разучават обредни песни и танци, участват и във възстановка на обичая. Тя по традиция се провежда в музей „Етър“ на самия празник. Девойките са облечени в габровски носии, носят на главите си венчета, направени от тях самите, а в ръцете си – кошници, украсени с цветя.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица