Свържи се с нас

Новини

Пепа Сомлева: За родния край. Спасение!

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Тези дни беше отчетен поредният грандиозен проект в града. Изсипаха се купища похвали и суперлативи за управлението му. Ораторите нарисуваха красиви словесни картини за бъдещето ни. Патосът беше висок. Трябваше да сме щастливи от това, което виждаме и това, което ни очаква. А дали е така?

От дълго време наблюдаваме процесите в града и вече за всички е очевидно, че огромните средства, усвоени по проекти и програми, не са адекватни на вложените суми, в по-голямата си част парите не бяха усвоени от местни фирми и не бяха разкрити работните места, за които шумно се обещаваше.

Габрово устремно се обезлюдява – цели випуски, завършвайки училище напускат родното място и повече не се връщат, поради липсата на перспективи за развитие. Други подгонени от липсата на работа заминават да търсят прехраната за семействата си или в големите градове, или в чужбина.

Нивото на работните заплати е изключително ниско и никой млад човек не вижда в бъдеще висок стандарт на живота тук. Рискът регионът ни да се превърне в добре асфалтирана и озеленена безлюдна територия вече се превръща в близка реалност. Обещаваните „чужди“ инвестиции така и не се случиха.

При поредната авария на единствената главна улица, градът буквално се задъхва и почти блокира, в невъзможност за предвижване. Асфалтират се улици, а буквално след дни отново се разкопават. Правят се дори ремонти на ремонтите.

Широко се говори, че габровци са на първо място по усвояване на пари от еврофондовете на глава от населението, а не се казва с колко са намалели паралелките в училищата. По-ниската безработица в региона е факт, но никой не споменава, че е така просто, защото потенциалните безработни отдавна са отишли на друго, по-добро място за живеене.

Чудя се, защо има съществено разминаване от това, което се представя и това, което виждаме? И кое са взели предвид тези, които напускат Габрово – гръмогласната красива пропаганда или тихата тъжна реалност.

Време е за отрезвяване. Има моменти, в които градът ни прилича на кадър от филм на Хичкок, особено вечер – пусти улици, празни магазини, осветени улици и тъмни прозорци. Някой от управляващите говори ли за това? Предлагат ли се мерки? Имаше едно обществено обсъждане на тема „Демографска криза“ преди месеци и както съобщиха организаторите не били чували много за това и го направили само защото възрастен човек предложил на общинска сесия да има такова.

Бях на това обсъждане и за първи път осъзнах каква потресаваща незаинтересованост и некомпетентност има по този въпрос от страна на тези, които ръководят града. В последните години в докладите за национална сигурност като проблем номер едно се говори за демографска катастрофа, а не за криза. Дали вторачването в усвояването на пари по проекти и програми е по-важно и е изместило погледите и мисленето на тези, които трябва да милеят за родния край и да управляват живота в него? Дали такива хора трябва да са на чело на този толкова красив град? Къде са дългосрочните виждания и перспективи за развитие, които ще задържат хората тук и ще им дадат сигурност и очаквания за добър стандарт?

Да, най-вероятно, сега предизборно ще се извади някоя нова политическа „дъвка“ в стил „Тунелът под шипка“. Това може да е пак някакъв нов завод за автобуси или защо не нещо по-мегаломанско като „Техно парк“, което ще се вади от прахта при всеки нови избори и все няма да се случва. И така до следващите, но ще дойде момент, в който няма да има кой да отиде на избори. Първо трябва да се помисли за хората – те са най-важните. А асфалтирането и градинките – те няма как да не се случат, елементарно е.

Години вече си говорим тези неща – между приятели. И все се питаме какво правим ние по този въпрос. Не е ли престъпление това, че мълчим и бездействаме? Не е ли по-достойно да назовем нещата с истинските им имена, отколкото ядосано тихо да мърморим, четейки захаросаните хвалебствени слова по адрес грандиозните успехи на общината? Решихме, назовахме ги и какво – никаква реакция, презрително мълчание, липса на отговори. Когато това се случва, единственото правилно решение е да се вземе проблема в ръце. В други ръце, в тези, които искат и могат да го решат. И решихме: Ще направим голяма градска коалиция от хора, които истински мислят и болеят за града и хората в него. Всички заедно – лекари, учители, певци и артисти, спортисти и адвокати, дребен и среден бизнес, икономисти и финансисти – няма леви, няма десни. Всички заедно за благото на Габрово. За управлението на един град са нужни хора с визия, душа и сърце. И вече дори иде реч, не за управление, а за Спасение. Думата с която започнах.

