Свържи се с нас

Новини

Битката при Орлово гнездо „оживява“ тази събота

Published

on

снимка: Областна администрация - Габрово , Архив

снимка: Областна администрация – Габрово , Архив

Над 200 членове на НД“Традиция“ от цялата страна и тази година ще пресъздадат пред погледите на хиляди хора основни моменти от героичните боеве при Орлово гнездо за отстояване на връх Шипка.

„Акцентът във възстановката на 22 август ще бъде личното присъствие на всеки един от нас – участниците, защото така образите ще „оживеят“ в своята значимост и исторически важна роля за свободата на страната ни”, разказват членовете на дружеството.

снимка: Областна администрация - Габрово , Архив

снимка: Областна администрация – Габрово , Архив

Ентусиазъм, отговорност и национална принадлежност ще проличат във всички моменти на възстановката, тъй като НД“Традиция“ има за цел да покажа автентичността и реализма на униформите, оръжията, действията и образите. Всеки детайл от мероприятието е важен, всеки исторически миг е значим и всяка представена личност преминава през душата на участниците, така че събитието да оживее пред присъстващите, като ги прави свидетели на онези тежки дни на борба и героизъм, дни – изпълнени с хиляди човешки съдби.

снимка: Областна администрация - Габрово , Архив

снимка: Областна администрация – Габрово , Архив

Героите не са забравени! Събитията се помнят, разказват и пресъздават във всяка от възстановките на НД „Традиция“, а в това всеки ще може да се увери, ако се качи на 22 август на връх Шипка.

Цялата програма на събитията на 22 август на връх Шипка и в Габрово може да прочетете по-долу

Събота, 22 август 2015 г.

7.45 – 8.30 часа Панихида в памет на загиналите в шипченските боеве
Място: Соколски манастир

8.45 – 11.45 часа Туристически походи – 3 лъча
Място:
Лъч 1 – Соколски манастир
Лъч 2 – м. Узана
Лъч 3 – храм паметник „Рождество Христово” гр. Шипка

9.30 – 12.30 часа Състезание по изкачване на стълбите
Място: подход към Паметник на Свободата

11.00 – 12.30 часа Състезание по ориентиране
Място: в района на голямата батарея

10.00 – 12.00 часа Походна кухня
Място: подножието на Паметника на свободата

10.30 – 17.00 часа ЕДИН ДЕН НА ОТКРИТО ИЛИ ПОСЕЩЕНИЕ НА БОЙНИТЕ ПОЗИЦИИ С ЕКСКУРЗОВОД

10.30 – 20.00 часа изложба„Паметници на признателността”
Място: морената със знамената на връх Шипка

10.30-15.00 часа ЖИВИ КАРТИНИ ОТ НС „ЕДИНЕНИЕ”
Място: паркинг,връх Шипка

 10.30 – 17.00 часа ПРОЖЕКЦИЯ НА ФИЛМИ
Място: Мултимедийна зала, административна сграда на НПМ „Шипка-Бузлуджа”

10.30 – 17.00 часа Детска занимателна работилница
Място: западно от Паметника на свободата, до голямата батарея

12.30 – 12.50 часа Открит урок С ДОЦ. МАРКО ЗЛАТЕВ
Място: Паметник на Свободата

13.00 –13.15 часа награждаване на победителите в състезанието по изкачване на стълби и планинско ориентиране
Място: Паметник на Свободата

13.15 – 13.45 часа Официална част
Място: Паметник на Свободата

13.45 – 14.15 часа Възстановка на боевете
Място: източно от Паметника на Свободата

19.30 – 20.30 часа Концерт НА аНСАМБЪЛА НА ВЪОРЪЖЕНИТЕ СИЛИ
Място: площад „Възраждане”, Габрово

20.45 – 21.45 часа Тържествена вечерна проверка по повод 138-та годишнина от шипченската епопея
Място: площад „Възраждане”, Габрово

Безплатни автобуси за тържествата на 22 август са осигурени за всички желаещи да се качат от Габрово към връх Шипка. Автобусите ще тръгват в 9:30 часа от пл. „Възраждане” и ще извозват граждани докато има желаещи.

След приключване на възстановката на боевете на Върха автобусите ще започнат извозване към гр. Габрово в 14:30 часа.

Безплатни ще бъдат и автобусите за туристическите походи. За Соколски манастир автобусът тръгва в 7:30 часа, а за м. Узана – в 7:00 часа.

Тръгването отново е от пл. „Възраждане”.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Архивът припомни „Историята на Габрово и габровските въстания“

Published

on

През 2026 г. българските държавни архиви отбелязват 75-та годишнина от създаването си. По този повод Държавна агенция „Архиви” реализира рубрика „Ценни книги в архивите“ с акцент върху съхранявани интересни издания във фондовете и библиотеките на архивите от цялата страна. Всяка последна сряда на месеца Държавен архив – Габрово ще ви представя по едно издание, съхранявано в Габровската архивна съкровищница. Както личните фондове, така и представяните от нас книги са често използван източник на информация за научни съобщения, реферати, популяризаторски публикации, и др. Използват се както от служителите в архива, така и от потребители на архивна информация: хора на науката, музейни специалисти, учители, краеведи, граждани.

Продължават рубрика с „Историята на града Габрово и габровските въстания“, с автори братя Христо и Петър Гъбенски. Те са синове на свещеник Иван попПетков Ненчев (Гъбенски) – заклел габровските въстаници и обесен заедно с воеводата Цанко Дюстабанов. Това е първата печатна история на Габрово. С нея се поставя началото на историографията на града. Нейните автори първи дават систематизирани сведения за участието на Габрово в борбата с гръцкото духовенство и въстанията през 1856 г. (Капитан дядо Николовото въстание) и през 1862 г. Книгата и до днес остава единственото подробно описание на Габровското въстание през 1876 г. — подготовка, ход, погром и съдебен процес. История…”-та на братя Гъбенски е цитирана многократно във всички по-късни публикации и изследвания на Априлското въстание, живота и дейността на Цанко Дюстабанов и останалите габровски революционери. За възникването на идеята за написването на историята, за събирането на информацията и кои живи въстаници са дали сведения за описването на героичните събития през май месец, разказват авторите в предговора към книгата: „ Когато на 1 май 1896 год. празнуваха в Габрово 20-годишнината на въстанието от 1876 год., решиха да издигнат в града паметник за в памет на това въстание и избраха комитет да събира средства за тая цел. По-после — на 15 октомври 1899 год. — тоя комитет решил да издаде и историята на габровските въстания и помоли нас да се заемем с тая работа, като ни обещаваше пълно съдействие при събиране материала. Ние съзнавахме, че тоя материал мъчно ще се събере, защото се бе изминало дълго време от датите на въстанията и не се решавахме да се наемем с тая работа, ала като взехме предвид, че ако и сега не почнат да се събират сведенията за тия въстания, описването им ще стане съвсем невъзможно по-после, защото поборниците от ден на ден мрат, а наедно с тях се губят и ценните сведения по въстанията, ние приехме поканата.

Като се наехме да опишем въстанията, ние намерихме за добре да придружим това описание с историята на града. За събиране материала по въстанията ние разпитвахме всички живи поборници, а един от нас, придружен от петима въстаника Г.[еорги] Бочаров, Г.[анчо] Мацков, Ц.[анко] Постомпиров, С. Петков и П. Маринчев), четирима учители, (Н. Дра. ганов, З. Иванов, В. Станчев и Хр.[истофор] Хесапчиев), един студент (Д. [имитър] Бочаров) и един фотограф (К. Либих), обиколи през лятото на 1900 год. почти всичките места, гдето са минали и действали въстаниците през 1876 год. и събра добри сведения за това.“ През 1903 г., в последните дни на месец декември, книгата “Историята на града Габрово и Габровските въстания” е отпечатана в габровската печатница “Заря”. Кметът на града Христо Конкилев, в присъствието на Никола Голосманов и Христофор Хесапчиев, лично връчва на Христо Гъбенски два екземпляра от книгата за авторите, подписани от него и подпечатани с общинския печат. Книгата е отпечатана в 2000 екземпляра за 672 лева. Средствата от продажбата на книгата са в полза на фонда, предназначен за издигане на паметник на габровските въстаници.

Братя Гъбенски имат идея книгата да се преиздаде през 1926 г. по повод 50-годишнината от въстанието, това не се осъществява. Книгата става библиографска рядкост. 100 години, след първото издание, експерти от Държавен архив – Габрово подготвят и реализират второто издание на „Историята“, в което са поместени и снимки, поясните бележки, именен и географски указатели. Въведението към второто издание е на проф. д.и.н. Стефан Дойнов. Той завършва своето въведение така: “..Убеден съм, че денят в който „История“-та се появи отново на бял свят, ще бъде отбелязан като истински празник на българската култура.“ През 2026 г. и второто издание на първата история на Габрово е библиографска рядкост.

*Източник: Държавен архив – Габрово.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново получи наградата „Наследство“

Published

on

Исторически музей – Дряново получи наградата „Наследство“ за 2025 г. в категория „Събития и работа с публики“, присъждана от Сдружение „Български музеи“. Отличието е признание за реализирането на Националната програма, посветена на 225 години от рождението на майстор Колю Фичето – мащабно честване, проведено през 2025 г. под патронажа на Министерство на културата и в партньорство с Община Дряново.

Церемонията по награждаването се състоя на 28 април в Държавен куклен театър – Пловдив, в рамките на Общото събрание на Сдружение „Български музеи“, в което взеха участие музейни директори и специалисти от цялата страна. Наградата получи Иван Христов, директор на Исторически музей – Дряново. Тя бе връчена от заместник – министъра на културата Александър Трайков.

На събитието присъстваха министърът на туризма Ирена Георгиева, председателят на Съюз на артистите в България Христо Мутафчиев и изпълнителният директор на Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО д-р Ирена Тодорова.

При получаването на отличието Иван Христов посвети наградата на екипа на музея и партньорите, съмишлениците и приятелите, с които заедно популяризират историята на Дряново и България. Той подчерта, че признанието е резултат от неуморната работа и отдадеността на всички негови колеги.

Председателят на Сдружение „Български музеи“ и директор на Регионалния природонаучен музей – Пловдив Огнян Тодоров акцентира върху стремежа на организацията да обединява усилията на институции, организации и асоциации в името на общи каузи, като посочи инициативата „Европейска столица на културата – Пловдив“ и нейния девиз „Заедно“ като пример за постижимото чрез партньорство.

Христо Мутафчиев от своя страна заяви подкрепа за музейната общност и подчерта значението на културното наследство, което музеите представят пред младите хора, като изрази позицията, че институциите следва да се адаптират към съвременните изисквания на времето.

В същата церемония, наградата „Музей на годината“ бе присъдена на Регионалния етнографски музей в Пловдив за проекта „Светът на ютията“, реализиран в къщата на Невена Атанасова. В категория „Образователна инициатива“ бе отличен Природонаучният музей в село Черни Осъм за Музейната академия „Природата учи“.

Лауреатите бяха определени от жури в състав: проф. д-р Светла Атанасова (РИМ – Велико Търново), д-р Димитър Петров (РИМ – Плевен), д-р Катя Тинева-Гюрковска (ХГ – Стара Загора), Амелия Гешева – експерт по културно наследство към Министерството на туризма, и проф. дин Вера Бонева (УниБИТ).

Зареди още

Новини

Благотворителният базар и концерт в подкрепа на малкия Ники събра над 6 000 евро

Published

on

Над 6 000 евро събра благотворителният концерт с базар „Дъга от доброта“, организиран от ДГ „Слънце“.

Събраните средства са в подкрепа на малкия Ники от Габрово, който се бори с тежката диагноза лимфобластна Т- клетъчна анемия.

На сцената се изявиха всички малчугани от градината, както и гостуващи изпълнители.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица