Новини
Безплатен транспорт за ЕкоФеста на Узана
Безплатен транспорт ще е на разположение до Узана и обратно в рамките на Екофест „Зелените идеи в действие“. Той ще тръгва от автогара Габрово и ще допълва редовните автобусни линии, които са платени. Автобуси ще има и за трите фестивални дни – 24, 25 и 26 юли.
Подробно разписание на автобусите можете да изтеглите оттук.
Фестивалът ще започне с неформално откриване на 24 юли в 17.00 ч. и концерт в 21.00. На сцената ще видим 12-годишната рокаджийка Джени Джо – талант от Габрово и нейния баща Ивайло Цанков, както и група „Хоризонт“ .
Официалното откриване на ЕкоФест ще се състои на 25 юли от 11.00 часа, а сцената в събота вечер, от 21.00 часа, е поверена на Стенли и Людмила Сланева – LOCO и Прея, с участието на Константин Ангелов (китара).
Програмата на фестивала е изключително богата на активности, демонстрации, ателиета, лекци и дискусии. Можете да я откриете на сайта на фестивала.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Преди 100 години в Габрово е открит паметникът на загиналите във войните

Паметникът, край който са преминавали ежедневно поколения габровци, пред бившата Консултативна поликлиника, е открит точно преди 100 години, на 22 ноември 1925 г. (в някои източници се посочва датата 25 ноем.). Той е издигнат със средства на Дружество „Инвалид“ – Габрово. В устава на Дружеството, запазен в Държавен архив – Габрово четем:
„Дружество „Инвалид“ има за цел: да подпомага материално и морално своите членове; … да се грижи за настаняване безработните из средата на инвалидите, вдовиците, сираците и родителите членове на дружеството на подходяща работа, а децата в училища, пансиони и др. подобни;.. да участвува във всички благотворителни обществени прояви и в манифестации, които имат за цел манифестиране култа към родните герои..“
Габровското дружество отива отвъд манифестирането на култ, почит и др. подобни действия към падналите герои, като успява да финансира изграждането на един много въздействащ паметник в тяхна чест. Средствата на организацията се събират от встъпителен и ежемесечен членски внос, доброволни пожертвования, лихви от капитали и др.
На свое заседание Габровско градско общинско управление с протокол № 21 от 27 юли 1925 г. взема решение, с което уважава постъпилата молба на Дружеството и приема да му се предостави място в м. „Падало“ (днес част от Габрово) за изграждане на паметник за загиналите във войните за национално обединение през 1912-1913 и 1915-1918 г.
Паметникът е изразителен в художествено отношение и е първия паметник с барелефи, издигнат в Габрово. Изработен е от бял врачански камък. Надписът му гласи: „На скъпите другари, паднали в войните за обединението на българското племе 1912-1913 и 15-18 г.“. Барелефите представляват следните три сцени: Първата на гроба на убит войник плачат баща, майка и дете; на втората – вдовица плаче с рожбата си. В третата сцена са представени двама инвалиди с липсващи крайници. Негов автор е проф. Марин Василев. Той е един от основоположниците на скулптурното изкуство в Следосвобожденска България, заедно с Жеко Спиридонов и Борис Шатц. Той е един от първите българи след Освобождението, с академично образование, след като завършва Академия за изобразителни изкуства в Мюнхен. Автор е на паметници на редица забележителни българи. По изпълнението на паметника работи и габровския скулптор Иван Начев.
От запазените статии на краеведа Илия Габровски научаваме, че инициатор за издигане на паметника е габровския учител Христо Аврамов. Пак според Габровски, на откриването му, в присъствието на политика и бъдещ министър-председател Андрей Ляпчев, учителя Аврамов казва: „Нашият войник достойно изпълни патриотичния си дълг към родината по кървавите бранни поля, но нашите дипломати я проиграха на зелената маса“. Представените снимки и информация се съхраняват във фондове от личен и учрежденски произход в Държавен архив – Габрово.
Автор:
Цветомира Койчева – началник на отдел „Държавен архив“ – Габрово.


Крими
Задържаха рецидивист, обирал гаражи, мази и коли в Габрово

По обвинение на Районната прокуратура в Габрово, Ю.Ш. е привлечен в качеството на обвиняем за това, че през периода от 10 октомври до 4 ноември т.г., в Габрово, при условията на опасен рецидив и продължавано престъпление, чрез повреждане на прегради, здраво направени за защита на имот, извършил кражби на различни вещи: моторна коса, моторни резачки, винтоверти, акумулаторни батерии и др. от два гаража, мазе и паркиран на улицата автомобил.
Кражбите извършвал предимно от незаключени автомобили и гаражи, ако не намирал такива разбивал ключалките, за да влезе в тях.
На 14.11.2025 г. Ю.Ш. е бил задържан от Районна прокуратура – Габрово за срок до 72 часа и му е внесено в съда искане за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Обвиняемият вече е осъждан неколкократно, включително и за извършени кражби, като през октомври 2023 г. е освободен от затвора, след като е изтърпял ефективно наказание от една година лишаване от свобода.
Срещу Ю.Ш. има и други преписки за извършени престъпления – кражби, които предстоят да бъдат обединени към това досъдебно производство.
Съдът възприе доводите на прокуратурата, че обвиняемият е с висока степен на обществена опасност като деец и е налице реална опасност да извърши друго престъпление или да се укрие, поради което взе най- тежката мярка за неотклонение.
Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд. За извършеното престъпление е предвидено наказание от 3 до 15 години лишаване от свобода, като може да бъде конфискувано и до ½ от имуществото на виновното лице. Действията по разследването продължават под ръководството на Районна прокуратура – Габрово.

Икономика
Габрово започва обновяване на две ключови обществени сгради

В Община Габрово бяха представени два мащабни проекта за енергийно обновяване – на Музея „Дом на хумора и сатирата“ и на административната сграда на Общината.
„Започваме изпълнението на два ключови проекта за града ни. Две сгради, които са ремонтирани само частично от въвеждането им в експлоатация до момента“, заяви кметът Таня Христова при откриването на информационното събитие.

Тя подчерта, че инициативата е резултат от дълга инженерна и организационна подготовка и че ремонтите ще се извършват без прекъсване на дейността на двете институции.
„След обновяването очакваме по-ниски енергийни разходи, по-малък въглероден отпечатък и по-добри условия за работа и посещения“, допълни Христова.

Дейностите се финансират по Националния план за възстановяване и устойчивост чрез Механизма за възстановяване и устойчивост на ЕС. Срокът за изпълнение е до 30 юни 2026 г.
Обновяването на сградата на Музея включва топло- и хидроизолация на покрива, външна и вътрешна топлоизолация на фасадите, подмяна на старата дограма, рехабилитация на терасата, нови мазилки и боядисване, както и съвременна отоплителна и вентилационна система с термопомпи и рекуперация на въздуха.

Очаква се над 58% икономия на първична енергия и намаляване на емисиите въглероден диоксид със 145 тона годишно.
Проектът за административната сграда на Общината предвижда топлоизолация, подмяна на осветлението и изграждане на фотоволтаична система с мощност 80 kWp за собствено потребление.

Ще се внедри комбинирана отоплителна система с термопомпи и газови котли за резервно захранване. Резултатите се очаква да доведат до над 63% икономия на енергия и спестяване на над 300 тона въглеродни емисии годишно.
След приключване на дейностите ще бъде извършена независима експертна оценка от сертифициран енергиен одитор, която ще потвърди постигнатите резултати.


-
Кримипреди един денЗадържаха рецидивист, обирал гаражи, мази и коли в Габрово
-
Кримипреди 6 дниХванаха мъж с над половин кило марихуана
-
Икономикапреди 6 дниБез опашки по бензиностанциите на „Лукойл“ в Габрово
-
Културапреди 7 дниГаброво е домакин на вечер, посветена на майстор Колю Фичето
-
Културапреди 6 дниБиблиотеката в Габрово кани на среща – разговор с Елена Чамуркова
-
Новинипреди 6 дниГаброво застава зад благотворителна кауза за деца със специални потребности
-
Икономикапреди 5 дни„Интер Пауър“ изгради фотоволтаична централа върху сграда на ОПТ – Габрово
-
Новинипреди 6 дниДетската площадка зад Библиотеката в Габрово ще бъде обновена