Автор: Пепа Сомлева.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

По-интересни учебни часове в ОУ „Неофит Рилски“

Published

on

ОУ “Неофит Рилски” – Габрово започва пътя си в програма “Училища за пример” това лято с интензивно обучение. В името на благополучието, академичните успехи и самоинициативността на децата, директорът и учителите от училището, избраха да са част от най-големия досега випуск на двугодишната обучителна програма на фондация “Заедно в час”.

В училището се обучават 481 ученици от I до VII клас, като това включва и обучение на 15 ученици със специални образователни потребности (СОП) и малък брой деца билингви. Когато говорим за образование често се казва, че днешните деца са различни и учителите трудно ги мотивират, но рядко се обсъждат конкретни идеи как трябва да се промени преподавателският подход.

Именно в това е и ключът към успеха на програма “Училища за пример” – ученикът да бъде в центъра на образователния процес, да бъде активен и да учи чрез преживявания, проекти, работа в групи и други методи, които са му интересни и му дават възможност да осмисли знанията, които получава, а заедно с тях да усвои и ценни умения.

В следствие на програмата, учителите добиват навика да си задават въпроса “Какво ще правят учениците в този момент”, когато планират часовете си (вместо “Какво ще правя аз”).

„Обучението беше много зареждащо, смислено и интересно. Досега не сме присъствали на толкова добро обучение. Класните стаи вече са с ново оформление, чиновете са разместени по нов начин и очакваме с нетърпение следващия модул.“ казва Веселина Александрова на края на 7-дневното лятно обучение. Г-жа Александрова е заместник-директор в едно от училищата от новия випуск – ОУ „Васил Априлов“, гр. Бургас.

По време на програмата участниците имат възможност да усвоят и тестват различни педагогически и управленски практики и да ги адаптират за конкретния контекст, в който работят. Едно от най-ценните неща в програмата е, че тя отключва потенциала, който носи всеки училищен екип. Учителите заедно определят целите за своите ученици, след което заедно планират уроци, така че за децата да е по-лесно да направят връзки между различните предмети, които изучават и да разберат какво е приложението на знанията, които получават в живота. Учителите „отварят“ класните си стаи – канят колегите си да наблюдават уроците им и после заедно анализират какво се е получило добре и кое може да бъде направено по различен начин, така че да събуди и стимулира интереса на децата. Това създава условия за непрекъснат обем на добри практики между учителите в училище, което на свой ред прави уроците по-ангажиращи за учениците.

“С участието ни по програма “Училища за пример” на фондация “Заедно в час” екипът ни ще се фокусира върху области за подобрение като безопасност на училищната среда, рефлективност, умения за учене. Работата ни ще бъде насочена върху развитие на умения за споделяне на емоциите, търпение и толерантност, уважение и взаимопомощ между учениците. Сътрудничеството между тях ще им помогне да учат един от друг, да обменят идеи и да постигат общи цели. Това ще доведе до подобряване на учебния процес и повишаване на академичните резултати на учениците.” казва директорът на училището, г-жа Мая Колева.

“Успехите, постигнати благодарение на усилената ни работа и отдаденост, са вдъхновени от мотото на Конфуций: “Който не напредва всеки ден, всеки ден изостава” добавя тя.

Училищата в програмата сами залагат целите, които искат да постигнат за двугодишния период. Всяко училище има и ментор в лицето на опитен човек от образователната система (директори, образователни експерти, учители), който редовно посещава училищата и им помага да приспособят наученото от курсовете в програмата, така че да е от полза за специфичните нужди на учениците им.

Зареди още

Новини

„Янтра“ приема варненския „Фратрия“ в събота

Published

on

„Янтра“ ще се опита да продължи успешната си серия в първенството в домакинството на варненския „Фратрия“. Двата тима се срещнат в двубой от 9-я кръг във Втора професионална лига, който е в събота от 17.00 на стадион „Христо Ботев“.

„Янтра“ е в серия от пет поредни мача без поражение и ще се опита да я продължи с успешно представяне срещу варненци пред своята публика. Габровският отбор заема шестата позиция във временното класиране, но е в най-добра моментна форма в групата според статистиката, а реализаторът на тима Мартин Тошев води голмайсторската листа за сезона с 9 точни попадения в изиграните 8 официални срещи.

В състава на Тодор Киселичков единственият отсъстващ е Даниел Гаджев, който продължава да своето лечение от контузии. ФК „Фратрия“ (името означава „братство“ в превод от латински), създаден през 2021-ва година от Виктор Бакуревич – собственик на веригата магазини „Берьозка“ в България, е новак във втория ни футболен ешелон.

Воденият от Емануел Луканов тим е с актив от 8 точки и заема 13-та позиция във временното класиране. „Братството“ записа победа над „Спортист“ в Своге (1:0), равен със „Спартак“ (0:0) и загуба от „Лудогорец-2“ (0:2) в досегашните си три гостувания от началото на сезона.

Ръководството на предстоящия двубой е поверено на пловдивска съдийска бригада. За главен съдия е назначен Георги Стоянов. Негови асистенти на стадион „Христо Ботев“ ще бъдат Месут Ахмедов и Атанас Пилатов. Функциите на четвърти рефер ще изпълнява Борис Попов от Русе. Делегат на БФС ще бъде Илчо Цанков от Силистра, а съдийски наблюдател – Асен Николов от Пловдив.

И двата входа на стадион „Христо Ботев“ – традиционният северен (откъм стълбите) и горният южен (разположен на ул. Баба Зара и ул. Митко Паузов) ще бъдат отворени за тези, които планират да изгледат на живо срещата.

Зареди още

Крими

Полицията с мерки за безопасност за първия учебен ден

Published

on

Преди началото на новата учебна година от Областна дирекция на МВР – Габрово са предприети всички необходими мерки за опазване на обществения ред и осигуряване на безопасността на движението. На територията на цялата област, включително и в малките населени места, е създадена организация за обезпечаване на сигурността около учебните заведения.

В районите на детските градини и училищата са извършени огледи на сигнализацията с пътни знаци и маркировка, уличното осветление, предпазните огради и пешеходните ограждения.

Проведени са срещи с ръководствата на учебните заведения за осъществяването на пропускателния режим, връзката с полицейските органи при конфликтни ситуации или съмнителни лица край училищата, извършени са охранителни проверки на сградите.

Осъществени са срещи с представители на Регионалното управление на образованието и с ръководели на охранителни фирми за набелязване на конкретни мерки при откриването на учебната година и опазването на обществения ред.

През новата учебна година са планирани системни проверки от органите на реда в питейни и увеселителни заведения за контрол по спазването на изискванията на Закона за закрила на детето, касаещи недопускане присъствието на малолетни и непълнолетни в тях, както и продажба на алкохол и тютюневи изделия на деца.

За недопускане продажбата на алкохол и тютюневи изделия на ненавършили 18 години младежи контрол ще се осъществява и върху търговски обекти в близост учебните заведения.

Преди и по време на тържествата за първия учебен ден на 16 септември в училищните дворове, в районите край тях и на кръстовищата с интензивно движение ще бъде осигурено засилено полицейско присъствие.

През този период служители на полицията ще осъществяват засилен контрол в часовите периоди преди началото и след края на учебните занятия. Полицаите ще подпомагат безопасно движение и пресичане на децата и техните придружители.

По улиците с интензивно движение в училищните райони и извън тях ще следят водачите да спазват стриктно ограниченията на скоростта и предимството на пешеходците на сигнализираните пешеходни пътеки и ще контролират правилното пресичане и от страна на пешеходците.

В началото на учебната година служители от „Пътна полиция”, съгласувано с РУО и училищните ръководства, ще изготвят графици за изнасяне на беседи по пътна безопасност. В даваните практически препоръки вниманието ще бъде насочено към рисковите пешеходни преходи, кръстовища, участъци и спирки на масовия градски транспорт, като ще бъдат очертани конкретни безопасни маршрути от дома до училище и обратно.

В рамките на акцията „Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя!“ ще бъде проведена и „Седмица за превенция на детската пътна безопасност“ – от 16 до 22 септември, като 18 септември е обявен за „Ден без загинали на пътя“.

През периода от 1 юни до края на август на територията на област Габрово при пътнотранспортни произшествия са пострадали общо седем деца, като две от тях са били пътници, две водачи на велосипеди, две водачи на индивидуални електрически превозни средства, едно е било пешеходец.

Предприетите мерки са част от традиционната акция „Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя!“, която се провежда през септември и октомври. За да бъдат ограничени пътните инциденти с деца и юноши, от Отдел „Пътна полиция“ към Главна дирекция „Национална полиция“ отправят препоръки за безопасно поведение на пътя, които можете да видите оттук.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица