Новини
Старт на дуалното обучение в Габрово
Нетрадиционно посвещение в специалността „Мехатроника“ получиха вчера 26 младежи от ПТГ „Д-р Никола Василиади“. Това е стартът на първия випуск по системата на дуалното обучение. По нея завършилите придобиват умения по електроника, електротехника, машиностроене, информационна и системна техника, създаване на програми за машини с цифрово програмно управление.
Гимназията е една от трите в страната, където ще се реализира пилотният австрийски проект за дуално обучение, като партньори са фирмите Цератицит България AД, Резбонарезни инструменти Габрово ЕООД и Планзее МВ ЕООД, информираха от Областна администрация – Габрово.
Под формата на ролева игра учениците разказаха за себе си, за мечтите си и защо са избрали тази професия. Областният управител Николай Сираков, който беше гост на събитието, им пожела да продължават да мечтаят и да реализират онова, което е вътре в тях – техния скрит потенциал. Той подчерта, че вероятно през целия курс на обучение погледите на всички ще бъдат насочени към тях, защото за нашия град , а и за страната ни това е випускът, който ще приложи малко по-различен модел на обучение.
„И няма нищо страшно ако днес не знаете какво е мехатроника, важното е чрез нея да откриете своята страст и когато приключи вашето обучение да сте уверени в уменията си и да знаете какво искате да правите“, сподели пред тях Николай Сираков. И за да е всичко като игра учениците имаха своята първа задача да подредят пъзели, които ако са правилни ще им разкрият мъничко от това „Що е то мехатроника?”.
Целта на пилотния австрийски проект, който се реализира в професионалната гимназия „Д-р Никола Василиади“ и още две такива в страната е, когато се видят резултатите от успешното реализиране на дуалното обучение, в него да се включат повече фирми, повече гимназии, да се сформират повече паралелки, които да се обучават по дуалната система и това да допринесе за по-качествено образование, по-висока конкурентоспособност на фирмите, по-високи заплати за служителите и по-развити региони.
На събитието присъстваха представители на Община Габрово, Регионален инспекторат по образованието – Габрово, Технически университет – Габрово, австрийското търговското представителство и бизнеса.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Габрово преминава към електронно таксуване в градския транспорт

Ерата на хартиените билети в градския транспорт на Габрово приключва официално на 6 август, когато Общинско пътническо дружество въвежда безконтактна електронна система за таксуване.
Промяната беше обявена по време на финалната конференция по проекта за модернизиране на обществения транспорт, реализиран с финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост на обща стойност 5,2 милиона евро.
От 6 август новата система ще бъде достъпна за всички жители и гости на града, които ще могат да закупуват и валидират превозни документи по модерен и удобен начин. Преди пускането ѝ в експлоатация общината и превозвачът ще проведат разяснителна кампания, целяща да улесни пътниците в прехода към новия начин на пътуване.

През тази седмица поетапно ще бъдат представени всички основни функции на системата. Проектът, в рамките на който се въвежда електронното таксуване, обхваща и общините Габрово и Севлиево и съчетава три основни направления – развитие на екологичния транспорт, повишаване на пътната безопасност и въвеждане на интелигентни транспортни решения.
По думите на кмета на Габрово Таня Христова, инвестицията е поредна стъпка към амбицията общественият транспорт да бъде достъпен, качествен, точен и екологичен, а не финал на процеса на модернизация.

Сред другите резултати от проекта е закупуването на девет нови електрически автобуса – четири 12-метрови и пет компактни, за чиято експлоатация са изградени седем зарядни станции.
В рамките на инвестицията беше отбелязан и първият по рода си в България редовен курс с електробус по линията Габрово – София, въведен през септември 2025 година.

По отношение на пътната безопасност в Габрово са осветени допълнително 31 пешеходни пътеки, а при седем училища са монтирани соларни пътни знаци и предпазни парапети.
Партньорът по проекта, община Севлиево, е осветил 60 пешеходни пътеки и е изградил близо километър велосипедна алея.

Крими
61-годишен мъж загуби живота си след катастрофа с мотор

61-годишен мъж от севлиевското село Шумата загуби живота след като катастрофира с мотор.
Тежкият инцидент е станал в събота, 1 август, около 10.00 часа в прохода Шипка. По данни на полицията мотористът е самокатастрофирал.
На място незабавно е бил изпратен полицейски екип, който установил самоличността на водача. Той е бил транспортиран в габровската болница, където по-късно починал.
Според първоначалната информация водачът се е ударил в крайпътната мантинела.
Причините за инцидента са в процес на изясняване.

Новини
Денислав Иванов от ШК „Орловец 1997“ стана първи на турнир

Състезателят на ШК „Орловец 1997“ Габрово Денислав Иванов спечели градския шахматен турнир в Дряново при мъжете.
Той бе посветен на дългогодишния треньор и състезател на Дряново Марин Денев и се организира от Община Дряново и НЧ „Дряновска пробуда 2008“.
Денислав Иванов, който мери сили в турнира за възрастни, заслужено се нареди първи и грабна купата и златния медал.
13-годишният Стефан Тотев и 10-годишният Иван Екимов също се включиха в турнира за възрастни. Стефан беше на крачка от медала, като се нареди на 4-то място.
Достойно в турнира за големи се представи и 10-годишният Иван Екимов. Всички участници получиха грамоти и натрупаха ценен опит.

-
Новинипреди 7 дниОрганизират дискусия „Развитие на местното самоуправление“
-
Културапреди 7 дниСветовната мрежа от градове на занаятите и фолклорните изкуства се събира в Габрово
-
Новинипреди 6 дниМаркираха 101 коли в Габрово, излезли от употреба
-
Новинипреди 6 дниПрерязаха лентата на ремонтираната зала Дан Колов в Севлиево
-
Кримипреди 5 дниФилмиран се помисли за „Транспортера“ и приключи на бул.“Стефан Караджа“
-
Кримипреди 5 дниОтново конфликт между две групи в Габрово
-
Новинипреди 4 дниОт 1 август влизат в сила новите цени на винетките
-
Новинипреди 5 дниОбществено полезен труд и възпитател за участниците в свадата, разиграла се в Габрово















