Свържи се с нас

Новини

Нови климатици на пенсионерски клуб в Севлиево

Published

on

снимка: Община Севлиево

снимка: Община Севлиево

Кметът на Севлиево подари климатици на пенсионерския клуб в ж.к.”Д-р Атанас Москов”, информира Мирела Ганчева от местната общинска администрация. Четири години от създаването на Салон №4 към Клуба на пенсионера „Васил Левски“ отпразнуваха възрастните хора. Гости на тържеството бяха кметът Иван Иванов и неговите заместници Калина Георгиева и Невена Тодорова.

„Най-хубавото е това, че виждам салона пълен. За мен означава много, означава, че продължавате да сте заедно и да прекарвате добре времето си тук. Бъдете винаги с това искрено приятелство един към друг и заедно споделяйте дните си. Благодаря на г-жа Антоанета Братованова за това, защото през тези четири години не е спирала да споделя с мен важните неща за вас, вашите болки и нужди“, сподели кметът д-р Иванов. Той заяви, че в негово лице хората винаги ще срещат подкрепа и разбиране. „Когато откривахме новия пенсионерски клуб в южния комплекс, вие ми казахте, че се нуждаете от климатици, за да ви е топла зимата и прохладно лятото. Това ви желание ще бъде изпълнено и утре ще ви сложим два климатика“, каза д-р Иванов. Градоначалникът подари и торта на възрастните хора с пожелание животът им да бъде по-лек и по-щастлив.

„В тъги, в неволи се изнизаха годините, но вие успяхте да създадете добър колектив, който задружно да разведрява и без това трудното ни ежедневие. Салонът е вашата стряха и втори дом, любим за вас“, каза уредникът на клуба г-жа Братованова. Тя припомни всички хубави мигове, които са сплотявали членовете на клуба през тези години. „Независимо от годините, запазвайте красотата си, която е изписана по лицата ви, която струи от очите ви, която искри в усмивките ви и блика от топлите ви гласове. Запазете човешкото в себе си и детското в душите си“, пожела им Братованова.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Прокуратурата образува досъдебно производство заради побоя на пазара

Published

on

Районната прокуратура в Габрово ръководи разследване за причиняване на телесни повреди на две лица при сбиване в района на пазара в града.            

Досъдебното производство за причиняване на средни телесни повреди на две лица по хулигански подбуди е започнало на 19 юни т.г. с първо следствено действие – оглед.

Установено е, че около 20.00 часа същия ден е възникнал конфликт в района на Централен кооперативен пазар в Габрово между четирима пълнолетни мъже, който е прераснал в сбиване.

Подаден е сигнал на тел. 112 и е уведомена полицията. На пострадалите е оказана лекарска помощ, като един от тях е на лечение в МБАЛ“Д-р Тота Венкова“ – Габрово.

Към настоящия момент се провеждат разпити за изясняване причините за конфликта и се изисква медицинската документация от прегледите на пострадалите лица. Предстои назначаване на съдебно медицински експертизи.

Припомняме, че сбиването в петък вечер на Централния пазар в Габрово вдигна полицията на крак!

Незабавно към мястото бяха насочени полицейски екипи, установили четирима мъже, на възраст 30, 37, 41 и 65 години. 41-годишният мъж е получил фрактура на раменна става и отоци в областта на главата и крайниците. Същият е били транспортиран и настанен за лечение в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово, без опасност за живота.

С фрактура на предмишница и отоци в областта на главата и крайниците е и 65-годишният мъж.

За срок до 24 часа бяха задържани трима от участниците в инцидента – на 30, 37 и 65 години. Според първоначалната версия конфликтът е възникнал поради предходни влошени взаимоотношения между двама от участниците в мелето.

Във връзка със случая директорът на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов бе категоричен, че полицията няма да толерира прояви на саморазправа, агресия и нарушаване на обществения ред!

По отношение на всички лица, съпричастни към подобни противоправни деяния, ще бъдат предприети своевременни действия в рамките на Закона, уточниха още от полицията. ОДМВР – Габрово ще продължи да прилага всички предвидени законови мерки за противодействие, пресичане и недопускане на подобен тип прояви.

Зареди още

Новини

ДФА „Развитие” представи българския фолклор на Международен фестивал

Published

on

Детски фолклорен ансамбъл „Развитие“ при Народно читалище „Развитие-1870” представи богатството на българския фолклор на Международен фолклорен фестивал в Истанбул, Турция.

Форумът, който се проведе от 10 до 14 юни 2026 година, насърчи културния обмен, приятелството между народите и съхраняването на фолклорното наследство чрез участието на изпълнители от различни държави. Участваха четири състава – три от България и един от Монголия.

В рамките на фестивалната програма ДФА „Развитие” взе участие в две концертни изяви, както и в традиционните фестивални дефилета. Изпълненията на танцьорите и певците бяха посрещнати с интерес и заслужени аплодисменти от публиката.

Чрез своите изпълнения те достойно представиха българския фолклор, демонстрирайки високо ниво на подготовка, артистичност и уважение към българските традиции. За цялостното представяне на нашенските музика, песни и танци допринесе с изпълненията си вокалната група към Детския ансамбъл, с ръководител Полина Колева.

„Още с пристигането си бяхме посрещнати изключително топло и гостоприемно от организаторите. През целия престой децата се чувстваха спокойни, щастливи и обгрижвани. Благодарим на децата за тяхната дисциплина, отговорност и достойно представяне. Благодарност на родителите за доверието и съпричастността, които направиха възможно това международно участие за представяне на българския фолклор извън пределите на страната”, сподели впечатленията си художественият ръководител Весела Йорданова.

По време на престоя си в Истанбул участниците имаха възможност да се запознаят с историята и културата на региона, да посетят забележителности и да създадат нови приятелства. Участието в подобни международни форуми е важна част от обучението и развитието на младите танцьори и певци. То им дава ценен сценичен опит, изгражда увереност и ги подготвя за бъдещото им израстване като част от представителния състав на Ансамбъл „Развитие“.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново представя биографична книга за Иван Койчев

Published

on

Излезе от печат биографичното издание на Исторически музей – Дряново „Иван Койчев. Човекът, художникът, учителят“. Луксозната книга с твърди корици, богато илюстрирана и отпечатана изцяло цветно, е посветена на една от най-ярките личности, свързани с културния и обществения живот на региона, родом от Дряново.

Биографията въвежда читателя в личността, семейната среда, образованието и творческия път на Иван Койчев – художник, учител по рисуване и неуморен читалищен деец. В книгата намират място още спомени на близки и съвременници, както и документи, предоставени от Държавен архив – Габрово и Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ – Габрово. Зачетен е приносът му за създаването на Куклен театър – Дряново, спечелил сърцата на местните деца, дали му псевдонима „Дядото с брадата“.

Изданието отдава заслужено признание на Койчев като творец, педагог и културен радетел, посветил живота си на изкуството и просветата. Книгата е плод на голямото дарение, направено на Исторически музей – Дряново от семейството на Иван Койчев, което дава възможност неговото богато наследство да бъде съхранено и представено пред широката общественост.

Официалната премиера на книгата ще се състои на 1 юли 2026 г. от 18.00 часа в Народно читалище „Развитие – 1869“ – Дряново. Мястото е с особена символика, тъй като през годините Иван Койчев е бил негов активен деец.

Биографията се издава с любезното съдействие и спомоществователство на г-н Емил Попов. Зад реализацията на книгата стои авторски колектив, в състав: Стефана Вълчева, Емилия Михайлова, д-р Венелин Бараков, Цветомира Койчева, Любомир Димитров (Бахчеванов) и Галина Банковска. Корицата и подборът на художествените творби са дело на художника Антон Антонов, а заснемането и дигиталната им обработка е на Венцислав Симеонов. Езиков редактор на изданието е Теодора Белперчинова, предпечатът е дело на Хари Емирян, а издател е „Крестън БулМар“.

Книгата „Иван Койчев. Човекът, художникът, учителят“ вече може да бъде закупена от Исторически музей – Дряново или поръчана онлайн чрез официалния сайт на музея.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица