Новини
Битката при Орлово гнездо „оживява“ днес
Над 200 членове на НД“Традиция“ от цялата страна и тази година ще пресъздадат пред погледите на хиляди хора основни моменти от героичните боеве при Орлово гнездо за отстояване на връх Шипка.
„Акцентът във възстановката на 22 август ще бъде личното присъствие на всеки един от нас – участниците, защото така образите ще „оживеят“ в своята значимост и исторически важна роля за свободата на страната ни”, разказват членовете на дружеството.
Ентусиазъм, отговорност и национална принадлежност ще проличат във всички моменти на възстановката, тъй като НД“Традиция“ има за цел да покажа автентичността и реализма на униформите, оръжията, действията и образите. Всеки детайл от мероприятието е важен, всеки исторически миг е значим и всяка представена личност преминава през душата на участниците, така че събитието да оживее пред присъстващите, като ги прави свидетели на онези тежки дни на борба и героизъм, дни – изпълнени с хиляди човешки съдби.
Героите не са забравени! Събитията се помнят, разказват и пресъздават във всяка от възстановките на НД „Традиция“, а в това всеки ще може да се увери, ако се качи на 22 август на връх Шипка.
Цялата програма на събитията на 22 август на връх Шипка и в Габрово може да прочетете по-долу
Събота, 22 август 2015 г.
7.45 – 8.30 часа Панихида в памет на загиналите в шипченските боеве
Място: Соколски манастир
8.45 – 11.45 часа Туристически походи – 3 лъча
Място:
Лъч 1 – Соколски манастир
Лъч 2 – м. Узана
Лъч 3 – храм паметник „Рождество Христово” гр. Шипка
9.30 – 12.30 часа Състезание по изкачване на стълбите
Място: подход към Паметник на Свободата
11.00 – 12.30 часа Състезание по ориентиране
Място: в района на голямата батарея
10.00 – 12.00 часа Походна кухня
Място: подножието на Паметника на свободата
10.30 – 17.00 часа ЕДИН ДЕН НА ОТКРИТО ИЛИ ПОСЕЩЕНИЕ НА БОЙНИТЕ ПОЗИЦИИ С ЕКСКУРЗОВОД
10.30 – 20.00 часа изложба„Паметници на признателността”
Място: морената със знамената на връх Шипка
10.30-15.00 часа ЖИВИ КАРТИНИ ОТ НС „ЕДИНЕНИЕ”
Място: паркинг,връх Шипка
10.30 – 17.00 часа ПРОЖЕКЦИЯ НА ФИЛМИ
Място: Мултимедийна зала, административна сграда на НПМ „Шипка-Бузлуджа”
10.30 – 17.00 часа Детска занимателна работилница
Място: западно от Паметника на свободата, до голямата батарея
12.30 – 12.50 часа Открит урок С ДОЦ. МАРКО ЗЛАТЕВ
Място: Паметник на Свободата
13.00 –13.15 часа награждаване на победителите в състезанието по изкачване на стълби и планинско ориентиране
Място: Паметник на Свободата
13.15 – 13.45 часа Официална част
Място: Паметник на Свободата
13.45 – 14.15 часа Възстановка на боевете
Място: източно от Паметника на Свободата
19.30 – 20.30 часа Концерт НА аНСАМБЪЛА НА ВЪОРЪЖЕНИТЕ СИЛИ
Място: площад „Възраждане”, Габрово
20.45 – 21.45 часа Тържествена вечерна проверка по повод 138-та годишнина от шипченската епопея
Място: площад „Възраждане”, Габрово
Безплатни автобуси за тържествата на 22 август са осигурени за всички желаещи да се качат от Габрово към връх Шипка. Автобусите ще тръгват в 9:30 часа от пл. „Възраждане” и ще извозват граждани докато има желаещи.
След приключване на възстановката на боевете на Върха автобусите ще започнат извозване към гр. Габрово в 14:30 часа.
Безплатни ще бъдат и автобусите за туристическите походи. За Соколски манастир автобусът тръгва в 7:30 часа, а за м. Узана – в 7:00 часа.
Тръгването отново е от пл. „Възраждане”.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Дискусия за причините и последствията от наводнението в Севлиево

Бизнес сдружение „Севлиево 21 век“ и Ротари клуб Севлиево организират обществена дискусия за причините и последствията от наводнението в Севлиево. На 23 май т.г. град Севлиево и околността бяха засегнати от едно от най-тежките наводнения.
Бедствието взе човешка жертва, нанесе значителни материални щети на десетки домове и предприятия, стана причина за сериозни загуби за местния бизнес и остави трайни последици за жителите на града.
Водени от отговорността към местната общност и необходимостта да бъдат предприети конкретни действия за недопускане на подобни трагедии в бъдеще, фирмите и гражданите, членове на Бизнес сдружение „Севлиево 21 век“ и Ротари клуб Севлиево, инициират обществена работна среща за открит и деполитизиран разговор по темата.
Срещата ще се проведе във вторник, 9 юни, от 10.00 часа в зала „Видима“ на хотел „Севлиево Плаза“. Целта на дискусията е да бъдат обсъдени причините за бедствието: както природните фактори, така и действията на отговорните институции. И да бъдат формулирани конкретни мерки за повишаване на сигурността и защитата на населението.
Сред въпросите, които местната общественост поставя, са управлението на язовир „Александър Стамболийски“, предприетите превантивни действия при очаквани високи количества, своевременното предупреждение на населението чрез системите за ранно известяване.
Участниците в инициативата ще настояват за спешни мерки, включително възстановяване и укрепване на дигите по река Росица, почистване на речните корита, подобряване на градската канализационна инфраструктура, актуализиране и практическо отработване на плановете за реакция при бедствия, както и възобновяване на работата по стратегически инфраструктурни проекти за защита от наводнения.
Организаторите отправят покана към представители на държавните и местните институции, експертната общност, бизнеса, гражданските организации и медиите да се включат в дискусията и да съдействат за изработването на устойчиви решения в интерес на жителите на Севлиево и региона.

Новини
Втора поредна шампионска титла по хандбал за Механото

Втора поредна титла на България по хандбал от Националните ученически игри спечели тимът на Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово, този път във възрастовата група 8 – 10 клас.
Преминавайки през общински, областен и зонален етап на елиминации абсолютно безпроблемно, младите василиадиевци показаха в пълна степен силата си и на финалите.
В предварителната група бяха победени отборите на СУ „Христо Ботев“ от Кубрат и ПГДС „Цар Иван Асен“ от Хасково. В полуфиналната среща бе отнесен и тимът на СУ „Н. Вапцаров“ от Петрич, а в битката за титлата глава отново преклони тима от Кубрат.

„Това е знаков успех за нашата гимназия и трети пореден в колективен спорт. Със златни букви в аналите на училището ще останат имената на Борис Иванов, Георги Стефанов, Райан Иванов, Денислав Дянков, Ганчо Торлозов, Радослав Събев, Виктор Цвятков, Радослав Георгиев, Никола Великов и Алекси Гавраилович“, заявиха от ПТГ – Габрово.
Отборът бе воден от Александър Цвятков – капитанът на миналогодишните шампиони, който вече е шампион и като състезател, и като предводител на тима.
„Благодарим Алекс – истински Василиадиевец и човек с голямо сърце. Чест и почитания и за г-н Иван Башев – легенда в хандбала, предводител на училищния отбор и пример за достойнство, професионализъм и човешки качества, истински доайен сред педагогическия колектив на гимназията. Огромни благодарности към Милена Иванова и Христо Данаилов – основатели и треньори в ХК „Чардафон“, клубът открил, развил и създал истински бойци от тези момчета“, добавиха още от училището.

Крими
Баща и 4-годишната му дъщеря пострадаха при катастрофа с мотор

27-годишен баща и 4-годишната му дъщеря пострадаха при катастрофа с кросов мотор. Инцидентът е станал снощи, 7 юни, около 21.00 часа в село Донино.
По информация на полицията мотоциклетът SWM RS 125R, с който двамата пострадали, бил без поставена регистрационна табела.
Двамата били транспортирани в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“-Габрово, където били установени охлузвания, за щастие – без опасност за живота.
Водачът отказал проверка за употреба на наркотични вещества. Пробата му за алкохол била отрицателна. Пътнотранспортното произшествие е обслужено по административен ред.
Бързо производство пък е започнато срещу, 35-годишен неправоспособен водач, бягал от полицията.
В петък, 5 юни, около 09.30 часа, в района между селата Райновци и Смиловци полицейски служители подали светлинен и звуков сигнал, както и сигнал със стоп-палка за спиране на лек автомобил „Сеат Алтеа“, управляван от неправоспособния водач.
Мъжът не изпълнил полицейските разпорежданията и продължил движението си, увеличавайки скоростта. Впоследствие спрял автомобила на черен път, изоставил го и напуснал мястото. Въпреки опитът му органите на реда стигнали до него.
По случая е образувано бързо производство.

-
Кримипреди 5 дниДвама 15-годишни на тротинетка бягаха от полицията и не успяха
-
Културапреди 7 дниЛятото идва с ритъма на суинга
-
Новинипреди 7 дниДнес е 2 юни – Денят на Ботев и на загиналите за Свободата и Независимостта на България
-
Кримипреди 7 дниНов началник на пожарната в Севлиево
-
Новинипреди 7 дниДанаил Лалев: Хората в севлиевските села питат да умират или да бягат
-
Културапреди 6 дниСлавейковите празници ще се проведат в средата на юни (Програма)
-
Кримипреди 4 дниПолицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба
-
Кримипреди 5 дниФалшива бомбена заплаха в 5 училища и 3 градини вдигна полицията на крак








