

Култура
Национален събор на майсторите на народни инструменти
За първи път в тазгодишното издание на Международния панаир на занаятите в АЕК „Етър“ – Габрово, който ще се проведе от 4 до 6 септември, ще се състои и „Национален събор на майсторите на народни инструменти“.
Идеята и организацията на събора са дело на “Музикална компания „Родолюбие“ – Габрово“, а домакини на неговото първо издание ще е АЕК „Етър“ – град Габрово.
Собственик и управител на „Музикалната компания е Николай Христов – народен музикант и певец, родом от Габрово, познат на любители, изпълнители и ценители на българската народна музика като Николай Христов – Габровеца.
Тази идея е заседнала с съзнанието му през годините от многобройните му срещи и контакти с майстори на народни инструменти от различни краища на страната. Имал е предложение от други места да реализира тази своя идея, но неговото голямо желание и мечта е този събор да се проведе не къде да е, а в родния му град – градът на Рачо Ковача. И според думите на Николай, няма по-подходящо място затова от Етнографския музей Етъра – там, където е жива традицията, там, където са се майсторили и продължават да се правят едни от най-характерните и уникални произведения на българските занаяти.
Целта на организаторите от „Музикална компания „Родолюбие“ – Габрово“ е преди всичко да се съхрани, развива и популяризира един уникален занаят, който е на изчезване. Да се популяризират Българските народни инструменти, без които е немислимо съществуването на фолклора ни! Без тях не биха звучали Българските народни песни и свирни, песните и музиката на нашите деди. На този събор ще си дадат среща майстори на традиционните народни инструменти гайда, кавал, гъдулка, тамбура и тъпан – представители от всички краища на Родината. Идеята ни е да се получи един своеобразен празник на Българщината и то не къде да е, а в сърцето на България. И не на последно място разбира се, целта е този събор да стане традиционен.
Важен акцент от Събора е неговият конкурсен характер. Народните инструменти ще бъдат оценявани от компетентно жури, съставено от най-известни майстори свирачи в България – солисти към оркестъра на Българско Национално Радио. Те ще правят демонстрации с представените от майсторите инструменти, а най-добрите ще бъдат отличени и обявени за гайда, кавал, гъдулка, тамбура и тъпан на 2015-та година. Те ще бъдат изкупени от организаторите и ще поставят началото на нещо ново и уникално – „Колекция от български народни инструменти“, която ще бъде разположена на територията на АЕК „Етър“ и ще може да бъде представена пред хилядите гости на музея.
„Любовта ни към всичко българско и родно, почитта ни към българските ценности и фолклор е нещото, което ни вдъхновява и ни кара да се посветим на тази идея, идеята за организиране и провеждане на традиционен „Национален събор на майсторите на народни инструменти“.
Ако проявявате интерес към това събитие, можете да се свържете с нас на 088 8 94 69 62, 089 7 91 61 98 или на електронна поща: rodoljubie@abv.bg“, споделят организаторите.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


Култура
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“


На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.
Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.
Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.
Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици и жители от кв.“Бичкиня“ обединяват сили за пролетно почистване
-
Новинипреди 7 дни
Ученици от НАГ участваха в мултидисциплинарен урок за Райчо Каролев
-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Кафе – терасата на „Pump Gym“ отново отвори врати
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово