Свържи се с нас

Новини

ЕкоФест „Зелените идеи в действие“

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

ЕкоФест „Зелените идеи в действие“ ще се проведе в местността Узана над Габрово на 24, 25 и 26 юли. Фестивалът е развитие на УзанаПолянаФест и през 2015 г. ще се проведе за пети пореден път.

ЕкоФест се организира от Фондация ТАЙМ – Екопроекти с финансовата подкрепа на Министерство на околната среда и водите чрез Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда и Община Габрово.

Мисията на ЕкоФест е да привлича все по-широк кръг от хора към идеята за опазване на околната среда като предпоставка за успешно икономическо, социално и личностно развитие. Акцентът през 2015 г. е „Адаптация към климатичните промени“.

Целите на ЕкоФеста са обмен на опит и споделяне на добри практики за устойчивото развитие и управление на околната среда, дискусии между заинтересованите страни по конкретни проблеми на опазването на околната среда, създаване на среда за възприемане на екологични послания от най-малките до най-големите.

По време на фестивала ще потърсим отговори на въпросите, които касаят промените в климата и нашата адаптация към тях. Специални гости на фестивала са водещи специалисти от БАН, Национален институт по геофизика, геодезия и география, Департамент „География“.

Фестивалът ще започне с неформално откриване на 24 юли в 17.00 ч. и вечерен концерт на групите Хоризонт и Full Circle.

Официалното откриване на ЕкоФест ще се състои на 25 юли от 11.00 часа. Г-жа Ивелина Василева, министър на околната среда и водите, г-н Томислав Дончев, заместник министър-председател по европейските фондове и икономическата политика, г-н Николай Сираков, областен управител на Габрово, г-жа Таня Христова, кмет на Община Габрово, г-жа Велеслава Цакова, председател на УС на Фондация ТАЙМ ще бъдат сред специалните гости по време на официалното откриване.

По традиция началото на Фестивала ще бъде последвано от освобождаване на птици от Спасителния център за диви животни, гр. Стара Загора. Същинската част на ЕкоФест ще се състои през деня на 25 и 26 юли. В програмата ще участват над 100 изложители. Категориите, по които ще бъде разпределена зоната за изложители и презентации са:  ЕкоПазар, ЕкоАкадемия, ТехноЦентър, АртАтелиета, Детски център и Презентационен център.

ЕкоПазарът предлага богат набор от продукти на малки български производители – натурална козметика, всичко от истинско мляко, домашни сладка и юфка, мед, био вино и много други. Подготвена е богата програма за възрастни в ЕкоАкадемията и Презентационния център. В Детския център децата ще се забавляват с практически занятия и игри от забавна математика до сглобяване на гайда, от велосъстезания до игри на дървена детска площадка. ТехноЦентърът ще запознае гостите с възобновяемата енергия за топла вода, електричество и гориво, а мобилна лаборатория ще мери качеството на въздуха. В АртАтелиетата ще бъдат позиционирани изложби и уъркшопи за изработка на разнообразни арт предмети – демонстрации за изработка на цветя от вълна, работилници за техниката „плетене с хартия“, бижута и аксесоари, изработени с техниката макраме, демонстрации на правене на бижута от медна тел, изложба и демонстрация на изработка на изделия с различни плетачни техники, ателие за свирене на диджериду-различни видове техники и методи на дишане при свирене, творческа работилница за малки и големи, фокусирана върху керамиката – методи на работа, техники за изграждане, свойства на глината, направа на бижута – пръстени, брошки и диадеми от стари дрехи и отпадъчни изрезки от текстил.

Сред специалните изяви по време на ЕкоФеста е състезанието по планинско колоездене за деца и възрастни организирано от Колоездчен клуб „Георги Одрински“.

По време на концертната програма на 25 юли ще вземат участие 12- годишната рокаджийка Джени Джо – талантът от Габрово и нейният баща Ивайло Цанков. Специалната изненада на вечерта са Стенли от Тангра и Прея от Монте Мюзик.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Обходът на Габрово, водещ към бъдещия тунел под Шипка, „напредва“

Published

on

Първият етап от проекта за тунел под връх Шипка и обхода на Габрово получи разрешение за строеж. Това съобщи Община Габрово на своята официална страница, позовавайки се на статията в Economic.bg на Глория Христова, чрез която информира, че на 20 ноември 2025 г. министърът на регионалното развитие Иван Иванов е подписал разрешението за строеж, с което се дава старт на първия етап от обекта.

Направено е обаче важно уточнение, чрез което се посочва, че разрешението не обхваща самия пробив на тунела под Стара планина, а само довеждащата инфраструктура от северната страна, тази откъм Габрово.

Така започва изграждането на ключовия участък от обхода, който ще свърже съществуващото трасе с бъдещия портал на тунела. Справка в документацията показва, че строителното разрешение обхваща участък с дължина приблизително 2.6 км – от км 20+124.50 до км 22+700.

Този участък започва непосредствено след края на съществуващия обход на Габрово и води към бъдещия портал на тунела. Самият голям тунел, с дължина 3.2 км, се намира в следващите етапи на проектиране и строителство, които все още чакат своите разрешения.

Изпълнител на целия обект (инженеринг – проектиране и строителство) е „Консорциум ПСВТ“. Водещ партньор в него е „Хидрострой“ АД (свързана с Велико Желев), а в обединението влизат още „Пътни строежи Велико Търново“ АД и „Пътинженерингстрой-Т“ ЕАД.

Договорът с тях бе подписан още през лятото на 2022 г. на стойност над 358 млн. лв. с ДДС. В проектобюджета за тази година предвидената сума за следващите три години е малко над 28 млн. лв. За сравнение, в тазгодишния бюджет за този проект бяха заложени общо 57.2 млн. лв., от които над 21 млн. лв. бяха в резервен списък.

Авторката припомня, че още през април 2025 г. вицепремиерът Томислав Дончев заяви от парламентарната трибуна, че проектът върви към разделяне на различни етапи – изграждане на трасето от северната страна, което води към тунела, и паралелни дейности от юг, включително обходa на Казанлък. По думите му, „реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела“, а от юг да се работи по проектиране и изграждане на обхода на Казанлък. Издаването на разрешение за строеж за участъка от км 20+124.50 до км 22+700 практически позволява да започне именно този „северен“ етап – първите километри от обхода на Габрово, които водят към бъдещия тунел.

Етапи на проекта:
Първи участък: от км 20+124.50 до км 22+700 – включен в одобрения Подробен устройствен план и обхванат от настоящото разрешение.
Втори участък: от км 22+700 до км 27+680 – вече има готов технически проект.
Трети участък: от км 27+680 до км 30+673.48 – техническият проект се очаква да бъде завършен до края на 2025 г.

Освен изграждането на нов пътен участък, разрешението отваря път и за ключови инженерни дейности, включително преместване на инфраструктура, която пречи на трасето.

В него са посочени: Изместване на напорен тръбопровод на ВЕЦ „Малуша“ (при км 20+478); Изместване на деривация „Козята“ (в участъка от км 20+380 до км 20+520). Като възложители в тази част са посочени съответно ВЕЦ „Малуша“ ЕООД и Областният управител на Габрово.

Ключов момент в заповедта на министър Иван Иванов е разпореждането за предварително изпълнение на разрешението. Това означава, че строителните дейности могат да започнат незабавно – дори ако документът бъде обжалван в съда.

Според мотивите на МРРБ, тази спешност е продиктувана от защитата на държавни интереси – подобряване на транспортната свързаност, намаляване на задръстванията и повишаване на пътната безопасност. С разрешението за строеж можете да се запознаете оттук.

Зареди още

Новини

„Месец на кариерното ориентиране“ е в разгара си

Published

on

Център за кариерно ориентиране, Регионално управление на образованието – Габрово и Община Габрово обединиха усилия в полза на ранното кариерно ориентиране на учениците. Целта на събитието е учениците да се запознаят с различни професии на реални работни места.

Седем фирми и седем институции са дали съгласие да приемат ученици, а събитието ще продължи до края на месец ноември. Очаква се в него да вземат участие над 500 ученици от V, VI и VII клас, обхванати в целодневната организация на учебния ден. Малчуганите от IV клас на НУ „Васил Левски“ също ще вземат участие.

„Дейностите по кариерно ориентиране, и специално тези, свързани с посещения на учениците във фирми и институции са инициативи, които се забелязват и се оценяват. Мога, с нескрита гордост да заявя, че нашата област е една от първите, която проведе и продължава да провежда тези събития“, сподели началникът на РУО- Габрово Георги Маринов.

Идеята не е нова. Още през 2017 г. под егидата на Областен управител на област Габрово и РУО- Габрово, се проведе инициативата „Дойдох, видях, избрах“, която обхвана повече от 1500 ученика от всички възрастови групи.

„Това е една от най-атрактивните дейности по кариерно ориентиране за учениците. Оставя трайни спомени и повлиява, чисто по детски избора на бъдеща професия. Разбира се, ориентираният и осъзнат избор изисква много допълнителна работа, но подобни събития играят своята съществена роля в процеса на вземане на решение“, смята директорът на Центъра за кариерно ориентиране Пенко Атанасов.

Зареди още

Новини

„Будителите 2017“ организират здравна лектория

Published

on

Отчитайки важността на темата за здравословното хранене, организаторите на здравните лектории, превърнали се в традиционна инициатива за читалище „Будителите – 2017“, канят жителите на Габрово да участват в предстоящата среща, да научат полезна информация и да получат съвети.

Лекторията е ориентирана към широк кръг от хора, медицински специалисти, треньори и спортисти, психолози, родители и деца. Пред аудиторията ще говори един от водещите специалисти по хранене и диететика у нас доц. д-р Мария Николова – практикуващ лекар- диетолог, преподавател в Медицински университет–София, учен с международен опит и дългогодишна дейност в областта на общественото здраве и превенцията.

Ще поставим вечния въпрос: Може ли здравословното хранене да бъде вкусно? Ще имаме възможност да се запознаем с диетичното хранене при различни заболявания, с хранителните разстройства, ще стане дума за авитаминозите, хранителните алергии и непоносимостта към определени хранителни вещества, както и за храненето при деца, бременни жени и спортисти.

Темите за качеството на храната, за затлъстяването, чийто мащаб превръща проблема в пандемия, също ще бъдат засегнати в рамките на здравната лектория, като в първата част доц. д-р Николова ще отговаря на въпросите на модератора, а след това и на запитванията на присъстващите в залата.

Полезната информация и общуването организаторите съчетават с дегустация на здравословни храни. Изкушенията ще приготвят възпитаници на Професионалната гимназия по туризъм „Пенчо Семов“, които ще подредят своя щанд във фоайето на зала „Възраждане. Инициативата е подкрепена от МЛД Трейдинг и лаборатория Рамус, които са осигурили за присъстващите подаръци за здраве.

Събитието ще се проведе на 28 ноември, петък, от 18.00 ч. в Зала „Възраждане“. Входът е свободен.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица