

Култура
Домът на хумора и сатирата посрещна 3-милионния си посетител
Днес, 12 август 2015 г., Музеят „Дом на хумора и сатирата“ посрещна своя 3-милионен посетител, информираха от Веселата къща. Това е г-н Су Уим Понг от Тайван, пристигнал с група туристи от азиатската страна на екскурзия у нас.
Той е жител на гр. Тайнан и за първи път посещава България, макар че много е слушал за нея от свой приятел българин. Работата на г-н Понг е свързана с обувното производство, а хобито му – с изучаването на история и религия на народите.
Важният гост бе посрещнат тържествено от любезните екскурзоводи и уредници на Веселата къща. Лично директорът на Дома Татяна Цанкова му връчи удостоверение, габровски сувенир, рекламни материали и пълен комплект от изданията на ДХС на английски език.
След разглеждането на изложбените зали и атракциите, г-н Понг остави своя автограф в Книгата за почетни гости на Дома.
Домът на хумора и сатирата е основан на 1 април 1972 г., но първите си три години емблематичната за Габрово институция прекарва без свой дом. През м. май 1975 г. строежът върху основите на старата кожарска фабрика е завършен и Домът на хумора отваря официално врати за своите гости. Лично първият партиен и държавен ръководител Тодор Живков реже лентата при откриването му и призовава всички да работят за утвърждаването на Габрово като българска столица на хумора. Популярността на Дома на хумора бързо расте, организирани групи туристи от страната и чужбина задължително посещават новата габровска забележителност. Най-многобройни са руските туристи, пътуващи из страната по линия на тогавашния „Балкантурист“, които неизменно посещават връх Шипка и Габрово.
Само 7 години след откриването, на 5 август 1982 г., Домът на хумора тържествено посреща милионния си посетител – учителя от гр. Горки Павел Сергеевич.
Три години по-късно пристъпилите прага на ДХС са вече 1 500 000. Късметлията този път е Шота Александрович Деданашвили – летец от гражданската авиация на гр. Тбилиси.
На 24 март 1987 г. е посрещнат 2-милионния посетител в Дома на хумора и сатирата. Това е Олга Чеканова от Ленинград.
Цифрите наистина са впечатляващи – в първите си години Домът на хумора е рекордьор по посещаемост сред галериите, показващи модерно изкуство. След промените от 1989 г. посещенията рязко намаляват, но от 2000 г. до днес растежът е видим и закономерен – в сравнение с тогава посещаемостта е увеличена два пъти. Променен е и профилът на туристите – намалели са организираните групи за сметка на семейните и младежките посещения. Радостен е фактът, че все повече млади семейства пътуват и посещават музея със своите деца, а всички габровци продължават да водят своите гости от страната и чужбина в това забележително кътче, което увлекателно разказва за габровския хумор и показва хумористични произведения от цял свят.
Автор: Дарина Маринчевска, Музей „Дом на хумора и сатирата“ – Габрово
Автор на снимките към текста: Радослав Първанов.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


Култура
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“


На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.
Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.
Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.
Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици и жители от кв.“Бичкиня“ обединяват сили за пролетно почистване
-
Новинипреди 7 дни
Ученици от НАГ участваха в мултидисциплинарен урок за Райчо Каролев
-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Кафе – терасата на „Pump Gym“ отново отвори врати
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово