Свържи се с нас

Култура

Десет отличия и 3 плакета за габровска област от Копривщица 2015

Published

on

снимка: Областна администрация - Габрово

снимка: Областна администрация – Габрово

С десет отличия и три плакета за цялостно представяне се завърнаха от Единадесетия национален събор на българското народно творчество – Копривщица 2015 участниците от габровска област.

Над 240 участника показаха богатството на нашия фолклор с особеностите от региона. Областният управител Николай Сираков приветства всички тях и сподели, че фолклорът не е нещо изживяно и статично, а е жив организъм, който се развива всеки ден.

„Българският дух се съхранява чрез всички Вас, които предавате от поколение на поколение нашите традиции и обичаи“, допълни още в обръщението си към участниците Николай Сираков и им пожела достойно представяне и положителни емоции от престоя им в Копривщица.

Повече от четири часа песни, народни обичаи и кръшни хора огласяваха сцена номер 7, където се представяха участниците от габровския регион. Вълнение и трепетно очакване за изявя беше завладяло пространството около сцената. Малки и големи слушаха с интерес изпълненията, а компетентно жури ги оценяваше.

За изненада на всички сред изпълнителите и групите имаше такива, които са участвали в първото издание на Националния събор през 1965 година. Дори и на 90 баба Пенка от „Градишките баби“ изкатери стръмните поляни на местността Войводенец, за да усети отново духът на българщината в неговия автентичен вид.

За финал на програмата от габровския регион беше участието на оркестъра за народна музика от с.Буря, който също празнува своеобразна 50-годишнина от първото си изпълнение на събора през 65-та година.

С плакет за цялостно представяне журито оцени НЧ „Светлина – 1927” с. Жълтеш, НЧ „Св. Климент Охридски – 1809” с. Сенник и НЧ „Отец Паисий – 1922” с. Богатово.

Плакети от ХI Национален фолклорен фестивал Копривщица 2015 получиха:

– Танцов състав за изворен фолклор „Тотка Шандуркова“ при НЧ „Габрово – 2002“ гр.Габрово
– Група за изворен фолклор при НЧ „Христо Ботев – 1923”с. Драгановци
– Група за автентичен фолклор „Кольо Венков”при НЧ „Светлина – 1927”
– Група за народни обичаи при НЧ „Св. Климент Охридски – 1809” с. Сенник
– Фолклорна формация „Калина” гр. Трявна
– Гутьо Гутев от с. Търхово
– Група за изворен фолклор при НЧ „Сполука – 1920” с. Душево
– Женска фолклорна група при НЧ „Пробуда – 1919”, с. Буря
– Фолклорна група „Градишките баби” при НЧ „Просвета – 1928” с. Градище
– Група за изворен фолклор при НЧ „Цвятко Иванов – 1919” с. Крушево

Всички участници получиха грамоти за постижения.

Настоящото издание на събора премина под знака на 50 години от неговото създаване и 70 години от основаването на ЮНЕСКО. Националният събор на българското народно творчество в Копривщица води началото си от 1965 година. Сред инициаторите за провеждането му могат да се посочат Райна Кацарова–Кукудова, Петко Стайнов, Анна Каменова, Атанас Душков, Петко Теофилов.

Идеята, която е заложена, е свързана с показване многообразието на българското фолклорно наследство в неговия автентичен вид. През годините съборът се утвърди като движение за опазване и популяризиране на българската традиционна култура. Той е и българската кандидатура за вписване в Регистъра на добрите практики на ЮНЕСКО в сферата на нематериалното културно наследство.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица