Новини
Приключи Лятна занималня 2015
С края на месец юли дойде и краят на Лятната занималня за деца от първи до четвърти клас, организирана от Община Габрово. В продължение на два месеца 320 деца, обхванати в рамките на инициативата, бяха заети в целодневна форма на учене и забавление в габровските училища.
Почти всички културни институти на територията на общината отвориха врати през лятото за децата от занималнята. Регионален исторически музей, Национален музей на образованието, Дом на хумора и сатирата, АИР „Боженци”, АЕК „Етър”, Художествена галерия, Интерактивен музей на индустрията и РБ „Априлов-Палаузов”, Посетителски център „Узана”, ПП „Българка” разработиха и изпълниха тематични програми, по които децата едновременно да учат и играят, да се запознаят с дейността на културния институт, да се превърнат за един ден самите те в творци, екскурзоводи, научни работници… Габровски камерен оркестър и Оркестър Габрово проведоха образователни концерти, след които със сигурност е запален интереса на десетки деца към различни музикални инструменти.
27 хиляди лева бяха отделени от бюджета на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни за финансиране на лятната занималня.
Анализът, направен след края на занималнята определя инициативата като изключително успешна, тъй като залага на нетрадиционни методи за обучение, въвлича децата в реални дейности, а не ги оставя само слушатели или публика, провокира интерес, стимулира творческото мислене, развива креативността, скъсява дистанцията между твореца и „ползвателя” на изкуството и осигурява възможност за общуване в неформална среда. В същото време програмата има и превантивна функция, осмисля по нов начин свободното време и намалява рисковите фактори върху децата.
Община Габрово благодари на всички педагози, участвали в Лятната занималня и специално на Регионален инспекторат по образование – Габрово за оказаната подкрепа.
информация: Община Габрово
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Световна седмица на кърменето от 1 до 7 август

По инициатива на Световната здравна организация и УНИЦЕФ, от 1 до 7 август за поредна година се отбелязва Световната седмица на кърменето. През 2026 г. кампанията преминава под мотото: „Кърмене за устойчив старт в живота: Да подкрепим това, което наистина помага“.
Защо кърменето е толкова важно? Правилното хранене в първите години от живота полага основите на цялостното здраве, интелектуалното развитие и благополучието на човека. СЗО препоръчва кърменето да започне още в първия час след раждането и да бъде основен източник на храна през първите 6 месеца.
По преценка на майката то може да продължи съвместно със захранването до 2-годишна възраст или повече. Според глобалните данни, спазването на тези препоръки може да спаси близо 800 000 детски живота годишно.
Основни предимства на майчиното мляко:
- Идеална защита и имунитет: Кърмата съдържа над 20 уникални антиинфекциозни фактори и имунни тела, които предпазват новороденото от инфекции на дихателната и храносмилателната система, намаляват риска от алергии и подпомагат по-бързото възстановяване при боледуване.
- По-добро храносмилане: В майчиното мляко се съдържат над 100 ензима, които подпомагат разграждането на храната и стимулират развитието на чревната лигавица.
- Балансирано хранене: Кърмата осигурява точното количество енергия, течности и хранителни вещества, необходими за правилното израстване на бебето през първите 6 месеца. Въпреки че адаптираните млека постигат биохимично сходство, те не могат да възпроизведат биологичните свойства на майчиното мляко.
- Дългосрочни ползи за здравето: Децата, които са били кърмени, са изложени на значително по-нисък риск от автоимунни заболявания, наднормено тегло и затлъстяване в детството и по-късен етап от живота.
- Емоционална връзка: Актът на кърмене изгражда силна и незаменима близост между майката и бебето, което подпомага психическото развитие и емоционалната стабилност на детето.
- Сигурен източник: Майчината кърма е винаги безопасна, с оптимална температура.
Кърменето е най-добрият възможен старт в живота – то защитава здравето на детето днес и гради неговото бъдеще утре.

Новини
Стартира лятната антиспин кампания

За поредна година Регионална здравна инспекция Габрово се включва в Националната лятна антиспин кампания. Инициативата се провежда в рамките на Националната програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции (СПИ). Кампанията ще продължи от 1 до 31 август 2026 г.
Основната ѝ цел е да фокусира общественото внимание върху отговорното сексуално поведение, редовната употреба на предпазни средства и важността на ранната диагностика.
Поради това увеличаването на обхвата на превенцията, изследването, лечението и грижите за хората, живеещи с ХИВ, продължава да бъде едно от предизвикателствата за здравните системи в световен мащаб. Изясняването на ХИВ статуса е ключова стъпка в грижата както за собственото здраве, така и за това на партньора.
Знаете ли, че? Данните показват, че 65% от новорегистрираните ХИВ-позитивни лица в страната са научили своя резултат благодарение на 19-те кабинета за анонимно и безплатно консултиране (КАБКИС) и 17-те мобилни медицински кабинета.
Сред планираните инициативи от РЗИ Габрово през месец август са провеждане на информационни кампании на открито в централните градски части на Габрово, Севлиево, Трявна и Дряново. На гражданите ще се раздават информационни материали, презервативи, лубриканти за еднократна употреба и тематични балони с лого.
Специална инициатива за посетителите на търговския център на бул. Априлов в Габрово с цел повишаване на осведомеността, беседи с уязвими групи: Провеждане на целенасочени информационни срещи относно превенцията на ХИВ/СПИН, са сред останалите дейности от кампанията.
През целия месец август всеки гражданин може да провери своя ХИВ статус бързо, анонимно и напълно безплатно. Това може да направи в микробиологичната лаборатория на РЗИ – Габрово, ул. „Райчо Каролев” № 2, всеки делничен ден от 10.00 до 15.00 часа.
„Бъдете отговорни към себе си и към тези, които обичате – изследвайте се!“

Новини
Две купи и три медала завоюваха шахматистите на ШК „Орловец 1997“

Състезателите на ШК „Орловец 1997“ – Габрово Диана Екимова и Стелиян Пелеев спечелиха първо място в своите възрастови групи в градски шахматен турнир за деца и възрастни, посветен на дългогодишния треньор и състезател на Дряново Марин Денев.

Турнирът се организира от Община Дряново и НЧ „Дряновска пробуда 2008“. Диана Екимова взе купата и златния медал в турнира до 12 години, а Стелиян Пелеев – купата и златния медал в турнира до 8 години.



Сребърният медал до 8 години също беше спечелен от състезател на ШК „Орловец 1997“ – Кирил Ройдев. Грамота до 12 години взе Павел Иванов, също от Габрово.


Останалите състезатели на „Орловец 1997“, които се включиха в турнира за големи, продължават битката и в следващите дни.

-
Любопитнопреди 7 дниПарти край басейна с DJ Mascota в Габрово
-
Новинипреди 6 дниОрганизират дискусия „Развитие на местното самоуправление“
-
Кримипреди 7 дниНеплащането на глоби да се замени с обществено полезен труд!
-
Културапреди 6 дниСветовната мрежа от градове на занаятите и фолклорните изкуства се събира в Габрово
-
Новинипреди 5 дниМаркираха 101 коли в Габрово, излезли от употреба
-
Новинипреди 7 дниБСП ще отбележи 135 години с традиционен събор на Бузлуджа
-
Новинипреди 5 дниПрерязаха лентата на ремонтираната зала Дан Колов в Севлиево
-
Кримипреди 4 дниФилмиран се помисли за „Транспортера“ и приключи на бул.“Стефан Караджа“







